Daugelį dievų ir deivių galima įsivaizduoti tik iš aprašymų mituose ir seniai nutapytų paveikslų ar kitų meno kūrinių. Neįtikėtina, bet vieną deivę iki šiol galima pamatyti realiai. Tai Kumari – vienintelė pasaulyje gyvoji deivė, garbinama budistų ir hinduistų Nepale. Ilgametė tradicija kelia ir nuostabą, ir pasipiktinimą. Dėl religinių priežasčių mažos mergaitės nuo 4 metų yra atskiriamos nuo tėvų. Jos negauna pradinio išsilavinimo. Nors būdamos deivėmis jos gauna skurdų atlygį, jis visas atitenka globėjams, o ne joms. Didžioji dalis vietinių norėtų išsaugoti šią unikalią tradiciją, bet sutinka, kad deivių gyvenimo sąlygas reikėtų pagerinti.

 

deive

Kas dešimt ar daugiau metų iš tam tikros kastos išrenkama 4 – 7 (kartais net 3!) metų mergaitė, kuriai reikės gyventi kaip deivės inkarnacija iki pirmųjų menstruacijų. Po to deivė palieka mergaitės kūną ir ji vėl tampa mirtingąja.

 

Deivės rinkimo procedūra – labai griežta. Ji turi būti kilusi iš kastos, kuriai priklauso sidabrakaliai ir auksakaliai. Išrinktoji mergaitė turi atitikti 32 reikalavimus, tarp kurių:

 
  • Ji turi būti skaisti. Kūnas nepriekaištingas, be dėmelės.
  • Kūnas kaip bengalinis fikusas.
  • Blakstienos kaip karvės.
  • Juodi, tiesūs plaukai.
  • Balti dantys be tarpų.
  • Tamsios akys.
  • Monos Lizos šypsena.
  • Dainingas, krištolo skaidrumo balsas.
  • Ilgos, liaunos rankos.
  • Švelnios ir minkštos plaštakos bei pėdos.
  • Šlaunys kaip elnės.
  • Kaklas kaip jūros kriauklės.
  • Liežuvis mažas ir drėgnas.
  • Lytiniai organai maži ir pasislėpę.
  • Ji turi būti drąsi ir nebijoti nei vyro su kauke, nei ritualinio gyvulių aukojimo.
  • Negali būti pralietas nei vienas jos kraujo lašas.
  • Deivės horoskopas turi sutapti su karaliaus (valstybės vadovo).
 

Aštuntąją Nepalo festivalio Dašaino dieną prasideda Kumari (hinduistų deivės Durgos inkarnacija) rinkimo procesas. Pretendentės į Kumari vietą yra paliekamos patalpoje, kurioje paplūdę krauju guli 108 buivolų kūnai be galvų. Aplink juos šoka vyrai su klaikiomis kaukėmis. Tada išrenkama bebaimė mergaitė. Jeigu vaikas išsigąsta ir pravirksta, jis pašalinamas iš rinkimų ir į apeigų kambarį atvedama kita mergaitė. Išbandymą išlaiko ta, kuri nepabūgsta ir net pradeda šypsotis ir šokti kartu su kaukėtais vyrais.

 

Kitas būsimosios deivės laukiantis išbandymas, skirtas patikrinti jos atmintį. Mergaitė turi atpažinti buvusios Kumari daiktus.

 

Sėkmingai įveikusi visus išbandymus mergaitė su šeima nugabenama į trijų aukštų pastatą „Kumari Bahal“, kuriame yra apgyvendinama visą savo viešpatavimo laikotarpį. Iš pastato ji gali išeiti tik keletą kartų per metus, kai vyksta religinės šventės ir apeigos. Šiuose namuose ji gali gyventi tol, kol netenka daug kraujo, kitaip tariant, kol prasideda pirmosios menstruacijos. Įdomu tai, kad Kumari deivių Nepale yra keletas, tačiau pačios svarbiausios, karališkosios Kumari gyvena būtent „Kumari Bahal“ rūmuose.

 

Kiekvieną rugsėjį per Indra Jatra šventę Nepale Katmandu gatvėse keliauja religinė procesija ir neštuvuose neša savo didžiausią brangenybę – brangakmeniais išpuoštą gyvąją deivę. Šiame festivalyje kasmet apsilanko tūkstančiai žmonių, kad pamatytų gyvą deivę ir gautų jos palaiminimą. Pagal senąsias tradicijas Kumari turėdavo palaiminti ir Nepalo karalių, tačiau, žlugus monarchijai, dabar deivė laimina prezidentą ir ministrą pirmininką.

 

Kumari retai išeidavo iš namų, tačiau, kai išeidavo, ji būdavo išnešama auksiniame palankine (Tolimųjų Rytų tradiciniuose neštuvuose). Jai būdavo neleidžiama vaikščioti, nes deivės pėdos buvo laikomis šventomis, kad net pats karalius (dabar prezidentas ir ministras pirmininkas) jas bučiuoja. Kai Kumari subręsta ir privalo palikti rūmus, jai reikia mokytis vaikščioti iš naujo. Tikima, kad vienas Kumari žvilgsnis gali atnešti laimę.

 

Pasaulio istorijoje tai nėra vienintelis atvejis, kai garbinamos skaisčios mergelės, tačiau Kumari iš Nepalo – iš tiesų išskirtinis. Manoma, kad į Nepalą ši tradicija atkeliavo iš Indijos, kurioje taip pat garbinama gyva deivė. Tačiau Indijoje išrinkta mergaitė įkūnija deivę tik kelioms valandoms per religinę šventę.

 

Kumari deivės inkarnacija Nepale garbinama nuo maždaug XVII amžiaus. Nuo tada jos gyvenimas ir atsiradimo istorija apipinta mitais ir legendomis. Ko gero, pati populiariausia legenda byloja apie Nepalo karalių, kuris mokėjo kalbėti su deive Taleju. Pas jį deivė apsilankydavo kiekvieną naktį, žaisdavo kauliukais ir aptardavo šalies padėtį ir įvykius. Tačiau vieną naktį karalių užvaldė geismas ir jis pradėjo seksualiai priekabiauti prie deivės. Tai labai įsiutino deivę, todėl naktį ji pasirodė karaliaus sapne ir pasakė, kad atsiima savo palaiminimą, todėl netrukus ir jo karalystė ir dinastija bus sunaikinta. Paskui ji prisiekė, kad kiekvienais metais pasirodys kaip maža mergaitė iš šakijų kastos (sidabrakalių ir auksakalių). Neįtikėtina, bet karaliaus dinastija iš tikrųjų netrukus buvo sunaikinta ir naujasis valdovas pradėjo ieškoti deivės Taleju inkarnacijos tarp šios kastos mergaičių. Jis tikėjo, kad jos palaiminimas panaikins prakeiksmą ir šalis bei dinastija klestės. Nuo to laiko Kumari garbinama kaip viena svarbiausių hinduistų ir budistų dievybių.