Nuolatinis nuovargis gali būti vienas iš geležies trūkumų simptomų. Geležis yra gyvybiškai svarbus mineralas, nuo kurio priklauso hemoglobino gamyba. Hemoglobinas – tai baltymas, kurio pagrindinė funkcija – išnešioti deguonį visame organizme. Nustatyta, kad net 10 procentų moterų trūksta geležies ir dar daugiau patenka į geležies trūkumo rizikos grupę.

 

Kiek geležies rekomenduojama suvartoti per dieną priklauso nuo amžiaus, lyties ir sveikatos būklės. Kūdikiams ir vaikams geležies reikia daugiau negu suaugusiems, nes jie greitai auga. Mergaitėms ir berniukams nuo 4 iki 8 metų per dieną reikia tiek pat geležies, apie 10 mg, o nuo 9 iki 13 – 8 mg.

 

Nuo paauglystės moterims geležies reikia daugiau, nes per kiekvienas menstuacijas jos praranda šiek tiek kraujo. Moterims nuo 19 iki 50 metų reikia 18 mg geležies kasdien, to paties amžiaus vyrams užtenka 8 mg per dieną. Po menopauzės moterims geležies reikia tiek pat, kiek vyrams.

 

Geležį organizmas geriausiai įsisavina su maistu ir su vitaminu C. Geležies gausu raudonoje mėsoje, kiaušinių tryniuose, tamsiose, lapinėse daržovėse (špinatuose, gūžiniuose kopūstuose), džiovintuose vaisiuose (razinose ir džiovintose slyvose), avižų košėje, jūros gėrybėse (austrėse, moliuskuose, šukutėse), kalakuto ir vištos vidaus organuose, pupose, lęšiuose, avinžirniuose, sojų pupelėse, kepenyse, artišokuose.