Kas 2 valandas pasaulyje išmetame tiek šiukšlių, kiek pakaktų visiškai pakrauti krovininį laivą. Šiandien vis daugiau žmonių stengiasi gyventi ekologiškiau, bet to neužtenka: reikia rasti naujų šios problemos sprendimų būdų. Kai kurios pasaulio šalys turi iš tiesų originalių sprendimų, kaip saugoti gamtą.

 

klimato atsilimas

8 originalūs sprendimai, kaip skirtingos šalys kovoja su tarša:

 
  • Laikraščiai, kuriuos galima sėti. Šiandien vis dažniau naudojami skaitmeniniai informacijos šaltiniai, o ne popieriniai laikraščiai, bet vis tiek kiekvieną dieną išmetama tonos popieriaus.Japonų dizaineris, Yoshinaka Ono, sukurė 100 % biologiškai suyrantį „žaliąjį“ popierių, kuriame yra augalų sėklų. Jį šiuo metu naudoja laikraštis „Mainichi“. Seną laikraštį reikia užkasti žemėje, laistyti vandeniu ir po kurio laiko sudygs augalų sėklos, rašo brightside.me.
 
  • Taromatai. Šiandien taromatai nėra retenybė šalyse, siekiančiose saugoti aplinką. Jų galima rasti Lietuvos, Vokietijos, D. Britanijos ir kitų šalių prekybos centruose. Tačiau kai kuriose šalyse piliečiai yra dar labiau skatinami saugoti gamtą. Štai Stambule, Turkijoje ir Pekine, Kinijoje yra specialių aparatų, kuriuose už gražintą plastikinę tarą žmonės gauna papildomų kreditų, kuriuos gali išnaudoti, važinėdami metro traukiniais.
 
  • Seni blakstienų tušai gyvūnų jaunikliams prižiūrėti. Kai baigiasi blakstienų tušas, neišmeskite tuščio buteliuko į šiukšlių dėžę, o išplaukite šepetėlį su vandeniu ir muilu, įdėkite į sandarų maišelį ir nusiųskite „The New Arc“ organizacijai Škotijoje. Šiame centre darbuotojai naudoja senus tušų šepetėlius valyti gyvūnų jauniklių kailiu, šalinti erkes ir blusas iš jo. Taip pat galima atiduoti tušų šepetėlius kitiems pagalbos centrams („Wildlife Aid“ D. Britanijoje ir „Appalachian Wildlife Refuge“ JAV).
 
  • Parduotuvės, kuriose parduodamos prekės be pakuočių. Be atliekų judėjimas tampa vis populiaresnis, todėl daugelyje šalių pradeda atsirasti vis daugiau prekybos vietų, kur galima įsigyti nesupakuotų prekių. Šiose parduotuvėse prekės sudedamos į dideles dėžes ir kibirus, iš kurių pirkėjai gali pasisemti reikalingą kiekį tam tikrų dalykų. Einant į tokią parduotuvę reikia atsinešti daugkartinio naudojimo maišelių, tuščių stiklainių ar kitą talpyklą. Kasose visos prekės pasveriamos ir pagal tai nustatoma pirkinių krepšelio kaina. Tokiose parduotuvėse galima įsigyti ne tik maisto, bet ir nevalgomų produktų (šampūno, muilo, skalbimo priemonių ir kitų valymo priemonių).
 
  • Drėgnos servetėlės, kurias galima nuleisti į tualetą. Dauguma parduodamų drėgnų servetėlių yra gaminamos iš polipropileno, kuris yra tam tikra plastiko rūšis. Jų negalima nuleisti į tualetą, deja, dauguma žmonių tai ignoruoja ir dėlto retkarčiais kemšasi kanalizacija. Britų įmonės „Natracare“ gaminamos drėgnos servetėlės yra išimtis, nes servetėlės yra ekologiškos ir nekenkiančios aplinkai. Iki šiol tai yra vienintelis gaminys D. Britanijoje, kurį galima nuleisti į tualetą.
 
  • Iš avokado kauliukų gaminami stalo įrankiai. Kalbant apie stalo įrankius ir šiaudelius, ekologiškiausias variantas yra naudoti daugkartinius įrankius. Tačiau yra situacijų, kai prireikia vienkartinių įrankių. Tada gali padėti avokado kauliukai. Meksikiečių bendrovė „Biofase“ gamina peilius, šakutes, šaukštus ir šiaudelius iš bioplastiko, pagaminto iš avokadų kauliukų. Naujasis bioplastikas gali būti absorbuojamas į dirvožemį ir ilgainiui visiškai suyra. Tokie įrankiai neteršia aplinkos ir net yra naudingi pačiai žemei.
 
  • Plastikinių butelių kamštelių surinkimas. Ispanijoje žmonės renka plastikinius kamštelius daugelyje prekybos centrų, vyriausybės institucijų, kitose viešosiose vietose ir net savo namuose. Viskas prasidėjo nuo septynmetės mergaitės, kuriai reikėjo atlikti širdies operaciją, bet tėvai neturėjo pinigų. Viena plastiko perdirbimo bendrovė sutiko jiems padėti, jei šeima surinks 200 tonų plastiko. Taigi, žmonės tapo kūrybingi ir paliko visur daugybę konteinerių plastikiniams kamšteliams. Reikalingą kiekį pavyko surinkti vos per kelias savaites. Nuo tada Ispanijoje gyvuoja tradicija rinkti plastikinius kamštelius labdaringiems tikslams. Žmonėms tai patiko, nes tai padaryti lengva ir tai naudinga ne tik konkretiems asmenims, bet ir pačiai planetai.
 
  • Puodelių dalijimosi paslauga. Daugeliui žmonių patinka gerti kavą, ypač anksti ryte, skubant į darbą. Tačiau verta žinoti, kad vienkartiniai puodeliai ir kita tara sudaro net 50 % visų atliekų, surenkamų iš gatvėse pastatytų šiukšlių dėžių. Kanada rado gerą išeitį kaip sumažinti išmetamų vienkartinių puodelių kiekį į jiems neskirtas šiukšliadėžės. Kanadiečiai įgyvendino programą „CUPPY“, pagal kurią vartotojas, sumokęs 5 dolerių mokestį metams, gali gauti neribojamą skaičių vienkartinių puodelių. Viskas labai paprasta: sumokate pinigus ir prisijungiate prie programos, tada nueinate į kavinę ir užsisakote kavos išsinešimui. Baigę gerti kavą susirandate kitą programoje dalyvaujančią prekybos vietą ir grąžinate vienkartinį puodelį.