Ach, Las Vegasas… Nuodėmių miestas, garsus dėl savo kazino, šou ir nuodėmingos miesto gyventojų bei svečių kasdienybės. Tačiau blizgančių daugiaaukščių viešbučių, naktinių lėbavimų, lošimų bei non-stop veiksmo apsuptyje dažniau nei retkarčiais pasitaiko ir svarbių renginių. Vienas iš jų – „CES“ (angl. Consumer Electronics Showcase arba liet. vartotojų elektronikos paroda), kuriame elektronikos gamintojai iš viso pasaulio demonstruoja savo inovatyvius kūrinius visiems susirinkusiems. Čia galima rasti ir naujausių išmaniųjų telefonų, daugybę buitinės technikos išradimų bei kitų, skirtų išskirtinai moterims: žindymo pompos, odos priežiūros įtaisėliai, vaisingumo ciklo sekikliai ir taip toliau. Visgi šįkart mūsų tema – vibratoriai, tad savo dėmesį sutelkime į vieną tokį įtaisą, pasirodžiusį paskutiniajame CES. Tai žaisliukas, vardu „Ose“.

 

photo-1521197462227-d93940d220b1

Per geras, per blogas ar tiesiog kažkam neįtiko?

 

„Ose“ gamintojai, pastaraisiais mėnesiais gyveno tikrų tikriausiomis amerikietiškų kalnelių nuotaikomis. Jų pagamintas vibratorius „Ose“ – itin pažangus, žmogaus prisilietimą imituojantis, kaip specialistai apibūdina, inžinerijos ir robotikos stebuklas. Patys gamintojai teigia, kad žaislas galės kiekvienai moteriai suteikti tai, ko joks kitas žaislas niekada dar negalėjo. Mikrorobotiką, vibracijas, oro srautus bei kitas mechanikas maksimaliai techniškai išnaudojantis LoraDiCarlo kompanijos pasididžiavimas CES konferencijoje buvo priimtas labai šiltai. Jis iš organizatorių net gavo apdovanojimą už inovacijas, suteikiamą tik patiems išskirtiniausiems įrenginiams, sužibėjusiems kitų tūkstančių dalyvių kontekste.

 

Sąlyginai nedidelės ir vos pusantrų metų gyvuojančios kompanijos pagamintas „vibratorius“ (kabutes naudojame todėl, nes jis iš tiesų net nevibruoja, tačiau kitaip klasifikuoti jo nebūtų įmanoma) sulaukė tūkstančių užsakymų ir rodėsi, jog taps nauju bestseleriu. Kaip bebūtų, visi, kas kyla labai aukštai, turi riziką staiga kristi žemyn, kartais net ir be aiškios priežasties. Kilę ant pačių aukščiausių pakylų ir gavę geriausius įvertinimus, dabar jie buvo viešai pažeminti. Kas gi nutiko „Ose“ kūrėjams?

 

Su daugiau nei 200 moterų dėl jų seksualinio malonumo besikonsultavusi kūrėja Laura Haddock, techninių sprendimų vadovė Lola Vars bei visa LoraDiCarlo kompanija patyrė šoką, kai to paties renginio organizatoriai, prieš mėnesį ant podiumo iškėlę šį žaislą, dabar nusprendė atimti iš jo apdovanojimą. Kodėl? Ogi todėl, kad jis, vadovaujantis Vartotojų technologijų asociacijos taisyklėmis, pasirodo, netinka nė į vieną iš egzistuojančių produktų kategorijų. Tad robotikos srityje gautas apdovanojimas buvo atimtas, taip pat viešai pranešant, jog šis produktas amoralus bei nešvankus.

 

Tikrai keista

 

Dar keisčiau tampa tuomet, kai sužinome faktą, jog praėjusių metų parodoje buvo pristatyta unikali sekso lėlė vyrams, veikianti su virtualios realybės akiniais, o pastarąjį dešimtmetį vis daugėja virtualios realybės ir kitokių, daugiausiai vyrams skirtų seksualinių malonumų technikos pasirodymų. Nenuostabu, kad „Ose“ kūrėjai užėmė tvirtą poziciją ir garsiai sukritikavo tokį CTA (minėtos asociacijos) sprendimą. Žaislo kūrėja ir LoraDiCarlo vadovė Lora Haddock parašė atvirą laišką.

 

„Viskas, ką darome LoraDiCarlo, yra orientuota į seksualinį pozityvumą bei lygybę. Mes neslepiame to, ką darome, ir esame tvirtai įsitikinę, kad moterys, lyčių neišpažįstantys, prie jų neprisirišę asmenys arba bet kurie LGBTQI bendruomenių nariai turėtų padaryti taip, kad jų balsas būtų išgirstas, o erdvė malonumo bei technikos srityse – atlaisvinta. Šiose abiejose srityse vis dar itin gausu vyriškos lyties vadovų bei sprendimus priimančių asmenų. Taip pat manome, kad visuomenei jau būtų pats laikas atsikratyti tabu, supančio seksą ir žmogaus seksualumą. Tai – gyvenimo dalis, liečianti sveikatą, kuri, be jokios abejonės, turi priklausyti visuotiniam diskursui. Jokio gėdinimo iš išorės, jokio gėdos jausmo dėl savęs pačios, tik komfortas ir laisvė būti savimi, džiaugtis savo kūnu. <…> Mano komanda džiūgavo ir šventė. Po mėnesio džiaugsmus ir pasiruošimą į gabaliukus sukarpė netikėta žinia iš CES administratorių bei CTA <…> - pareiškime rašė L.Haddock.

 

Kas tikrai verčia sunerimti, tai atviro laiško autorės pridėtas išrašas iš organizatorių, kuris šiek tiek prasilenkia su jų pozicija kitų sekso žaislų atžvilgiu. L.Haddock atvirame laiške yra tokia ištrauka: „Dalyviai, kuriuos CTA sava nuožiūra pripažįsta amoraliais, nešvankiais, nepadoriais, gašliais arba neatitinkančiais CTA įvaizdžio standarto, bus diskvalifikuojami. CTA pasilieka sau vienašališkas teises diskvalifikuoti bet kurį dalyvį bet kuriuo metu, jeigu, CTA nuomone, tai sukelia pavojų žmonių saugumui arba neatitinka oficialaus taisyklių protokolo.“

 

Net ir didžiausi lyčių nelygybės skeptikai gali kiek pakraipyti galvas, kadangi tikrai pribloškia pats faktas, kai vyriški sekso žaislai gauna nemažai dėmesio, o nemalonumai kyla tik su moterišku sekso žaisliuku. „Amoralus, vulgarus“, – kaip tikra XIXa. Paryžiaus Raudonųjų žibintų kvartalo pažiba išpeiktas žaisliukas, nors jo kūrėjų rinkodaros strategija – visai kitokia.

   

Ir išties apsilankius jų internetiniame puslapyje būtų galima pagalvoti priešingai. Ramus, neiššaukiantis dizainas, jokių gašlumų ar nuogybių. Viskas prieštarauja neigiamoms komisijos išvadoms.

 

Aišku, reikia pabandyti suprasti ir kitos pusės argumentus. Sekso žaislai nėra pritaikyti nepilnamečiams, gali daryti neigiamą poveikį labai konservatyviems žmonėms arba vaikams. Visgi mes laisvi rinktis ir, kaip bebūtų, įleisti dalyvį, leisti jam kandidatuoti, laimėti apdovanojimą, o po to jį atimti – labai neprofesionalu, nesvarbu, iš kurios pusės pažiūrėsi. Nesuprantamai atrodo ir tie faktai, kad vyrams skirtos sekso lėlės arba VR įrenginiai tais pačiais „epitetais“ kaip gašlūs ar vulgarūs, organizatorių nuomone, pavadinti būti nenusipelno. Drąsiai galime teigti, kad CES ir CTA nemenkai pasišiukšlino, juolab, kad sulaukė nemažai ažiotažo bei neigiamo nušvietimo spaudoje ir iš paprastų žmonių.

 

Na, o dėl ko gi visas tas šurmulys?

 

Apie 250 dolerių kainuosiantis „moterų draugas“ turi tikrai ne vieną išskirtinę funkciją:

 
  • Naudoja Orgasm-Blending technologiją ir vienu metu leidžia pasiekti G-taško bei klitorinį orgazmą
  • Prisilietimu ir sukeliamais pojūčiais primena partnerio burną, pirštus, liežuvį
  • Jo nereikia laikyti rankomis
  • Naudojantis 200+ respondenčių duomenimis, idealiai pritaikytas moters anatomijai
 

Vulgaru? Kaip kam…

 

Pagalvojus apie gamintojus ir pabandžius įsijausti į jų padėtį, galima suprasti, kodėl jie taip nuliūdo. Juokais galima pasakyti, kad apdovanojimą atėmė dėl to, nes tai vibratorius, kuris net nevibruoja…