Ar kada nors teko pastebėti ant tvorų, tiltų pakabintų užrakintų spynų? Galbūt ir patys tą esate darę? Tačiau ar kada nors teko susimąstyti, kas pradėjo šią tradiciją, paplitusią ne tik Lietuvoje, bet ir Europos didmiesčiuose?

 

"meilės spynos"

Manoma, kad tradicija kabinti ir rakinti spynas prasidėjo daugiau nei prieš 100 metų Serbijoje I-ojo pasaulinio karo metu ant Meilės tilto (serb. Most Ljubavi) tilto Vrniačka Bania mieste pietvakarių Serbijoje.

 

Nada, paprasta vietinės mokyklos mokytoja, karštai pamilo serbų karininką vardu Relja. Tačiau ilgai ir laimingai jie gyventi negalėjo, nes netrukus po to, kai pradėjo susitikinėti, Relją pašaukė kariauti į Graikiją. Ten neištikimas karininkas įsimylėjo vietinę moterį iš Kerkyros salos.

 

Netrukus Relja prisipažino sutikęs kitą moterį ir nutraukė sužadėtuves su Nada. Palikta mylimojo jauna moteris palūžo ir neatsigavo iki pat savo mirties.

 

Bėgo metai ir ši istorija tapo legenda, pasakojama vakarais. Jaunos merginos, baimindamosi, kad nenutiktų taip, kaip Nadai, pradėjo galvoti, kaip būtų galima apsaugoti mylimuosius nuo pagundų. Nežinia, kuri pirma tai pasiūlė, bet vietinės merginos ant pakabinamųjų spynų pradėjo rašyti savo ir savo mylimųjų vardus. Paruoštas spynas prirakindavo ant tiltų turėklų, kur, kaip byloja legenda, mėgdavo skirti pasimatymus Nada ir Relja.

 

Dabar jau nebeaišku, kaip iš šio mažo Serbijos miestelio legenda paplito po visą Europą, o vėliau ir pasaulį. Mylimieji kabindavo spynas ten, kur susipažindavo arba kitose asmeniškai jiems svarbiose vietose.

 

Italijos sostinėje Romoje gyvuoja paprotys prirakinti spyną ant Milvijaus (it. Ponte Milvio) tilto turėklų. Ši tradicija siejama su populiaraus italų jaunimo literatūros rašytojo Federico Moccia knygos „Aš noriu tavęs“ (it. „Tengo ganas de ti“) pasirodymu 2006-aisiais. 2012 metais ši knyga buvo ekranizuota.

 

Meilės spyną kabina viso pasaulio įsimylėjėliai viešosiose vietose ant vartų, tvorų, tiltų ir kitur, norėdami pademonstruoti meilę vienas kitam. Ant spynų įsimylėjėliai išgraviruoja savo vardus, kad jų nenutrintų lietus, saulė ir vėjas, kartais papildomai dar užrašo asmeninę žinutę, pakabina spyną, dviese ją užrakina ir išmeta į vandenį arba į tolį raktą. Tegul niekas neatrakina tos spynos, simbolizuojančios amžiną meilę!

 

Tačiau pasakojama ir kitokia istorija apie meilės spynų atsiradimą. Seniai seniai Kinijoje du, turbūt po nelaiminga žvaigžde gimę, įsimylėjėliai nušoko nuo Huan Šano kalno viršūnės, verčiau norėję mirti negu, kad mergina būtų prievarta ištekinta už seno mandarino (taip senovės Kinijoje vadinti valdininkai). Po šio įvykio praėjo daug metų, bet kasmet Geltonajame kalne (kitas Huan Šano pavadinimas) apsilanko daugybė įsimylėjėlių ir įvairių pasaulio kampelių, prirakina spynas prie apsauginių grandinių aplink viršukalnę kaip simbolį, kad jų meilė taip pat tęsis amžinai.

 

Ne visiems patinka tradicija kabinti spynas viešose vietose, kad ir kokia graži ji būtų. Tai nebuvo problema, kol žmonės spynų nepradėjo kabinti masiškai. Iš pradžių ant tiltų būdavo tik kelios spynos, paskui jų atsirado šimtai, o kai kur net tūkstančiai. Italijoje, Florencijoje miesto taryba išleido įsakymą nukabinti 5500 spynų nuo Vekjo (it. Vecchio) tilto. Airijos sostinėje Dubline miesto tarybos viešųjų ryšių atstovas 2012 metais pranešė, kad spynų kabinimas ant „Pusės penso“ (angl. Ha‘penny) tilto virš Lifėjaus upės gadina dažus, nors prabėgo vos pora mėnesių nuo tada, kai žmonės pradėjo tą daryti. Tačiau jokie įspėjimai, norinčių taip įamžinti savo meilę, regis, nesustabdė. Kabinti meilės spynas populiaru visuose žemynuose, išskyrus, tik Antarktidą.

 

Taivano Taičungo traukinių stotyje populiaru sukabinti dvi spynos kartu. Šios spynų poros vadinamos norų spynomis. Vietiniai tiki, kad, pravažiuodami pro jas, traukiniai sukuria magnetinį lauką ir įkrauna spynas teigiama energija, pildančia norus tų žmonių, kurių vardai užrašyti ant jų.

 

Pietų Amerikos valstybės Urugvajaus sostinėje Montevidėjuje yra fontanas, kuriame iškalta paminklinė lenta, kurioje rašoma: „Šio fontano legenda byloja, kad jeigu šioje vietoje bus padėta spyna su dviejų žmonių inicialais, tai jie dar kartą sugrįš prie šio fontano kartu ir jų meilė bus amžina, kaip amžiams surakinta spyna“.

 

10 įspūdingiausių vietų pasaulyje, kur kabinamos meilės spynos: „Pons de Arts“ tiltas Paryžiuje (Prancūzija), Hohencolernų tiltas Kelne (Vokietija), N Seulo bokštas (Pietų Korėja), Vandens aplinkkelio kanalas Maskvoje (Rusija), Huan Šano kalnas (Kinija), Most Ljubavi Vrniačka Banioje (Serbija), Malá Strana rajonas Prahoje (Čekija), Milvijaus tiltas (Italija), Mėsininkų tiltas (Mesarski most) Liublianoje (Slovėnija) ir Bruklino tiltas Niujorke (JAV).