Moterys kūrėjos dažnai atsiduria antrame plane, nors be kai kurių dalykų šiandien sunkiai įsivaizduojame savo gyvenimą. Moterų solidarumo diena – puiki proga prisiminti už ką turėtume jaustis dėkingi viso pasaulio moterims, turėjusioms genialias smegenis!

 

isradimai

Moterų išradimai, pakeitę pasaulį:

 
  • Programavimas. Programavimą arba būdą, kaip naudoti skaičius ir raides, koduoti kompiuteriui, dar prieš sukuriant pirmąjį, išrado ir aprašė straipsnyje 1843 metais, anglų poeto Lordo Byrono dukra, Ada Lovelace (g. 1815 m.).
 
  • Automobilių stiklų valytuvai. 1903 metais amerikietė Mary Anderson, pamačiusi, kaip vargsta per pūgą vienas tramvajaus, vykstančio į Niujorką vairuotojas, sukūrė pirmuosius valytuvus iš medienos ir gumos, kad nereikėtų kas keletą minučių stoti ir valyti sniego rankiniu būdu.
 
  • Posūkio signalai. Kanadietė Florence Lawrence išgarsėjo ne tik kaip pirmoji pasaulyje kino žvaigždė, bet ir kaip išradėja. Automobilių entuziastė pirmoji pagalvojo apie posūkio signalus, kurie pakiltų šiek tiek aukščiau vienu mygtuko paspaudimu.
 
  • Monopolis. 1904 metais Elizabeth Maggie pristatė naują žaidimą, kuris turėjo įrodyti, kad nekontroliuojamas kapitalizmas vargšus dar labiau nuskurdina, o turtuolius – dar labiau praturtina.
 
  • Indaplovė. Josephine Cochrane buvo turtinga moteris, inžinieriaus statybininko ir išradėjo anūkė. Ją labai erzino, kad tarnai, plaudami indus, juos dažnai įskeldavo, todėl moteris pradėjo ieškoti būdų, kuris indus plautų švelniau. 1886 metais ji užpatentavo indaplovę su varikliu.
 
  • Ksantano derva. JAV žemdirbystės departamente dirbusi moteris, dr. Allene Rosalind Jeanes, iš gaiviųjų gėrimų bendrovės gavusį klausimą, kodėl gėrimas tapo panašus į sirupą, nusiuntė pavyzdį į laboratoriją. Ji nustatė, kad skystyje buvo tam tikrų bakterijų, kurios pagamino dekstraną, sutirštinusį gėrimą. Anksčiau dekstranas naudotas karo ligoninėse kraujui sutirštinti. Tačiau A. R. Jeanes sugalvojo, kaip pagaminti maisto pramonėje dabar naudojamą ksantano dervą.
 
  • „Nematomas“ stiklas. Be specialios dangos stiklas yra beveik nepermatomas, nes atsiranda atspindžiai nuo šviesos. 1926 metais Katharine Burr Blodgett tapo pirmąja moterimi, gavusią fizikos daktaro laipsnį Kembridžo universitete. 1938 metais ji užpatentavo „nematomą“ stiklų.
 
  • Namų apsaugos sistema. Slaugės Marie van Brittan Brown, gyvenančios netoli Niujorko, darbo grafikas nesutapo su jos vyro, Alberto Browno, elektronikos techniko. Kadangi namai ilgai būdavo tušti, ji kartu su vyru sukūrė namų apsaugos sistemą. Sistema skenavo vaizdą prie durų ir siųsdavo tiesiogiai į televizorių. Išradimas patentuotas XX a. 7 dešimtmetyje.
 
  • Popieriniai maišeliai produktų pakavimui plokščiu dugnu. 1871 metais Margaret Knight sukūrė mašiną, gaminančią tokius maišelius, nes daugiau nebeapsikentė, kad tuomet būdavo prekės dedamos į vokelius ar vyniojamos į kūgius, kurie pastatyti ant stalo, nestovėdavo.
 
  • DNR modeliai. Spiralinę DNR dvigubo sraigto struktūrą atrado mokslininkai, Jamesas Watsonas ir Francisas Crickas. Tačiau jiems pradžią davė moters atradimas. Anglų fizikė ir chemikė, dr. Rosalind Franklin, sukūrė mašiną, kuri 1952 metais užfiksavo DNR formos įrodymą, vadinamą „51 fotografija“.
 
  • Popieriniai kavos filtrai. XX a. pr. vokiečių namų šeimininkė, Melitta Bentz, puodelyje pradūrė skylučių ir į vidų įdėjo švarią sugeriamojo popieriaus skiautę iš sūnaus sąsiuvinio. Taip paruošta kava buvo be nuosėdų ir malonesnio skonio.
 
  • Šiukšliadėžė su pedalu. 1878 m. gimusi psichologijos dr. Lillian Moller Gilbreth buvo pirmoji moteris, išrinkta į nacionalinę inžinerijos akademiją. Ji užpatentavo daug išradimų, palengvinusių buitį: šiukšliadėžę su pedalu, šaldytuvo durelių lentynėles ir skalbimo mašinos išleidimo žarną.
 
  • Korekcinis skystis. Vieniša motina Bette Nesmith Graham dirbo sekretore, todėl sunaudodavo daug popieriaus, taisydama klaidas. Todėl ji išrado dažų formulę, skirtą užtepti klaidoms, kad jų nesimatytų ir būtų galima rašyti toliau. 1956 metais savo virtuvėje ji pradėjo šių skysčių gamybos ir pardavimo verslą.
 
  • Vienkartinės sauskelnės. 1951 metais vienkartinių sauskelnių dizainą užpatentavo Marion Donovan, metusi darbą žurnale „Vouge“ ir tapusi namų šeimininke.
 
  • Šaldyta pica. Italų imigrantų duktė, Rose Totino, Mineapolyje atidarė piceriją, kurioje klientams patiekdavo šaldytas picas, kurias paruošdavo namie. 1962 metais šaldytos picos pradėtos gaminti masiškai.
 
  • Vienkartiniai švirkštai. Du išradėjai vyrai, Charlesas Gabrielis Pravazas iš Škotijos ir Alexanderis Woodas iš Prancūzijos, 1850 metų pradžioje sukūrė pirmuosius daugkartinio naudojimo adatinius švirkštus. 1899 metais Letitia Mumford Geer užpatentavo vienkartinio naudojimo švirkštus, kokie naudojami ir šiandien.