Vienas dažniausių reikalavimų kuriant namų interjerą – jie turi būti jaukūs. Šis jausmas kuriamas mažomis detalėmis, o viena jų – kilimas. Minkšti, pūkuoti, tvirti, margi ir vienspalviai – jų įvairovė milžiniška. Tad kaip išsirinkti tinkamus sau ir juos stilingai panaudoti interjere?

 

kilimai (1)

 

Spalvos ir tekstūra

 

Kilimas gali itin pakeisti kambario vaizdą, todėl jį rinktis derėtų ypač atidžiai ir apgalvotai. Pirmiausia teks nuspręsti, kokia bus jo paskirtis – taps akcentu ar tik papildys erdvę. Bet kuriuo atveju būtina atsižvelgti į vyraujantį interjerą, jo spalvas ir detales. Klasikiniame puikiai tinka persiškais raštais marginti kilimai, minimalistiniame ir moderniame – ryškūs, kontrastingi vienspalviai ar įmantriais ornamentais puošti kilimai. Skandinaviškame interjere geriausiai atrodo natūralių, švelnių pastelinių spalvų patiesalai. Jeigu būste vyrauja daug spalvų ir raštų, praktiškiau rinktis vienspalvį, paprasto dizaino kilimą, kuris atkartotų kurią nors aplinkoje jau esančią spalvą. Jei kambarys monotoniškas, jį verta pagyvinti ryškesniu, margesniu patiesalu. Gera mintis kurti kontrastą: jei kambarys šviesus ir ryškus, tiks tamsesnis kilimas, o jei atvirkščiai – derėtų rinktis šviesesnį. Tai erdvei teiks daugiau harmonijos ir pusiausvyros. Ne mažiau svarbu atsižvelgti į patiesalų tekstūrą. Geriausiai, kai ji kontrastuoja su erdvėje esančių baldų bei kitų dekoracijų tekstūromis. Pavyzdžiui, prie odinės sofos puikiai derės ilgų kutų minkštas kilimas. Tokios priešybės teikia gyvumo, žaismingumo, padaro interjerą įdomesnį. Apskritai nevienodos tekstūros patiesalai kuria skirtingas nuotaikas. Pavyzdžiui, slidūs, glotnūs šilkiniai – prabangos ir rafinuotumo, pūkuoti ir kailiniai – jaukumo, šilumos, odiniai asocijuojasi su griežtumu.

 

kilimai (2)

 

Tinkamas dydis

 

Anksčiau buvo įprasta tiesti kiliminę dangą arba pirkti didelius, kurie dengtų beveik visą kambarį. Šiandien populiaresni mažesni. Visgi norint neapsirikti dėl dydžio, to žinoti negana. Greičiausiai sutiksite, kad prie milžiniškos kampinės sofos patiestas nedidelis kilimėlis atrodys keistai. Tad svarbiausia – išlaikyti proporcijas! Šiandieniame interjere patiesalais erdvė skirstoma į zonas. Pavyzdžiui, valgomojo ir poilsio erdvėms atskirti. Tai reiškia, kad vienoje didesnėje zonoje tarpusavyje derinami keli skirtingų dydžių kilimai. Svarbi viena paprasta taisyklė – jie turėtų užpildyti sėdimąją zoną, t. y. priekinės baldų kojos turėtų stovėti ant patiesalo. Valgomajame, kur tenka nuo stalo atstumti kėdes, kilimas turėtų likti po priekinėmis jų kojomis (net atstūmus nuo stalo). Jeigu erdvė maža, baldai sustatyti prie pat sienų, to galima nepaisyti. Galima drąsiai įsigyti mažesnių kilimėlių, juos tiesti tik po kavos staliuku. Jei norite ypač kūrybiško interjero, galite sluoksniuoti skirtingų dydžių ir tekstūrų patiesalus – ant didesnio tiesti mažesnį. Toks sprendimas itin įdomus, labai tinka eklektiško stiliaus interjerui.

 

kilimai (3)

 

Audinių karalystėje

 

Norint, kad šis tekstilės gaminys tarnautų kuo ilgiau ir būtų praktiškas, jį renkantis būtina atsižvelgti ne tik į dydį bei dizainą, bet ir audinio savybes. Svarbu atsakyti į klausimą, kurioje vietoje tiesite kilimą, ar ją apšvies saulė, ar dažnai ten bus vaikščiojama, ar namie yra vaikų ar augintinių. Visa tai lemia, kokio patvarumo užtiesalo jums reikia. Šiandien kiliminių audinių pasirinkimas labai platus, tad supažindinsime su keliais populiariausiais:

 

kilimai (4)

 
  • Vilna. Viena dažniausiai naudojamų natūralių medžiagų kilimams gaminti. Ji vertinama dėl atsparumo, minkštumo ir jaukumo. Kokybiškai pagaminti gali tarnauti iki 60 metų. Vilnonis pluoštas puikiai sugeria dažus, todėl neverta bijoti, kad ryškūs margaspalviai patiesalai greitai išbluks. Tokie ypač tankūs, atsparūs intensyviam judėjimui, todėl juos galima tiesti valgomajame, kitose judriose namų vietose. Vonioje ar kitoje drėgnoje patalpoje tai nėra geriausias pasirinkimas, nes labai sugeria drėgmę.
  • Šilkas. Iš jo gaminti kilimai atrodo labai prabangiai, bet kartu subtiliai. Jie ypač minkšti ir švelnūs, dailiai žvilga. Audinys gerai sugeria dažus, todėl ilgai neišblunka. Visgi tokį audinį reikia itin prižiūrėti. Tad geriau šią užduotį patikėti profesionalams. Šilkinius kilimus rekomenduojama tiesti miegamajame ir tose namų erdvėse, kur intensyviai nejudama.
  • Medvilnė. Dažniausiai naudojama nedideliems, raštuotiems, margaspalviams ir ploniems patiesalams gaminti. Tokius lengva valyti, beveik visus galima skalbti skalbyklėje. Be to, jie pigesni nei vilnoniai ar šilkiniai. Visgi kartu jie ne tokie ilgaamžiai. Labiausiai tinka virtuvėje, vaikų kambaryje ir buitiškose namų erdvėse.
  • Sizalis, džiutas. Patvarūs, dažniausiai neutralių atspalvių, natūralaus pluošto kilimai. Žavi išskirtine tekstūra. Labai tvirti, juos lengva atnaujinti, dažniausiai chemiškai neapdorojami. Priklausomai nuo gamybos metodo, kai kurie gali būti šiurkštūs, sunkiau valytis. Labiausiai tinka svetainėje, saulės intensyviai apšviestose namų vietose ir zonose, kur daug vaikštoma.
  • Sintetika. Jie gali būti pagaminti iš viskozės, nailono, polipropileno ir kitų sintetinių pluoštų. Tokių austinės tekstilės gaminių kokybė gali būti labai įvairi, bet šiandieniai savo estetiškumu ir patvarumu nenusileidžia ar net lenkia natūralių pluoštų patiesalus. Lengva prižiūrėti, tinkami drėgnoms namų erdvėms, nesukelia alergijų. Tiesa, laikomi saulės apšviestoje vietoje su laiku ima blukti. Galima tiesti koridoriuose, svetainėse ir kitose intensyvaus judėjimo vietose.
 

kilimai (5)

 

Priežiūros gudrybės

 

Net ir kokybiškiausi kilimai anksčiau ar vėliau praranda pirminę estetinę išvaizdą, todėl labai svarbu tinkamai juos prižiūrėti. Dalijamės keliomis gudrybėmis, kurios padės lengviau valyti ir atnaujinti namuose esančius patiesalus:

 
  • Norint grąžinti ryškią spalvą, apibarstyti druska ir palikti valandai. Paskui išsiurbti. Druska taip pat šalina purvo žymes.
  • Kilimo dėmės jos jokiu būdu netrinti, ją reikia valyti tapšnojamaisiais judesiais. Tokiu būdu pašalinsite daugiau nešvarumų. Jei trinsite, purvas įsigers į audinį giliau.
  • Alaus ir vyno dėmes iš galima panaikinti naudojant lygiomis dalimis sumaišytą vandens ir spirito acto mišinį. Juo apipurkšti suteptą vietą. Po 15 min. tapšnojant nusausinti. Kartoti, kol dėmės neliks. Galiausiai valomą vietą perplauti šiltu švariu vandeniu ir palikti džiūti.
  • Jei į patiesalą įsivėlė kramtomoji guma, pirmiausia ją šaldyti ledo kubeliu. Jį ant medžiagos palaikyti apie 30 sek. Tuomet gumą bandyti švelniai nuplėšti. Jeigu nepavyksta, ją pakėlus aukštyn nukirpti kartu su viršutine kilimo šerelių dalimi. Stenkitės jų pašalinti kaip įmanoma mažiau.
  • Riebalų dėmes iš panaikinsite vandens ir indų ploviklio mišiniu: į 200 ml vandens įlašinti kelis lašus ploviklio. Skysčiu apipurkšti dėmę, palaukus kelias minutes nusausinti popierine servetėle. Kartoti kelis kartus.
  • Jei ant kilimo užtiško vaško, toje vietoje patiesti baltą popierinę servetėlę. Ją pridengti rankšluostėliu ir lyginti lygintuvu, kol medžiaga išsilydys ir įsigers į popierių.
 

kilimai (6)

 

Įdomu

 
  • XX a. pr. kilimai buvo dideli, sunkūs, todėl juos valyti turėjo bent 3 žmonės.
  • Seniausias žinomas patiesalas „Pazyryk Carpet“ rastas 1949 m. Sibire.
  • Brangiausiai kada nors kainavęs yra XVII a. persiškas kilimas, už kurį „Sotheby’s“ aukcione nepagailėta 9,6 mln. JAV dolerių (apie 8,43 mln. eurų)
  • Kai kuriose kultūrose jie naudoti vietoj balnų. Nugaišus žirgui kartu su juo buvo laidojamas ir kilimas.
  • Pradėjus statyti didžiules akmenines pilis, šie tekstilės gaminiai tiesti ant grindų, kabinti ant sienų ne tik kaip dekoracijos, bet ir būdas išlaikyti šilumą.
  • Per Pirmąjį pasaulinį karą didžiausias patiesalų gamintojas pasaulyje „Alexander Smith & Sons“ savo kilimų audimo staklėmis gamino karines palapines JAV.