Valeria Messalina gimė 17 ar 20 m. sausio 25 d. Mirė 48 m.  Valerija Mesalina buvo Romos imperijos imperatoriaus Klaudijaus trečioji žmona, tačiau visuomenėje garsėjo kaip absoliuti nimfomanė. Apie jos gyvenimą iki vedybų praktiškai nėra duomenų, tačiau manoma, kad ji gimė ir iškilo Romoje. Bet apie viską nuo pradžių…

valerija messalina

 

Santuoka su pusbroliu

 
Maždaug 20-metė Mesalina ištekėjo už 48-erių metų savo antros eilės pusbrolio Klaudijaus 38 metais. Kodėl už pusbrolio? Politinės peripetijos… Tuo metu Romą valdė imperatorius Kaligula (37–41 metais). Jo valdymo metais imperija nebuvo labai stipri, todėl Kaligula savo brolio sūnui Klaudijui liepė vesti turtingą ir įtakingą antros eilės pusseserę tam, kad sustiprintų ir paimtų į savo šeimos rankas visą imperiją. Po santuokos Mesalina tapo pamote Klaudijaus dukrai iš antrosios santuokos – Klaudijai Antonijai.

 

Mesalina Klaudijui pagimdė du vaikus – dukrą Oktaviją (39 ar 40 m.) ir sūnų Britaniką (41 m.).

   

Ką slėpė naujoji imperatorė?

 

41 m. sausio 24 d. Romos imperatorius Kaligula ir jo šeima buvo nužudyti pasitelkus į talką sąmokslą. Tą pačią dieną Mesalina ir Klaudijus buvo paskelbti naujaisiais imperatoriumi ir imperatore.

 

Mesalina tapo galingiausia Romos imperijos moterimi: jos gimtadieniai buvo oficialiai švenčiami visoje šalyje, buvo pristatyta jos skulptūrų viešosiose šalies vietose, jai buvo suteikta garbė teatre sėdėti pirmose eilėse kartu su nekaltomis mergelėmis. Romos senatas Mesalinai norėjo suteikti Augustos vardą, kuris išvertus iš lotynų kalbos reiškia „didžiai garbinga, didinga“, tačiau Klaudijus tam paprieštaravo.

 

Mesalina tapo dar aistringesne nuotykių ieškotoja ir už vyro nugaros mezgė begalę romanų, kurių daugelis vyko tuo pačiu metu ir tame pačiame kambaryje. Naktį ji apsirengdavo labai puošniai, kad jos nepažintų, ir būdavo „inkognito prekyboje“ prostitutės vaidmenyje – toks didelis buvo jos nepasotinamas apetitas vyrams. Kartą Mesalina susiginčijo su kita žymia Romos prostitute Scyla, kuri iš jų per 24 valandas pasimylės su daugiau vyrų. Po 24 valandų Scyla jau buvo pavargusi ir išsekusi, taigi Mesalina laimėjo pamaloninusi 25 vyrus.

 

Anot Romos šaltinių, Mesalina savo seksualumą naudojo norėdama įvykdyti politines manipuliacijas, taip pat organizavo orgijas aukštesniosios klasės moterims.

 

Charakterio ypatybės

 

Nors imperatorės Mesalinos statusas turėjo didelę įtaką, tačiau jos charakteris užgožė viską – buvo nepatikima ir neprognozuojama. Klaudijus, kaip vyresnis vyras, galėjo bet kada mirti, taigi jo vietą užimtų sūnus Britanikas. Todėl Mesalina pageidavo šalinti sau ir jos vaikams nereikalingus žmones iš kelio, kad nekiltų net menkiausia grėsmė jų visų saugumui. Kadangi Klaudijus buvo labai atsidavęs žmonai, ši pasinaudojo jo gerumu ir iš Romos ištrėmė tokius garsius žmones kaip Romos filosofą Seneką jaunesnįjį, Klaudijaus dukterėčią Livilą su vyru Markusu Vinicijumi, konsulą Gajų Asinijų Polijų II ir daugelį kitų svarbių asmenybių.

 

Vienu ištikimiausių Mesalinos konsulų buvo Liucijus Vitelijus vyresnysis. Jis netgi maldaudavo ir sakydavo, kad jam didžiulė privilegija nuauti imperatorei batus.

 

Imperatorė karštai sureagavo ir tuomet, kai sužinojo, kad iš tremties grįžo Klaudijaus sesuo Agripina su sūnumi Liucijumi. Šiuo sugrįžimu Liucijus laisvai galėjo užimti Britaniko sostą, taigi nieko nelaukdama imperatorė išsiuntė galvažudžius, kad nužudytų Liucijų per jo popietinę siestą. Besiartindami prie lovos žudikai pamatė, kad prie Liucijaus pagalvės guli gyvatė, tai juos išgąsdino ir privertė pabėgti. Tačiau ten buvo tik gyvatės iškamša.

 

Mažėjantis populiarumas

 

47 metais per pasaulietines šimtmečio žaidynes Mesalina su sūnumi stebėjo Trojos karnavalo eiseną. Kartu su jais buvo Agripina su sūnumi Liucijumi, kuriems savo palankumą šūksniais reiškė daugiau žmonių negu Mesalinai. Gyventojai žinojo, ką Agripina su sūnumi patyrė ir išgyveno tremtyje, todėl jų gailėjo. Tai buvo pirmasis ženklas, kad Romos gyventojai vis mažiau palaikė Mesaliną ir jos populiarumas pradėjo kristi.

 

Tais pačiais metais Mesalina susidomėjo patraukliu Romos senatoriumi Gajumi Silijumi. Jis buvo vedęs aristokratų kilmės Juniją Silaną (pirmosios Kaligulos žmonos seserį). Mesalina ir Silijus tapo meilužiais ir netrukus ji privertė Silijų išsiskirti su žmona. Vyras suvokė pavojų, į kurį įsipainiojo. Todėl abu rezgė sąmokslą, kaip nužudyti imperatorių Klaudijų, kad Silijus galėtų tapti naujuoju imperatoriumi. Jis taip pat norėjo įsivaikinti Britaniką, nes buvo bevaikis.

 

Istorijos pabaiga

 

Mesalina vienašališkai pati paskelbė, kad išsiskyrė su Klaudijumi ir slapta susituokė su Gajumi Silijumi. Kadangi Klaudijaus tuo metu Romoje nebuvo, ceremonija buvo atšvęsta labai ekstravagantiškai. Tačiau per daug žmonių žinojo šią paslaptį, todėl netrukus apie vedybas sužinojo ir pats imperatorius. Jo artimiausias ir ištikimiausias patarėjas Narcizas patarė nužudyti žmoną ir jos naująjį vyrą. Tuo metu Mesalina su vaikais iškeliavo į Ostiją norėdama pasimatyti su Klaudijumi, tačiau šis išvyko anksčiau ir jiems nebuvo lemta susitikti.

 

Romoje Klaudijus įsakė nužudyti abu – ir Mesaliną, ir Gajų. Mesalina tuo metu buvo Lukulo soduose, kuriuose kartu su savo motina ruošė peticiją Klaudijui. Karininkas ir vergas atvyko į sodus įvykdyti imperatoriaus įsakymą. Mesalinai buvo pasiūlyta pačiai atimti sau gyvybę, tačiau ji neišdrįso. Ji verkė ir aimanavo, tačiau vis viena buvo nužudyta. Kai Klaudijui pranešė, kad jo žmona jau nebegyva, – jis nerodė jokių emocijų, tik paprašė atnešti daugiau vyno. Vieninteliai žmonės, kurie gedėjo Mesalinos, buvo jos vaikai… Iš visų Romos viešųjų aikščių ir privačių erdvių buvo įsakyta pašalinti Mesalinos skulptūras.

 

Po jos mirties sūnus Britanikas ir Agripinos sūnus Liucijus tapo pretendentais į sostą. Nors Britanikas buvo tikras Klaudijaus sūnus, tačiau buvo pasėtos abejonės, ar tas vaikas tikrai yra Klaudijaus, nes jo motina buvo paleistuvė. 50 metų vasario 25 dieną Liucijus buvo tituluotas imperatoriumi Neronu.

 

Faktai

 
  • Mesalinos vardas dažnai naudojamas kaip sinonimas paleistuvavimui, manipuliacijoms ir klastingumui.
  • Mesalina buvo nuolatinė Kaligulos orgijų lankytoja, todėl yra versijų, kad jos ir imperatoriaus Klaudijaus vaikai iš tiesų yra Kaligulos palikuoniai.
  • Mesalina buvo nužudyta, kai jai buvo 28 ar 31 metai.
  • Klaudijus savo žmoną Romos piliečiams pateikdavo kaip doros gyvensenos pavyzdį.