Natūrali kosmetika yra tokia, kuri pagaminta iš natūralių medžiagų arba iš natūralių aliejų, gėlių, žievių ar vaisių ekstraktų. Kosmetika gali būti iš dalies arba 100 % natūrali. Tačiau tai nereiškia, kad kosmetika privalo būti ekologiška, organinė ar veganiška. Pavyzdžiui, obuolys gali būti 100 % natūralus, bet nebūtinai jis bus ir ekologiškas. Obuoliai gali būti dviejų rūšių: natūralūs ir ekologiški. Taip pat ir kosmetika.

 

kosmetika

 

Ekologiška, organinė, biokosmetika – tai tas pats, tik skirtingi pavadinimai. Tai reiškia, kad tokiai kosmetikai gaminti naudojami ingredientai, išauginti, laikanti tvarios žemdirbystės principų. Paprastai kalbant, kai kurie arba visi ingredientai, naudojami kosmetinėse priemonėse, yra auginami, nenaudojant jokių cheminių pesticidų, dirbtinių trąšų, GMO. Jie ne tik yra visiškai natūralūs, bet ir be toksinų. Taigi, ekologiškas obuolys auga ant medžio, kuris nebuvo purškiamas arba kitaip veikiamas cheminėmis trąšomis.

 

Tikriausiai teko girdėti ir apie draugišką gyvūnams (angl. Cruelty free) kosmetiką. Gaminant tokias kosmetikos priemones, nenukenčia nė vienas gyvūnas. Gyvūnai nenaudojami testuoti tam tikras kosmetikos sudedamąsias dalis. Kosmetiką išbando savanoriai arba bandymai atliekami su ląstelėmis laboratorijoje.

 

Vegetariška kosmetika arba maistas yra toks, kurią gaminant nenaudojami jokie gyvūninės kilmės produktai. Pavyzdžiui, kosmetikoje anksčiau buvo naudojama banginių sperma, kaip labai veiksmingas odos drėkiklis. Veganiškoje kosmetikoje nėra ne tik jokių gyvūninių produktų, bet ir jokių gyvūninės kilmės šalutinių produktų, pavyzdžiui, pieno, medaus, kiaušinių ir kt. Taigi, ne visa ekologiška kosmetika yra veganiška. Tarkime, koks nors kreminis medaus ir citrinų veido šveitiklis gali būti 100 % natūralus, 97 %– iš sertifikuotų ekologiškų ingredientų, nebandytas su gyvūnais, bet jis nebus veganiškas, nes jo sudėtyje yra medaus – gyvūninės kilmės šalutinio produkto. Vis dėlto, jei nesate griežti veganai, nereikėtų panikuoti, nes paprastai ekologiškos kosmetikos gamintojai gyvūninės kilmės produktus renkasi iš etiškų ir socialiai atsakingų tiekėjų.

 

Gaminant ekologišką kosmetiką svarbu ne tik tai, kas yra pakuotės viduje, bet ir pati pakuotė. Ekologiškos kosmetikos gamintojai turėtų rinktis kuo mažiau aplinką teršiančias gamybos medžiagas. Kosmetika pilstoma į buteliukus, indelius ir dėžutes, kurios gaminamos iš vietinių gamintojų, perdirbamų, panaudojamų antrą kartą ir rūšiuojamų medžiagų.

 

Natūralu, kad geriausia rinktis kuo natūralesnius produktus, tačiau vis dėlto tai ne visada yra geriausia išeitis. Net pati ekologiškiausia kosmetika kai kuriems žmonėms gali sukelti nepageidaujamų, alerginių odos reakcijų. Alerginių reakcijų nesukelia tik tie produktai, kurie pažymėti kaip hipoalerginiai. Tačiau net ir tada visko gali pasitaikyti. Pavyzdžiui, jeigu naudojate kvepalus ir kūno kremą, kurių abiejų etiketėse rašoma, kad tai hipoalerginiai produktai, tai nereiškia, kad jums nekils jokių alerginių reakcijų, jei naudosite juos kartu. Jeigu oda labai jautri arba esate kam nors alergiškas, rekomenduojama skaityti produktus etiketes ir vengti potencialių dirgiklių.

 

Gana sudėtinga užtikrinti, kad kosmetika būtų 100 %natūrali. Tam, kad produktas ilgiau galiotų ir išsaugotų savo veikliąsias medžiagas, reikia naudoti konservantų. Pavyzdžiui, kosmetika su obuolių ekstraktu. O kiek galioja šviežias obuolys, nepradėjęs gesti ir pūti? Ko gero, nelabai ilgai. Todėl į kosmetikos priemones su natūraliu obuolių ekstraktu papildomai dedama konservantų.

 

Kai kurių ekspertų nuomone, mūsų oda įsisavina 60 % visko, kas ant jos dedama. Todėl geriausias pasirinkimas yra sertifikuota ekologiška kosmetika, kuri rūpinasi oda ir ją puoselėja, bet net ir tada, žinoma, būna išimčių.