Lektorė, biomedicinos mokslų daktarė, aukščiausios kvalifikacinės kategorijos provizorė, farmakognostė Gražina Juknevičienė (76 m.) prasitarė negalinti savo gyvenimo įsivaizduoti be kontrastinio dušo rytais, garų vonelių, kaukių veidui ir aromatinių vaistažolių ar eterinių aliejų vonių, kurias juokais vadina tikru kurortu namuose. Pašnekovė tvirtina, kad „žmogaus oda panaši į tūkstančius mažyčių burnelių – jos sugeria viską, ką duodame“ ir atskleidžia, kas odai „skaniausia“ pavasarėjant ir ne tik.

 

Kaip prižiūrėti veido odą pavasarėjant? Šerpetoja, pleiskanoja… Vis dar maitinti ar jau drėkinti?

Geriausia turėti 2 kremus – riebų ir drėkinamąjį arba emulsinį kremą. Vyraujant šiltiems orams, vakarais teptis riebiu kremu, rytais – drėkinamuoju arba emulsiniu. Kai už lango šalta – nakčiai drėkinamuoju, dieną – riebiu.

Šiuo metų laiku labai tinka alavijų sultys, kurių esama beveik kiekvienuose namuose. Nuskintus alavijų lapus reikėtų įvynioti į popierių ir porą savaičių palaikyti šaldytuve, nes šaltis ir tamsa stimuliuoja biologinius procesus. Tada išspausti sultis ir jomis valyti veidą. Alavijų sultys ne tik suteikia odai maksimalų kiekį drėkinamųjų medžiagų, kurias oda sugeria tris kartus greičiau nei vandenį, bet ir spartina kolageno sintezę, stabdo odos senėjimą. Šerpetojančią, sausą odą gerai drėkina ir lygina šviežių bulvių kaukė. Jei oda linkusi į uždegimą ir pleiskanojimą, padės tokia kaukė: šaukštą avižinių dribsnių užpilti 4 šaukštais šiltos grietinėlės arba pieno, dribsniams išbrinkus, masę tepti ant veido ir palaikyti 10–20 min. Odą puikiai tonizuoja ledo gabalėliai, geriausia – iš vaisių, daržovių, uogų sulčių, vaistažolių nuovirų (vaistinių ramunių, čiobrelių, medetkų, rožių lapelių, liepžiedžių ir kt.). Tokiais ledukais sveika patrinti veidą rytais – atgysite kaip pavasaris

 

Kokios garų vonelės veidui tinkamiausios, priklausomai nuo odos tipo? Kaip jas teisingai atlikti?

Vaistažolių garų vonelės. Jas reikėtų daryti kas 7–10 dienų. Ši procedūra netgi turėtų tapti įpročiu! Tokios vonelės labai gerai valo veidą, išplečia kraujo indus, sukelia prakaitavimą, atpalaiduoja raumenis, ramina nervus, oda tampa minkšta. Bet garų procedūros nerekomenduojamos, jei išsiplėtusios veido kraujagyslės, padidėjęs kraujospūdis, skundžiamasi širdies negalavimais.

Sausą, jautrią ir normalią odą gerai veikia vaistinių ramunių, ramunėlių, krapų, levandų, medetkų, mėtų vonelės. Tačiau prieš garinant sausą ir jautrią odą, būtina veidą patepti kremu ar pieneliu. O jei oda riebi, poros išsiplėtusios, rekomenduočiau rozmarinų, vaistinių šalavijų, liepų ir beržų lapų garų voneles. Blyškiai ir suglebusiai odai labai padeda levandų garai.

Vaistažolių garų vonelių paruošimas ir naudojimas: ant viryklės dėti dubenį su vandeniu, įberti reikiamų aromatinių medžiagų arba įlašinti 1–2 lašus eterinio aliejaus. Kai vanduo sušyla iki 40 °C temperatūros, galvą palenkti virš dubens. Plaukus ir kaklą uždengti storu rankšluosčiu, kad garai neišsisklaidytų, ir taip palinkus pabūti 10–l5 min. Po garų vonelės veidą nuprausti šaltu vandeniu, ištepti losjonu, kad susitrauktų poros, po to – kauke arba maitinamuoju kremu. Po garų vonios negalima eiti į šaltą orą, reikia palaukti bent 15–20 min.

Garų voneles gali pakeisti karšti kompresai: karštame ramunėlių, kraujažolių ar kt. vaistažolių nuovire pamirkyti rankšluostį, gerai išgręžti ir dėti ant veido taip, kad liktų kyšoti tik nosis. Kompresą prispausti prie veido ir palaikyti 2 min., kol pradės vėsti. Procedūrą kartoti dar 2 kartus. Po to ant veido uždėti labai šaltu vandeniu sudrėkintą lininį rankšluostį ir laikyti, kol šis sušils. Tada veidą nusausinti ir ištepti kremu.

 

Gamtos produktai veidui pagal odos tipą

Sausa oda – plona, jautri, linkusi į ankstyvas raukšles. Prausti geriausia pienu, skiestu vandeniu, arba vaistinių ramunių, ramunėlių, liepžiedžių nuovirais. Odą valyti galima vandenyje ar piene išmirkytos juodos duonos gabalėliu, pieno išrūgomis, kiaušinio trynio, aliejaus ir grietinės mišiniu. Tinka piene ar vandenyje išmirkytų avižinių dribsnių košelė. 1–2 kartus per savaitę pravartu pasidaryti kaukę: kiaušinio trynys, šaukštelis aliejaus, šaukštelis citrinų sulčių, šaukštelis medaus arba grietinės. Kad kaukė būtų tirštesnė, įtrupinti juodos duonos. Taip pat sausai odai tinka įvairių vaisių ir daržovių kaukės: obuolių, persikų, apelsinų, slyvų, bananų, abrikosų, melionų, arbūzų, morkų, pomidorų, šviežių kopūstų, petražolių, agurkų. Be to, vaisių ir daržovių sultis galima maišyti su aliejumi, kiaušinio tryniu, grietine, grietinėle, varške ar juoda duona. Trumpai tariant, variantų daug. Jei oda jautri, prieš dedant kaukę, veidą būtina patepti kremu.

Riebi oda – su išsiplėtusiomis poromis, blizgi, bet ne taip greit raukšlėjasi. Per daug sausinti tokios odos nereikia, svarbu reguliariai valyti. Kad poros susitrauktų, oda būtų minkšta ir švari, tinka vaistažolių nuoviras iš mėtų, čiobrelių, medetkų, vaistinių ramunėlių ir ramunių, rožių lapelių: šaukštą mišinio užpilti stikline verdančio vandens, uždengti, palikti atvėsti, nukošti. Gautu nuoviru suvilgyti marlę ir uždėti ant veido. Taip pat galima veidą plekšnoti nuoviru suvilgyta vatele. Nuovirą galima naudoti tik pagaminimo dieną. Dar 1–2 kartus per savaitę rekomenduoju dėti kaukę, prieš tai veidą palepinus vaistažolių garų vonele, kuri praplečia poras – oda geriau sugeria kaukę. Kaukės, skirtos riebiai odai, valo, ramina, dezinfekuoja, sutraukia poras, maitina. Keletas jų: 1) 2 šaukštelius kiaušinio trynio sumaišyti su 0,5 šaukštelio citrinų, obuolių ar spanguolių sulčių, įdėti 1–2 šaukštelius grietinės, nuvalius kaukę uždėti vidutinio striprumo arbatos pavilgą; 2) Kiaušinio baltymą išplakti iki putų, įlašinti citrinų ar spanguolių sulčių (galima naudoti tik baltymą – gerai sutraukia poras). 3) Tarkuotą obuolį sumaišyti su tarkuotu agurku.

Mišri oda – riebias sritis prižiūrėti kaip riebią odą, sausas – kaip sausą.

 

Kaip efektyviai išvengti priešlaikinio senėjimo? Kada susirūpinti raukšlėmis?

Nuo 30 metų oda pradeda sausėti. Vystančios odos priežiūra nesiskiria nuo sausos odos priežiūros. Tinka minėti nuovirai, alavijų sultys 2–3 kartus per savaitę. Atsiradus pirmoms raukšlelėms naudinga kaktą kasdien masažuoti griežinėliu šviežio ar rauginto agurko. Griežinėlį reikia „stumdyti“ iš kairės į dešinę. Agurkų sultys drėkina odą, o išdžiūvusios sudaro kaukę, kurią patariama nusiplauti po 30 min. Jei raukšlelėmis susirūpinama per vėlai, padėtį ištaisyti gali apynių spurgų ištraukos, kurios pasižymi hormoniniu veikimu. Raukšlėtai odai nepakeičiamos vaistažolės, gerinančios kraujotaką veido odoje, didinančios odos elastingumą. Tai medetkų žiedynai, linai ir jų sėklos, braškių sultys.

 

Kaip siūlytumėte atgaivinti pavargusią, pajuodusią paakių odą?

Ratilai paakiuose ir nežymus vokų paraudimas bus ne taip pastebimi, jei ant akių vokų uždėsite karštoje arbatoje suvilgytą vatą, palaikysite keletą minučių ir vokus patepsite maitinamuoju kremu. Taip pat esant juodiems ratilams arba maišeliams paakiuose tinka bulvių kaukės: šviežią, nuskustą bulvę smulkiai sutarkuoti, masę dėti ant marlės, 30–40 min. palaikyti ant veido ir nuprausti vaistinių ramunių nuoviru. Tokią kaukę siūlau daryti 2–3 kartus per savaitę.

 

Kaip pavasarėjant prižiūrėti kūną? Kokias vonias rekomenduotumėte – gal tikrai pieno ir medaus vonia, kuria lepindavosi Kleopatra, veiksmingiausia?

Rekomenduoju vaistažolių vonias. Tik prieš lipant į tokią vonią reikėtų nusiprausti po dušu. Vaistažolių vonios malšina raumenų skausmą, o mūsų laikais bene didžiausia nauda – mažina stresą. Vaistažolių vonios ruošiamos iš džiovintos aromatinės arba šviežios žaliavos. Vaistažoles reikia sudėti į dvigubą marlės ar kito reto audinio maišelį (suaugusiajam 300–700 g, vaikui – 150–200 g į 180–200 litrų vandens vonią) ir pakabinti ant čiaupo galvutės. Vanduo turi tekėti per žoleles.

Kitas būdas – paruoštą maišelį stikliniame ar emaliuotame inde užpilti 2–3 litrais vandens, uždengti ir palikti 20–30 min. Po to visą skystį su maišeliu išpilti į vonią (vandens temperatūra – 36–38 °C). Vonioje gulėti 15–20 min. Prieš išlipant iš vonios, vaistažolių maišeliu įtrinti kūną.

Vonia su čiobreliais, levandomis, mairūnais, vaistiniais šalavijais, pipirmėtėmis, vaistinėmis ramunėlėmis ar ramunėmis atpalaiduoja, glotnina odą. Jei oda jautri, rinkitės vaistinių ramunių vonią. O po fizinio nuovargio nuostabu panirti į bazilikų vonią.

Veiksmingi ir eteriniai aliejai (suaugusiesiems 6–10 lašelių į vonią, vaikams – 2–4, ne daugiau). Tačiau prieš pilant į vonią, eterinį aliejų reikėtų sumaišyti su šaukštu jūros druskos ar medaus. Taip aliejus geriau pasiskirstys vandenyje, o papildomi produktai irgi duos efektą. Eterinį aliejų reikėtų pilti jau prileidus pilną vonią vandens, nes įpiltas iš anksto išgaruos. Beje, po aromatinių vonių nulieti kūno vandeniu nereikia, tik nusausinti rankšluosčiu.

Vaistažolių ar eterinių aliejų vonios teigiamai veikia visą organizmą. Per odos ir uoslės receptorius stimuliuojami tam tikri centrai, pažadinami malonūs prisiminimai, grįžta gera nuotaika, įgaunama jėgų. Tai atgaiva kūnui ir sielai.