Jei nusprendėte rytą nebegerti kavos, nereiškia, kad negalite nieko gerti rytais! Žmonės kavos nusprendžia atsisakyti dėl skirtingų priežasčių. Kavoje yra labai daug kofeino, kurio dažnas vartojimas sutrikdo sveikatą. Kitiems aromatingos kavos ruošimas yra ritualas be kurio negali prasidėti sėkminga diena. Jeigu rūpinatės sveikata bent retkarčiais pakeiskite kavos puodelį kava be kofeino, arbata arba nuo seno lietuvių ir kitų tautų pamėgta gilių, cikorijų ar morkų kava.

 

Cikorijos šaknis tūkstančius metų auginama Nilo upės slėnyje. Senovės egiptiečiai ir romėnai cikorijos šaknį naudojo valyti kepenims ir kraujui. Cikorijos kava be kofeino išpopuliarėjo dar tada, kai kavos pupelės buvo laikomos retenybe. Cikorijos šaknies eskrakte gausu vitamino C ir antioksidantų. Cikorija gerina virškinimą, ramina nervų sistemą.

 

Seniau ažuolo gilių ūkininkai duodavo gyvuliamas žiemą bei naudojo kaip vaistą žmonėms. Gilės buvo garbinamos ir naudojamos magijoje. Tikėta, kad gilėse slypi paslaptinga ąžuolo jėga, padedanti atsigauti ligoniams, pailginanti jaunystę ir atnešanti laimę. Iš smulkintų, džiovintų gilių verdamas nuoviras, brandinamas vynas arba ruošiama kava be kofeino. Manoma, kad gilės reguliuoja cukraus lygį kraujyje, gerina širdies darbą. Gilėse yra angliavandenių, vitaminų ir mineralų bei mažiau riebalų nei kituose riešutuose.

 

Švelnaus, salstelėjusio skonio morkų kavą galima gaminti bet kuriuo metų laiku iš džiovintų, tarkuotų morkų. Džiovintos morkos puikus vitaminų A ir C šaltinis. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad morkose esantis betakarotinas padeda išvengti vėžio.