Žiema atneša daug bėdų – slogą ir gerklės skausmą, išaugusias sąskaitas už šildymą ir sniego pūsnis keliuose. Grožiui šaltasis sezonas taip pat ne pats geriausias metas. Galvos oda išsausėja ir atsiranda pleiskanų. Priešingai nei gripas, tai nėra priežastis pasiimti laisvą dieną, nors baltos odos atplaišėlės plaukuose gali gerokai sumažinti pasitikėjimą savimi ir gerą nuotaiką. Geriausia, kad atsikratyti šios grožio problemos nėra sudėtinga net daugelio namuose esančiomis priemonėmis…

 

"plaukai"

Pleiskanos – tai, ko gero, dažniausiai pasitaikanti plaukų problema. Kai atsiranda baltų, riebių arba sausų pleiskanų pradeda niežtėti galvos oda. Neretai būklė pablogėja žiemą dėl šalto oro lauke ir sauso oro dėl šildymo namuose. Pleiskanų gali atsirasti bet kuriuo metų laiku, todėl atsikračius jų žiemą, negalima būti tikriems, kad jų neatsiras, pavyzdžiui, pavasarį.

 

Dažniausiai pleiskanų atsiradimas siejamas su sausa oda, bet riebi ir sudirgusi galvos oda skatina nešvarumų, riebalų ir mirusių odos ląstelių kaupimąsi. Nešvarumų gali atsirasti dėl per gausaus plaukų priežiūros priemonių naudojimo ir reto plaukų trinkimo.

 

Vidinės pleiskanų atsiradimo priežastys: nesaikingas cukraus, riebalų, krakmolingų maisto produktų vartojimas, nesubalansuota mityba, paveldimumas, alergijos, padidėjęs odos jautrumas, poilsio trūkumas, emocinė įtampa, hormonų pusiausvyros sutrikimai, prasta sveikata.

 

Išorinės pleiskanų atsiradimo priežastys: besaikis plaukų priežiūros priemonių naudojimas, netinkamų plaukų dažų naudojimas, pernelyg dažnas karštų plaukų suktukų ir garbanojimo ar tiesinimo žnyplių naudojimas, šaltas, sausas oras ir centrinis namų šildymas, stresas ir nerimas, retas plaukų trinkimas ir nepakankamas plaukų priemonių išskalavimas.

 

Pleiskanos negali būti visiškai išgydytos, bet šią būklę galima suvaldyti ir kontroliuoti. Dauguma žmonių galvoja, kad jei trinks galvą su šampūnu rečiau arba apskritai nenaudos šampūno, išnyks pleiskanojimo problema. Tačiau iš tikrųjų šampūno atsisakymas ir vengimas būklę gali dar labiau pabloginti, nes ant galvos odos kaupiasi dar daugiau riebalų ir nešvarumų, ir jais mintančių grybelių. Jautrią galvos odą reikia reguliariai valyti nuo apnašų, o geriausiai tai padaryti su šampūnais, kurių sudėtyje yra seleno sulfido, cinko arba ketakonazolio. Labai sausiems, šiurkštiems plaukams trinkti galima naudoti tik plaukų balzamą nuo pleiskanų. Jeigu pleiskanų nėra labai daug, gali padėti tiesiog švelnus, dažno naudojimo šampūnas.

 

Jei dažnai atsiranda pleiskanų, rekomenduojama peržiūrėti savo mitybą. Pleiskanų atsiradimą skatina sočiųjų ir transriebalų rūgštys, skatinančios riebalines liaukas išskirti daugiau riebalų ir dar labiau pabloginančios galvos odos būklę. Be to, kad reikia vengti šių riebalų, į valgiaraštį rekomenduojama įtraukti įvairių vaisių bei daržovių, kuriuose yra cinko ir B grupės vitaminų. Taip pat gali būti naudinga pavartoti probiotikų – gerųjų bakterijų, kurių yra jogurtuose arba specialiuose maisto papilduose. Probiotikai neleidžia daugintis mieliagrybiams.

 

Iš natūralių priemonių pleiskanoms naikinti tinka arbatmedžių aliejus. Jis padeda atkurti galvos odos pH ir išvalyti plaukų folikulus bei ląsteles nuo nešvarumų ir riebalų sankaupų.

 

8 patarimai, kaip išnaikinti pleiskanas:

 
  • Dilgėlių nuoviras – veiksminga liaudies priemonė nuo pleiskanų. 3 – 4 šaukštus smulkintų dilgėlių užpilti 250 ml vandens, pavirti 10 minučių. Kai šiek tiek atvės, nukošti ir skalauti plaukus, kasdien įtrinti į galvos odą.
 
  • Pleiskanas naikina kaukės iš kiaušinio, kefyro ir alaus.
 
  • Kaukė iš 4 šaukštų alyvuogių aliejaus, pusės citrinos sulčių gali padėti atsikratyti pleiskanų. Ingredientus sumaišyti, šiek tiek pašildyti, ištepti plaukus nuo šaknų iki galiukų ir po pusvalandžio ištrinti plaukus kaip įprastai.
 
  • Svogūnų košele ištepti plaukų šaknis, uždengti polietileno plėvele ir rankšluosčiu ir po 2 valandų ištrinkti plaukus kaip įprastai.
 
  • 2 kiaušinių trynius sumaišyti su pusės citrinos sultimis bei keliais lašeliais varnalėšų arba ricinų aliejaus. Kauke ištepti plaukus nuo šaknų iki galiukų ir po 30 minučių ištrinkti kaip įprastai.
 
  • Lygiomis dalimis sumaišyti medų, grietinę arba majonezą, alavijų, citrinų sultis, ricinų aliejų bei 2 skilteles grūsto česnako. Kauke ištepti plaukus nuo šaknų iki galiukų ir po valandos ištrinkti kaip įprastai.
 
  • Medetkų tinktūrą sumaišyti su ricinų aliejumi, santykiu 1 : 1. Kauke ištepti plaukus nuo šaknų iki galiukų ir po valandos ištrinkti kaip įprastai.
 
  • Apynių nuoviras taip pat stiprina plaukus ir naikina pleiskanas. Šiek tiek apynių spurgų užpilti vandeniu, užvirti, palikti valandą, kad pritrauktų. Nuoviru skalauti su šampūnu ištrinktus plaukus.