Daugybę ryškių vaidmenų baletuose sukūrusi Maja Pliseckaja (1925 – 2015) – XX amžiaus subtilios elegancijos ir trapaus moteriškumo pavyzdys. Viena talentingiausių ir įspūdingiausių pasaulyje baleto primadonų mirė šeštadienį, būdama 89-erių metų, Miunchene nuo širdies smūgio. Ši moteris labiau nei šokį galbūt mylėjo tik laisvę. Ji neslėpė nusivylimo Rusija ir komunistų valdžia. Ši talentinga moteris jautė glaudų ryšį su Lietuva ir jos žmonėmis. Savo tikraisiais namais vadino namą Trakų rajone. Lietuvoje jautėsi labai gerai, domėjosi Baltijos šalių kultūra ir vertybėmis. Ji net turėjo Lietuvos pilietybę.

 

balerina

Pietų Vokietijos mieste, Miunchene, Maja Pliseckaja su vyru rusų kompozitoriumi Rodionu Ščerdrinu gyveno nuo pat Sovietų Sąjungos žlugimo.

 

M. Pliseckaja šoko baletą beveik 60 metų, daugiausia – Maskvos didžiajame teatre. Balerina garsėjo kerinčiais, grakščiais ir plastiškais judesiais ir nepaprastu artistiškumu. Apie ją kalbama, kad M. Pliseckaja ne tik sukūrė individualų savo šokio stilių, bet ir asmeninį teatrą.

 

Baleto diva gimė 1925 metų lapkričio 25-ąją. Jos motina buvo nebyliojo kino aktorė Rachelė Meserer, tėvas – Michailas Pliseckis dirbo inžinieriumi, o vėliau buvo – generaliniu konsulu. J. Stalino valdymo laikais buvo sušaudytas, tačiau N. Chruščiovo laikais – reabilituotas. Dalį vaikystės būsimoji žvaigždė praleido Špicbergene, Norvegijos saloje, kurioje dirbo tėvas. Majos žydų kilmės motina buvo suimta ir išsiųsta į koncentracijos stovyklą kartu su mažu sūnumi, paskui ištremta į Kazachstaną. Nieko nuostabaus, kad skaudžią šeimos tragediją išgyvenusi mergaitė nepuoselėjo šiltų jausmų komunistų santvarkai.

 

Po šių įvykių M. Pliseckają ėmė globoti artimi giminaičiai iš motinos pusės, Asafas ir Sulamita Meseseriai, buvę žymūs Maskvos didžiojo teatro solistai, baleto mokytojai. Santykiai su teta visą laiką buvo įtempti, kol galiausiai vieną dieną nutrūko. Tačiau su dėdė siejo šiltas ir stiprus ryšys. Jis net lydėjo dukterėčią į Jungtines Valstijas, kai balerinai buvo apie 60, o o jam – 80 metų. Paskutinis lašas, perpildęs M. Pliseckajos kantrybės taurę buvo tada, kai balerina atsisakė tetos sūnų, ką tik baigusį baleto mokyklą, padaryti savo partneriu spektaklyje „Gulbių ežeras“. Sulamita Meseser bandė Mają palaužti, esą ji yra labai daug skolinga už tai, kad išaugino, apsaugojo nuo niūraus gyvenimo vaikų namuose, atvedė į baleto mokykloje, kur padėjo atsiskleisti prigimtiniams talentams ir gabumams.

 

Paauglė Maja Pliseckaja jau buvo kylanti žvaigždė, kuriai atiteko pagrindinis vaidmuo L. Minkaus balete „Pakita“. Tada jai pirmą kartą teko koncertuoti elitinei publikai: NKVD pareigūnams, slaptajai J. Stalino policijai. 1949 metais ji šoko per diktatoriaus J. Stalino gimtadienio šventę. Tarp svečių buvo ir kinų revoliucijos lyderis Mao Dzedongas. Galima tik įsivaizduoti, kas tuo metu virė talentingosios baleto primadonos širdyje! Tačiau, kad ir koks sunkus emociškai buvo pasirodymas, jis reiškė oficialų pripažinimą, kad nuo šiol balerinai bus suteikiama šiek tiek daugiau kūrybinės laisvės. Nepaisant to, iki 1959 metų jai nebuvo leidžiama išvykti gastrolių į užsienį. 1959 metais jai pagaliau leista išvykti kartu su Maskvos didžiuoju teatru į Jungtines Amerikos Valstijas. M. Pliseckaja atsiminimuose rašė, kad tada sovietų pareigūnai konfiskavo visą trupės uždirbtą honorarą, todėl talentingi šokėjai buvo priversti misti šunų ir kačių ėdalu, kuris anot jų, buvo pigus ir vitaminingas maistas. Kita vertus, manoma, kad šie teiginiai – perdėti.

 

Per savo garbingą 80 metų jubiliejų scenos primadona kalbėjo, kad apgailestauja dėl neišnaudotų galimybių ir dėlto, kad neturėjo didesnės kūrybinės laisvės. „Šokau viską iš klasikinio baleto ir svajojau apie kažką naujo. Tačiau mano laikais tai buvo neįmanoma“, – tada sakė ji.

 

1967 metais atliko Kubos choreografo Alberto Alonso spektaklyje „Karmen“. Tačiau sovietų pareigūnai  jame įžvelgė per daug seksualumo ir erotikos, todėl visomis išgalėmis stengėsi jį sužlugdyti.

 

1988 metais Maja Pliseckaja tapo Ispanijos nacionalinės baleto mokyklos direktore, daug keliavo, vedė pamokas visame pasaulyje, kai tik žlugo Sovietų Sąjunga.

 

Gyvendama Vokietijoje įkūrė fondą, skirtą remti baleto ir muzikos kūrėjus bei atlikėjus. Taigi, ji visą savo gyvenimą paskyrė baleto meno populiarinimui ir kovai už laisvę.

 

Paspaudę nuorodą, galite pasigrožėti Majos Pliseckakos pasirodymu „Gulbių ežere“: