Žolelių arbatos visų pirma yra geras ir skanus gėrimas, kuris pažadina rytais, padeda greičiau užmigti vakarais, sušildo žiemą ir malšina troškulį vasarą, ramina nervus. Priešingai nei žalioji ar juodoji arbata žolelių arbatos taip stipriai neveikia centrinės nervų sistemos, nesukelia priklausomybės ir netrukdo organizmui įsisavinti vitaminų.

 

arbatos

Pačios naudingiausios arbatos grožiui ir sveikatai:

 
  • Ramunėlių. Senovės Graikijoje kvapni žolelė buvo laikoma kuklumo įsikūnijimu. Anglosaksai ramunėles laikė 1 iš 9 šventų augalų ir jų kvapą apibūdino kaip obuolinį. Iš tikrųjų išvertus lotynišką ramunėlių pavadinimą paaiškėja, kad ramunėlė reiškia ant žemės augantį obuolį. Ramunėlių arbata ramina, gerina virškinimą, mažina galvos skausmą, saugo nuo gripo, mažina menstruacijų skausmus ir rytinį pykinimą. Kai kurie žmonės gali būti alergiški ramunėlėms.
 
  • Levandų. Kvapni ir fotografų pamėgta žolelė naudojama ne tik parfumerijoje, bet ir sveikatos gerinimui. Viduramžiais levandos buvo laikomos meilės augalais. Jos priskiriamos mistiškos gundymo galios. Vėliau levandos buvo laikomos panacėja nuo galvos ir kitų skausmų. Šiandien levandų arbatą galima gerinti, jei vargina nemiga, galvos skausmai, virškinimo sutrikimai. Visgi kai kurie žmonės gali būti alergiški levandoms.
 
  • Melisų. Arbata su švelniu melisų poskoniu mintimis gali nukelti į Afroditės ir gražiosios Helenės laikus. Šis augalas simbolizuoja empatiją ir yra rekomenduojamas malšinti sielos skausmą: gali padėti nuo depresijos ir atstatyti stabilią nervų sistemos būklę.
 
  • Mėtų. Ši gaivaus skonio arbata dažniausiai patinka net tiems, kurie negali pakęsti kitų žolelių arbatų. Legenda byloja, kad, kai Persefonė, pavydi dievo Hado žmona, užtiko vyrą nimfos Minto glėbyje, iš karto paskleidė kerus ir iš karto ją pasivertė mėtų krūmu. Meilužės atminimui dievas Hadas padarė augalą labai aromatingą, kad jis ir toliau viliotų kitus. Mėtų arbata gali padėti nuo pykinimo, galvos skausmo, aukštos temperatūros. Vis dėlto nereikėtų mėtų arbatos gerti nuolat, be pertraukų – tada ji galėtų tapti toksiška organizmui.
 
  • Erškėtuogių. Skani ir kvapni arbata yra tikra vitamino C bomba – jo daugiau nei juoduosiuose serbentuose ir citrinose. Nuo ledynmečio laikų žmonės naudojo šias uogas gydymosi tikslais. Erškėtuogės – jaunystės, meilės ir grožio simbolis, deivės Afroditės kraujas. Šiuolaikinė medicina patvirtina, kad erškėtuogių arbata gali padėti nuo odos ligų ir sulėtinti odos senėjimo procesus.
 
  • Kininių citrinvyčių. Kinų medicinoje citrinvyčiai naudojami daugiau nei 1500 metų ir tai antras pagal populiarumą sveikatą gerinantis augalas po ženšenio. Citrinų aromatu pasižymintis augalas turi daug vitamino C, stiprina imuninę sistemą, širdį ir kraujagysles, tonizuoja, todėl rytais gali pakeisti puodelį kavos, suteikia energijos, žvalumo, mažina nuovargį ir cukraus kiekį kraujyje. Citrinvyčių arbatą, norint geriausių rezultatų, rekomenduojama gerti gana ilgai: 3 – 10 savaičių. Tačiau citrinvyčių arbata gali per daug stimuliuoti nervų sistemą ir kelti kraujo spaudimą, todėl turintiems tokių nusiskundimų, šią arbatą reikėtų vartoti ypač atsargiai.
 
  • Šalavijų. Pasak legendos, pakanka pasodinti sode šalavijų, norint ilgiau gyventi. Moterims šalavijų arbata gali padėti greičiau pastoti. Turi priešuždegiminį ir kraujavimą stabdantį poveikį. Gerina atmintį, todėl ypač naudinga tiems, kurie mokosi užsienio kalbos.
 
  • Čiobrelių. Tai puikus arbatos pasirinkimas draugų susibūrimo vietose. Taip pat rekomenduojama šių žolelių arbatą sergant kvėpavimo takų ligomis (astma, bronchitu). Prieš miegą čiobrelių arbata padeda saldžiai ir kietai išsimiegoti.
 
  • Ožkarožių (gauromečių). Šių žolelių arbatą rekomenduojama gerti vakare, bet ne ryte, nes ji, priešingai nei kava, neturi tonizuojančio poveikio, nesuteikia žvalumo ir energijos. Atvirkščiai – ji ramina, atpalaiduoja kaip valerijonai, padeda greičiau užmigti ir gerai išsimiegoti visą naktį, pasižymi priešuždegiminiu, prakaitavimą skatinančiu poveikiu, stangrina odą ir suteikia jai elastingumo, stiprina plaukų šaknis.
 
  • Liepų žiedų. Šioje arbatoje esančios natūralios augalinės kilmės medžiagos yra labai stiprų sveikatą gerinantį poveikį. Ypač liepų arbata naudinga peršalus, nuo inkstų ir plaučių ligų. Moterims liepžiedžių arbata gali palengvinti menstruacijų skausmus. Tačiau gerti per dažnai ir per daug nerekomenduojama, kad ji pernelyg stimuliuoja nervų sistemą ir širdį.