Turbūt pasaulyje nėra tokio žmogaus, kuris nebūtų sapnavęs. Sapnų būna pačių įvairiausų, nuo paprastų kasdienių veiklų iki siurrealistinį siužetą primenančių baisiausių košmarų. Malonus sapnas nuteikia teigiamai, bet yra ir košmariški sapnai, nuo kurių galima pasijausti itin blogai, gali pradėti kankinti nerimas, apimti slogi nuotaika. Nenuostabu, kad kyla noras pabandyti apsisaugoti nuo tokių sapnų. Puiku tai, kad galima paveikti savo sapnus, žinoma, reikia žinoti, kokius metodus taikyti.

 

"sapnų gaudyklė"

Sapnas – pasąmonės vaisius

 

Sapnų susidarymo procesas iki šiol nėra visiškai ištirtas. Nėra mokslinių tyrimų įrodančių, kas tikrai yra sapnas. Būtent tai jau suteikia mistikos šiam reiškiniui. Aišku, kad sapnas yra pasąmonės kūrinys. Pasąmonė yra daug platesnė ir gilesnė negu sąmonė, ji leidžia daugiau sužinoti apie save. Tyrinėjant sapnus, galima daugiau sužinoti apie save, nes per pasąmonę atsiskleidžia slapčiausi asmenybės kampeliai. Sapnų tyrinėjimas yra sudėtingas procesas, nes jis apima mažai ištirtas sritis, tyrinėjami ženklai, vaizdiniai, kurie ne visada aiškūs, todėl čia jau reikalingi specialistai, pavyzdžiui, psichologai.

 

Kodėl sapnuojame?

 

Skiriami du aiškinimai, kodėl žmonės sapnuoja. Tai fiziologinis ir psichologinis. Fiziologinėje teorijoje nurodoma, kad žmogaus smegenys turi be perstojo veikti, smegenų ląstelės turi būti nuolat dirginamos, kad užtikrintų gerą smegenų veiklą. Žmogui nemiegant jos dirginamos aplinkos (triukšmas, kokia nors veikla), o miegant išoriniai dirgikliai smegenų nebeveikia, todėl žmogus ir sapnuoja. Manoma, kad sapnas – tai vaizdai, kurie buvo įsiminti žmogui nemiegant. Psichologinės teorijos pagrindinė prielaida – emocijos. Sapnai tiesiogiai susiję su išgyvenimais ir atspindi tai, ką žmogus išgyveno.

 

Kaip nesapnuoti košmarų?

 

Christina Sponias, tyrinėjanti sapnus ir jų reikšmes, teikia patarimus, kaip galima kontroliuoti savo sapnus. Mokslininkė teigia, kad sapnai gali būti tam tikros pamokos ar įspėjimai, rodantys tam tikras psichologines problemas. Sapnų visiškai atsikratyti neįmanoma, nes tai būtų be galo pavojinga: smegenys nustotų veikti, o tai reikštų mirtį. Sapnai – tai tarsi pilvo urzgimas, kai žmogus alkanas. Todėl nereikia tikėtis, daugiau niekada nieko nebesapnuoti. Sapnų bus, tačiau juos galima suvaldyti ir išsilaisvinti iš pačių nemaloniausių. Patarimas – bandyti suprasti savo sapnus, nes išsiaiškinus jų reikšmę galima išspręsti savo problemas ir košmarų nebeliks. Aiškintis sapnų reikšmes galima ir patiems. Naudinga pradėti vesti sapnų dienoraštį ir kuo detaliau aprašyti visus savo sapnus. Sapnų reikšmės teikiamos sapnininkuose, taip pat galima konsultuotis su specialistais. Nuolat bandykite suprasti, kaip sapnai susiję su kasdieniu gyvenimu, siekite sapnus su įvykiais, sutiktais žmonėmis, pokalbiais – viskuo, kas yra aplinkui. Kiek laiko reikės stebėti ir analizuoti savo sapnus, priklauso nuo problemos sudėtingumo. Kuo didesnė psichologinė problema, tuo sunkiau nustatyti, kokia ji ir kaip ją išspręsti. Kartais gali prireikti ir psichoterapeuto pagalbos, jeigu problema atsiradusi seniai ir jau spėjusi stipriai paveikti asmenį. Tačiau gali būti ir taip, kad žmogus, užsirašęs pirmuosius kelis savo sapnus iš karto supras, kokia problema kankina.

 

Ką praneša sapnai?

 

Nesąmoningos mintys – tai mintys, nepriklausamos nuo mūsų pačių. Būtent jos kuria sapnus ir yra tarsi gydytojas. Šiomis mintimis per sapnus yra atskleidžiama:

  • Praeitis, dabartis ir netgi ateitis.
  • Klaidos.
  • Nemaloni patirtis dėl sąžinės ir kitų žmonių.
  • Melas.
  • Klaidingas tikrovės matymas.
  • Visa tai, ką reikia žinoti ir padaryti, kad nebebūtų dabar daromų klaidų.
  • Pamiršti svarbūs reikalai, darbai.
 

Sapnų reikšmės, įspėjančios apie pavojų

 

Galima išskirti pagrindines sapnų reikšmes, kurios atskleidžia galimas bėdas, nemalonumus. Nemalonūs sapnai gali būti ne tik nemalonių patirčių atspindys, bet ir nuoroda į artėjantį arba esamą pavojų. Todėl žinant reikšmes galima išvengti tam tikrų situacijų ar patirčių. Reikšmės, signalizuojančios apie pavojų:

 
  • Bitės – žmogus yra apimtas pykčio.
  • Kraujas – laukia skaudūs išgyvenimai ir psichikos ligos.
  • Katės – žmogus pasielgė kvailai.
  • Demonas – blogas, pikta linkintis žmogus.
  • Dramblys – žmogus siekia didvyriškumo.
  • Kristi – laukia didelės apgavystės.
  • Skraidyti – žmogus atitolo nuo realybės, prarado nuovoką.
  • Vaiduoklis – gręsia neurozė.
  • Gyvatė – laukia bloga patirtis.
  • Voras – reikia greitai veikti, nebelaukti, nes kitaip laukia nemalonumai.
 

Žinoma, tai tik orientacinės reikšmės, kai kuriais atvejais reikia gilintis dar labiau. Juk kiekvienas žmogus yra individualus, tik su jam vienam būdingomis savybėmis ir asmeninėmis problemomis. Reikia būtinai lyginti sapnus su savo gyvenimu, veikla, darbu ir pan.

 

Baku, suvalgyk mano sapną

 

Baku – japonų mitologijos būtybė, košmarų valgytojas. Anot legendos, Baku yra sukurtas iš likučių. Kai dievai kūrė gyvūnus iš jų nepanaudotų dalių (likučių) sukūrė Baku. Jis turi dramblio iltis ir straublį, raganosio akis, karvės uodegą ir tigro letenas. Baku dažnai vaizduojamas prie šventyklų ir koplytstulpių, kad apsaugotų nuo blogio. Baku paveiksliukai ir talismanai taip pat dedami po pagalve, kad apsaugotų nuo blogų sapnų. Taip pat yra teigiama, kad Baku pasirodo tada, kai yra kviečiamas. Vieni šaltiniai teigia, kad tereikia vieną kartą prieš užmiegant ištarti: „Baku, suvalgyk mano sapnus“ ir visą naktį jis apsaugos nuo nemalonių sapnų. Kituose  teigiama, kad reikia ištarti šią frazę tris kartus. Susapnavus blogą sapną ir iškart prabudus galima ištarti: „Aš duodu šį sapną Baku“ ir tada daugiau nebeteks šio sapno sapnuoti. Nors Baku laikomas geru padaru, yra ir blogoji jo pusė. Negalima dažnai arba be reikalo kviesti Baku, nes šis gali suvalgyti ne tik blogus, bet ir gerus sapnus. Geri sapnai susiję su žmogaus norais, ambicijomis, todėl žmogui liktų tik tuštuma.

 

Kristalas

 

Padėti  išsivaduoti nuo nemalonių sapnų gali  kristalai. Pavyzdžiui, madarininis spesartinas, kuris išlaisvina nuo nemalonių sapnų. Madarininis spesartinas yra granato atmaina iš Namibijos. Jam būdingi oranžiniai atspalviai. Juvelyrinės kokybės pasitaiko gana retai – tai retas ir vertingas akmo. Be to, šis akmuo turi ir kitų funkcijų, pavyzdžiui, skatina norą padėti kitam, išlaisvina iš iliuzijų, stiprina širdį, tvarko seksualines problemas, padeda linkusiems į depresijas. Akmuo stipriau veikia, kai yra nešiojamas kairėje kūno pusėje, nes kairė žmogaus pusė yra jautresnė ir greičiau perima kristalo savybes.

 

Menininkės, sapnų gaudyklių ir indėniškų mandalų žinovės Eglės Gudonytės komentaras:

 

Sapnų gaudyklės nėra tik simbolinis daiktas, saugantis nuo košmarų. Sapnų gaudyklės (angl. Dream Catchers) turi magiškų galių ir mistinę apsaugos jėgą. Šis gaminys skirtas tikinčiam stebuklais ir norinčiam jų patirti  žmogui. Svarbus tikslus panaudojimas. Gaudyklės yra vadinamos ir dvasių arba svajonių gaudyklėmis. Tradicinės sapnų gaudyklės aptinkamos vietinių Amerikos gyventojų gentyse. Bėgant metams ir keičiantis kultūroms, tradicinės sapnų gaudyklės pasikeitė. Dauguma mano kuriamų gaudyklių ar mandalų, skirtos kosminei aplinkai. Taisyklingi apskritimai, sintetinės arba žaismingos spalvos, blizgesys vilioja šiandienines dvasias. Tvirtas tinklas filtruoja informaciją ir pašalinius veiksnius. Tačiau jos geriausiai veikia tuomet, kai žmogus atsipalaiduoja. Įprasta kabinti gaudykles prie lovos, sode ar kitoje žmogui svarbioje erdvėje. Kaip minėjau, svarbus asmeninis noras ne tik sapnų ir proto lygmenyse, bet ir kasdienybėje. Tiesiog stipriai tikint arba naudojant papildomus stimuliatorius (saulės šviesa, kvapai ar garsai) gaudyklių funkcionalumas suaktyvėja.

 

Sapnų gaudykles galima pasidaryti ir patiems. Eglė Gudonytė pateikia reikalingą informaciją, kaip jas pasigaminti:

  • Susirasti lanką. Tai gali būti vytelės, apyrankės, žiedai, viela ir pan.
  • Paimti siūlą arba virvę, sukarpyti palaidinę arba sijoną juostelėmis ir papuošti lanką.
  • Galima papuošti karoliukais, plunksnomis, medžių lapais ir kt.
  • Drąsiai eksperimentuoti.