Ar kada susimąstėte, kaip stipriai kiekvieno mūsų sveikata priklauso nuo minčių? Ar nuolatinis laidų apie sveikatinimą žiūrėjimas, domėjimasis farmacijos naujovėmis, savijautos aptarimas su giminėmis ir kaimynais yra rūpinimasis savo sveikata, ar atvirkščiai, ligas ir negalavimus sukeliantis užsiėmimas?

 

Šalin mintis apie ligas

Bibliotekininkų teigimu, medicininė literatūra yra labai populiari. Žmonės, įtarę sau kokią nors ligą, puola apie ją skaityti, liguistai smalsaudami, lygindami perskaitytus simptomus su savo pačių pojūčiais. Įsitikinimas, kad jie serga tomis pačiomis ligomis, apie kurias ką tik perskaitė, pasidaro toks stiprus, kad tampa pačia didžiausia kliūtimi išgyti. Žmonės, nuolat kalbantys apie savo negalavimus, telkiantys dėmesį į liguistą savo savijautą, besimėgaujantys simptomais, galų gale gauna tai, ko laukė. Nuolat teigdami sau, kaip blogai jie šiandien jaučiasi, kokia silpna jų sveikata, kaip prastai funkcionuoja vienas ar kitas jų organas, tampa neįgaliais. Juk reikia tiek nedaug… Tik pakeisti minčių tėkmę, galvoti ne apie ligas, bet apie sveikatą, įsivaizduoti save sveikais, o ne ligotais – ir savijauta tikrai pagerės. Sveikos mintys – pati tikriausia panacėja. Mūsų mintyse visuomet turėtų būti sveikatos ir harmonijos idealas. Patys nesuvokiame, kaip silpniname savo gyvybines jėgas, kovojančias su liga, kai dejuojame dėl savo silpnumo ir bejėgiškumo. Nereikėtų galvoti apie savo negalavimus, ieškoti patvirtinimų, kad sergate, nes tokios mintys žmogų išbalansuoja. Kiekviena griaunanti mintis, liguistos būsenos įsivaizdavimas lieka vaizduotėje, o įvairios baimės, nerimas ir griaunančios aistros, pavyzdžiui, neapykanta, pavydas, godumas, egoizmas, blogina sveikatą.

Mūsų sąmonė – lyg sveikatos skulptorius. Jeigu joje atsiras įtrūkimų, jie pasireikš ir fiziniame kūne, griaudami jo vientisumą ir funkcionavimą.

 

Optimizmas gydo žaizdas

Seniai pastebėta, kad optimizmu trykštantys žmonės serga rečiau, o sunegalavę sveiksta greičiau. Neseniai Kanados mokslininkai atliko eksperimentą, po kurio paaiškėjo, kad tai nėra paprastas sutapimas. Emocinis dirglumas ir bloga nuotaika netgi trukdo gyti žaizdoms.
Tyrimo metu 26 savanoriams buvo padaryti nedideli odos įbrėžimai, kurie paprastai užgyja per 3–4 dienas. Pastebėta, kad tyrimo dalyviams, kurie nuolat būdavo blogos nuotaikos, irzlūs ir kupini pykčio, žaizdos gijo vidutiniškai 4,2 kartus ilgiau, negu tiems, kurie buvo žvalūs ir gerai nusiteikę. Paaiškėjo, kad žaizdų gijimui įtakos turi bendra žmogaus būsena, o tai, ar negatyvios emocijos tyliai kaupiamos viduje, ar išliejamos, reikšmės neturėjo. Tyrimo rezultatuose mokslininkai nemato jokios mistikos. Pasak jų, pagrindinis veiksnys – hormonas kortizolas, kuris išsiskiria organizme, kai esame blogos nuotaikos. Būtent šis hormonas ir trukdo pasveikti.

 

Tikėjimo galia

Tikėjimas Dievu taip pat padeda pasveikti. Pastebėta, kad tikintieji lengviau atlaiko sudėtingas operacijas ir sveiksta greičiau. Širdies operacijos – vienos sudėtingiausių. Pastebėta, kad tie pacientai, kurie daug meldžiasi arba už juos maldą sukalba jų artimieji, sveiksta kur kas greičiau. Statistika rodo, kad letalinė operacijos baigtis 25 % rečiau ištinka tikinčiuosius, negu ateistus.
Panašūs rezultatai pastebimi ir tarp įvairias traumas patyrusių ligonių. Tikintieji po kaulų lūžių ir išnirimų pagyja vidutiniškai per 9–12 dienų, netikintieji – per 18 dienų ir ilgiau.

Komplikacijos po operacijų ištinka vidutiniškai 17 % ateistų ir tik 4 % tikinčiųjų.

 

Holistinė ir tradicinė medicina

Holistinė medicina žmogų vertina kaip visumą, ne tik jo fizinį kūną, bet ir sielą bei mintis. Holistinės medicinos atstovai tikina, kad žmogus suserga tuomet, kai pažeidžiama jo, kaip vientisos fizinės ir dvasinės būtybės, harmonija. Jei pažeidžiamas balansas dvasiniame lygmenyje, netrukus jis pasireikš ir fizinio kūno negalavimu. Jei tradicinės medicinos gydytojui pasiskųsite nugaros skausmais, jums bus išrašyta skausmą malšinančių vaistų arba paskirta operacija. Jei tyrimai rodys uždegimą, gydytojai paskirs antibiotikų. Jei bus diagnozuotas vėžys, medikai bandys sunaikinti vėžines ląsteles, kartais net pašalindami organą. Tokiu gydymu pavyksta pašalinti problemą, nesigilinant į ją sukėlusią priežastį ir tai priežasčiai visiškai nedarant įtakos.

Gydytojas, praktikuojantis holistinę mediciną, gilinsis į paciento gyvenimo būdą, mitybos įpročius, aplinką, emocinę būseną, socialines ir dvasines vertybes. Tik po to nustatys diagnozę ir skirs reikalingą gydymą. Holistinėje medicinoje taip pat naudojami vaistai ir chirurginis įsikišimas, tačiau tik tuomet, jei nėra saugesnių gydymo metodų. Alternatyva vaistams gali būti mitybos koregavimas, gyvenimo būdo pakeitimas, akupunktūra, gydymas spalvomis ar aromatais, vaistažolės ir pan.

 

Kelias susinaikinimo link

Piktybiniai navikai išsivysto tuomet, kai labai ilgai laikomos savyje senos skriaudos ir negatyvūs išgyvenimai. Nuolat juos prisimenant, mintyse išgyvenant vėl ir vėl, graužiantis ir kenčiant. Galų gale neigiami išgyvenimai susikaupia kurioje nors kūno vietoje, sudarydami terpę augliui augti. Manoma, kad dažno susirgimo – gimdos miomos – priežastis gali būti ilgai trunkantis moters emocinis išgyvenimas dėl vyrų padarytų skriaudų, neapykanta visai vyrų giminei, nuolat nuodijantis mintis. Jeigu pavyksta atleisti senas skriaudas, nustoti graužtis ir pykti, liga tiesiog išnyksta.

Yra ir kita auglių atsiradimo priežastis – tai stiprėjantis nepasitenkinimo pasauliu, savimi, žmonėmis jausmas, įsitikinimas, kad gyvenime jau nebus nieko gero. Kartais navikai atsiranda dėl nesibaigiančių ir stiprėjančių sąžinės priekaištų. Neatleistos skriaudos, pyktis, neapykanta, noras atkeršyti – giliai pasąmonėje glūdinčios negyjančios žaizdos, sukeliančios konfliktą tiek su savimi, tiek ir su aplinkiniu pasauliu. Tai tampa veiksniu, pradedančiu ardyti fizinį kūną ir vedančiu prie susinaikinimo.

 

Vėžys – išgydomas?

Dažniausiai vėžiui išgydyti neužtenka tradicinių priemonių: chemoterapijos, spindulinės terapijos ar chirurginės operacijos. Šios priemonės stabdo ligą, tačiau nešalina jos priežasčių. Juk vėžys – viso organizmo liga. Išsigydyti piktybinį auglį visų pirma reiškia išsigydyti nuo piktybiškos pasaulėžiūros. Ką reikia daryti?

Pirma – prisiimti atsakomybę už savo ligą ir sveikatą. Šis įsitikinimas priešingas bejėgiškumui, nevilčiai, priklausomybei.

Antra – stiprus noras gyventi ir gyvenimo tikslo turėjimas. Pamąstykite apie savo gyvenimo prasmę ir tikslus.

Trečia – būtina iš savo pasąmonės pašalinti viską, kas nereikalinga, svetima, kupina griaunančios energijos. Išsilaisvinti nuo neigiamų minčių, emocijų ir charakterio savybių, vedančių jus prie mirties. Pradėkite dirbti su savimi. Atkreipkite dėmesį į savo mintis. Pakeiskite gyvenimo būdą: mitybą, darbą, fizinį aktyvumą. Atverkite savo gyvenimą šviesai ir džiaugsmui.

 

Tapti savo sveikatos advokatais

Įsivaizduokite, kad esate advokatas, ginantis savo sveikatos interesus. Rinkite nors ir po kruopelytę visus įmanomus savo sveikatos įrodymus. Nenusileiskite oponentui, bandančiam jus sužlugdyti tyrimų rezultatais ar statistika. Nustebsite pamatę, kaip mielai jūsų kūnas atsiliepia į ryžtingus ir energingus įrodymus. Senovės patarlė byloja: „Nėra neišgydomų ligų, yra tik neišgydomi ligoniai“.

Taigi, bet kokią ligą galima pagydyti, jeigu tik ligonis prisiima atsakomybę už savo ligą ir sveikatą. Pirmiausia būtina atmesti visas mintis, kad liga neišgydoma. Galbūt ji neišgydoma tradicinės medicinos metodais, nes jie šalina pasekmes, nesigilindami į priežastis. Norint išgyti, visų pirma reikia įsigilinti į save. Ir tuomet liga, kuri, rodos, atsirado „iš niekur“, taip „į niekur“ ir iškeliauja.

 

Įžymūs žmonės apie sveikatą

  • Tikroji terapija yra mūsų gyvenimo būdas; visa kita telieka antroje, trečioje, ketvirtoje vietoje… O. M. Aivanovas
  • Esama kūno ligų, esama ir gyvensenos ligų. Demokritas
  • Sveikata dar ne viskas, tačiau be sveikatos viskas – niekas. Sokratas
  • Žmonės nemiršta – jie patys save nužudo. Seneka
  • Kas tikisi išlikti sveikas tinginiaudamas, tas elgiasi taip pat kvailai kaip žmogus, manantis tylėjimu patobulinsiąs savo balsą. Plutarchas
  • Visi galime būti ilgaamžiais. Mes patys nesaikingumu, netvarkingumu, bjauriu organizmo alinimu gerokai sutrumpiname savo gyvenimo laiką. I. Pavlovas
  • Optimizmas – ne tik sveikatos požymis, bet dar ir veiksmingiausia nuo ligų sauganti priemonė. S. Smailsas
  • Didis, niekada nekenkiantis, visuomet išganingas vaistas – blaivybė, dvasios ramybė, fiziniai pratimai. F. Fenelonas