Kiek daug laiko, jėgų ir pinigų investuojame, kad būtume gražūs… Manome, kad tuomet tapsime laimingi ir mylimi. Ar tikrai grožis yra pagrindinė laimės sąlyga? Ar ne tokie gražūs žmonės – mažiau laimingi? Galbūt atvirkščiai? Atsakymų į šiuos klausimus padeda ieškoti sveikos gyvensenos ir asmenybės tobulėjimo projektų vadovas Paulius Naujokas.

 

Į ką pirmiausia atkreipiame dėmesį vertindami žmogaus grožį? Kaip suprantame, kad šis asmuo yra gražus, o anas – ne?

Sakoma, kad kiekviena gamtos dalelė – tobulai graži. Žmogus taip pat yra gamtos dalis. Vadinasi, kad ir koks jis būtų, savaime yra tobulai gražus. Tačiau kai Ieva ir Adomas paragavo pažinimo vaisiaus, žmogus išmoko skirstyti, kas yra gražu, o kas ne. Tiesa, kartais tai maišo su žodžiais patinka ir nepatinka. Kiekvienas pažįstame žmonių, kurie nėra gražūs, tačiau jų charizma ir vidinė jėga žavi, traukia dėmesį. Tuomet sakome, kad šis žmogus patinka. Kai kurie iš tiesų gražūs asmenys nepatinka ir negalime suvokti – kodėl. Taigi išorinis grožis – dar ne viskas.

Norėdami pratęsti savo išlikimą Žemėje turime poruotis. Todėl įsigudrinome ieškoti gražių partnerių. Tačiau ar paklausiame savęs – ar aš gražus tam žmogui, kurį norėčiau pritraukti? Patys savęs objektyviai niekada nematome, tik veidrodyje. Tačiau jame save vertiname subjektyviu vidiniu balsu. Taigi dažnai įsivaizduojame, kad esame tai, ką kiti sako apie mus. Jeigu vieną mėnesį girdime žodžius, kokie esame gražūs, ir jaučiamės tokie. Jei kitą mėnesį niekas nieko nesako, sunerimstame, nors iš tiesų išoriškai visiškai nepasikeitėme! Todėl labai svarbu pamilti save tokius, kokie esame šiandien, – gražius ir tobulus. Vidinį kritiką reikia pakeisti vidiniu garbintoju. Tada bent prieš veidrodį stovėti bus smagiau…

Kiekvienas žmogus turi savo grožio suvokimą, kuris susiformuoja augant ir bręstant. Vienoms moterims patinka vyrų akys, kitoms – rankos. Vieni vyrai žavisi moterų lūpomis, kiti alpsta pamatę ilgus plaukus arba didelę krūtinę. Todėl nereikėtų stengtis patikti visiems. Svarbiausia patikti sau. Iš 7 milijardų žmonių tikrai atsiras bent vienas, kuriam patiksime.

 

Kaip žmones, galbūt net jų santykius, veikia moterų įvaizdis reklamose ir žurnaluose?

Reklama išties veikia žmones visose gyvenimo srityse. Olego Lapino knygoje rašoma: „Reklamos šaukte šaukia moterims, kad jos yra negražios ir netobulos. Tačiau jei dailiosios lyties atstovės nusipirks tam tikrą kremą, dantų pastą, šampūną ar jogurtą, tai ne tik taps tobulai gražios, bet ir, lyg burtininko lazdele mostelėjus, staiga susitvarkys jų asmeninis gyvenimas, karjera, jos atsidurs dėmesio centre, ir apskritai gyvenimo kelias taps rožėmis klotas.“ Visiškai sutinku su Olegu. Gera reklama turi vienintelį tikslą – apgauti sąmonę ir įtikinti pasąmonę. Jeigu tai padaryti pavyksta, žmonės pradeda elgtis taip, kaip naudinga reklamos užsakovams. Vyrai pradeda tikėti, kad graži moteris yra ir seksuali, darbšti, gera namų šeimininkė, meilužė bei pašnekovė. Kitais žodžiais tariant, tenkinanti jų užgaidas. Deja, tai tik išdažytas ir gerai apšviestas prieš kamerą žmogus. Vėliau pamatome, kad jis toks pat kaip ir mes, t. y. trokšta laimės ir meilės.

 

Kaip ugdyti vidinį grožį?

Mokydamas žmones nugalėti kalbėjimo prieš auditoriją baimę, liepiu atlikti paprastą ir itin veiksmingą pratimą: pasiimti veidrodį, išsijungti telefoną, muziką ir kitus išorinius dirgiklius. Tada žiūrėti sau į akis 15 min. Tuomet žmogus pirmą kartą gyvenime pamato, koks nuostabus yra. Jis yra toks, koks yra. Kiekvienas spuogas tampa gražus, nes yra unikalus, t. y. to žmogaus dalis. Paskui ant veidrodžio galima užrašyti – aš esu gražus! Valydami dantis mintyse kartokite, kad mylite save, ir pridėkite kokį nors mielą žodelį. Tai tikrai padeda.

 

Ar vidinis ir išorinis grožis turėtų derėti tarpusavyje?

Išoriškai mūsų išvaizdą vaikystėje lemia tėvų skonis ir finansinės galimybės. Vėliau patys išmokstame atsirinkti, ką norime dėvėti ir kaip pateikti save pasauliui. Tačiau išoriniam grožiui puoselėti reikia pinigų: drabužių, grožio procedūrų, papuošalų, aksesuarų, soliariumų, brangių kvepalų ir pan. Kartais mergina, aprengta stilingais drabužiais ir tinkamai padažyta, iš pelenės virsta princese. Taigi išorinis grožis yra apgaulingas, o kas apgaulinga – netikra…

Reikėtų pažvelgti giliau į žmogaus vidų. Ką ten matome? Ogi tai, į ką reikia investuoti laiko. Tai – asmenybė, kuri turi trūkumų ir privalumų. Vieni bruožai mus traukia, kiti atstumia. Tačiau jei žmogus gyvybingas, jaučiame iš jo sklindančią energiją, kuri gali įkvėpti. Tobulinti vidinį grožį padeda mūsų samprata, tikėjimas gyvenimu, įvairūs seminarai, knygos, bendravimas su aplinkiniais ir daug kitų dalykų, kuriuos ne visada įmanoma apčiuopti…

Taigi turime dvi grožio terpes, kurias galime tobulinti. Kyla klausimas – į kurį grožį labiau verta atkreipti dėmesį? Išorinis grožis žavi praeivius gatvėse. Jis yra sėkmingo gyvenimo simbolis. Tačiau anksčiau ar vėliau šis grožis pradeda nykti. Vidinis grožis padeda turėti daug draugų. Jis yra laimingo gyvenimo simbolis. Pastarasis grožis lieka iki paskutinio atodūsio, jeigu anksčiau laiko jo nepasiglemžia psichologinė liga…

Todėl veltui dauguma stengiasi būti gražūs išoriškai. Brandiems žmonėms kur kas svarbiau kito asmens vidus. Mūsų grožis visada slypės mus stebinčio vertintojo širdyje. Tai priklausys nuo jo vertybių ir lūkesčių.

 

Tačiau reikia pripažinti, kad dauguma vyrų ieško gražių moterų…

Senovės gentyse visos moterys būdavo įdomios. Juk kitos per gyvenimą vyriškis galėjo ir nesutikti. Dabar stipriosios lyties atstovai gali rinktis. Nori kinės – skrenda į Kiniją, pageidauja juodaodės – į Afriką, trokšta lietuvaitės – tyrinėja mūsų šalies moterų rinką. Mes tapome tokie užimti, kad net nesistengiame pažinti žmonių. Taip ir keliaujame nuo vieno „atviruko“ prie kito vis klausdami savęs, kada ką nors pažinsime…

Kita vertus, nematau nieko blogo būti gražiems. Yra nemažai pavyzdžių, kai grožis padėjo pasiekti žmonėms tai, ko troško, ir pasijusti laimingiems. Yra ir tokių, kuriems nepadėjo. Kurių yra daugiau – nežinau. Tačiau jei nuo mažens gražinsime save iš vidaus, nustebsime, kokius įdomius įvykius ir žmones pritrauksime. Tą daryti niekada nevėlu. Galbūt netikėtus ir malonius pokyčius pastebėsime ne per naktį ar metus, tačiau jie tikrai įvyks.

 

Kaip manote, ar žmogaus laimė priklauso nuo jo išorinio grožio?

Laimė – labai plati sąvoka. Jeigu žmogui laimė yra girdėti komplimentus, tada taip. Jei jam laimė – džiaugtis gyvenimu, tada ne… Jeigu norime žavėti kitus, turime išmokti balansuoti šiame grožio pasaulyje. Svarbios abi medalio pusės: išore pritrauksime, o vidų leisime pamilti…

 

Ramutė Šulčienė