Alfred Erich Senn – žmogus, kurio gyvenimas vertas ne televizijos laidos, bet viso filmo. Jo tėvas, šveicarų mokslininkas lingvistas kažkada atvyko į tolimą šiaurės miestą Kauną dėstyti ką tik įkurtame Lietuvos universitete. Buvo laikai po pirmojo pasaulinio karo, Vilnius jau buvo okupuotas ir jaunai valstybei reikėjo šviesių protų. Alfred Senn vieną vakarą po paskaitų nuėjo į kiną, sutiko lietuvaitę ir… jo gyvenimas pasikeitė.

 

Prabėgo beveik aštuoniasdešimt metų ir su jo sūnumi Alfred E. Senn (kad nebūtų painiavos su tėvu, jis visur naudoja pirmąją viduriniojo vardo raidę) sėdime kavinėje su vaizdu į tą Kauno vietą, kur kažkada stovėjo kino teatras. Istorijos profesorius pasakoja…  savo paties ilgo ir turiningo gyvenimo istoriją. Kalba apie tėvus, kurie šnekėdavosi  lietuviškai, apie A.Solženyciną, paakinusį imtis Lietuvos istorijos studijų.

 

Alfred E. Senn dalyvavo Sausio įvykiuose, bendravo su svarbiausiais dvidešimtojo amžiaus politikos veikėjais. Asmeninė patirtis, buvimas įvykių centre leido jam pateikti autentiškas įžvalgas Lietuvos istorijai skirtose knygose. Galime drąsiai sakyti, kad moderniosios Lietuvos istorijos žinios Vakaruose yra daugiausia paremtos Alfred E. Senn mokslinėmis studijomis. Jam priklauso dar mažai prigijęs terminas “buitinis valstybingumas” – apie laikyseną sovietų atžvilgiu, jis yra laikomas neginčyjamu autoritetu tiek Vakaruose tiek ir pačioje Lietuvoje, kur jo mokiniais yra tokie istorikai kaip prof. A.Eidintas ar prof. E.Aleksandravičius

 

Pasivaikščiojimas su Alfred E. Senn (mokiniai vadina jį “Al”) buvo neilgas: einant nuo automobilio į kavinę, jis paprašė leisti atsiremti į ranką. “Mano silpna širdis”- apgailestaudamas tarė. Tačiau profesoriaus energija ir įžvalgos nuo to nė kiek nenukentėjo.

 

Atviras ir šiltas pokalbis su dideliu Lietuvos draugu per TV1 15.30 šeštadienį.