Žinduolių (karvių arba ožkų) pienas turi daug vertingų maistinių medžiagų. Nuo seno manoma, kad pieną gerti labai sveika. Tačiau šiais laikais pieno atsisako vis daugiau žmonių. Vieni dėl alergijos, kiti dėl etinių priežasčių. Laimei, yra daugybė augalinių alternatyvų, kurios gal ir ne 100 % prilygsta gyvuliniam pienui, bet taip pat yra labai sveikos ir naudingos. Be to, artėjant šv. Kūčių vakarienei, kurios metu negalima patiekti gyvulinių produktų, įvairūs augalinio pieno gėrimai (ne tik aguonpienis), gali tapti puikia alternatyva.

 

"pienas"

Aguonų pienas. Tradiciškai ant lietuvių šv. Kūčių vakarienės stalo patiekiamas aguonpienis – skanus ir sveikas. Aguonose gausu vertingų medžiagų: mangano, kalcio, vario, fosforo, magnio, geležies, cinko, folio rūgšties. Tai puikus vegetarinių baltymų šaltinis. Aguonų pieną rekomenduojama vartoti sergantiems osteoporoze, kai retėja kaulai, vargina nemiga ir virškinimo sutrikimai, taip pat moterims, kurioms prasidėjusi menopauzė.

 

Sojų pienas. Sojų pienas yra tikriausiai populiariausias ir labiausiai atpažįstamas augalinis pienas pasaulyje. Jis gaminamas iš sojų pupelių, gali būti saldintas, nesaldintas, šokolado arba vanilės skonių. Kaip ir karvių pienas, sojų pienas turtingas kalcio, vitaminų A ir D, ir riboflavino. 240 ml talpos sojų pieno stiklinėje yra 8 – 10 % baltymų. Sojų piene taip pat yra natūralių cheminių junginių, izoflavonų, kurie mažina širdies ligų ir krūties vėžio riziką. Sojų pieną rekomenduojama vartoti moterims, kurioms prasidėjo menopauzė, kurie atsiranda sumažėjus estrogenų kiekiui. Rekomenduojama rinktis sojų pieną be GMO.

 

Migdolų pienas. Migdolų piene yra mažiau baltymų negu karvių arba sojos piene. Tačiau jis labai mėgstamas dėl maloniai saldaus skonio ir gana tirštos konsistencijos, panašios į karvių pieną. Migdolų piene gausu vitamino E (maždaug 240 ml migdolų pieno yra apie 50 % vitamino E). Migdolų pienas neriebus, dažniausiai nesukelia alergijos, gali būti papildomais praturtintas vitaminais ir mineralinėmis medžiagomis.

 

Ryžių pienas. Ryžių pienas labiausiai tinkamas alergiškiems asmenims. Jis yra hipoalerginis, nes šiame piene nėra sojų, glitimo ir riešutų pėdsakų. Jis gaminamas iš virtų ryžių, rudojo cukraus sirupo ir rudųjų ryžių krakmolo. Palyginus su kitų rūšių pienu, ryžių piene gausu angliavandenių ir mažai baltymų. Ryžių pienas gana skystas ir vandeningas, todėl tinka kepimui ir virimui. Ryžių piene natūraliai nėra daug kalcio, todėl reikėtų rinktis ryžių pieną, praturtintą kalciu arba papildomai vartoti kalcį.

 

Kokosų pienas. Kokosų riešutų pieno tekstūra, ko gero, viena artimiausių natūraliam karvių pienui. Šiame augaliniame piene gana daug riebalų rūgščių. Be to, daugeliui žmonių patinka jo riešutinis skonis. Kokosų piene nėra sojų ir glitimo, todėl tinka net alergiškiems žmonėms. 240 ml talpos kokosų pieno stiklinėje yra apie 80 kalorijų, nemažai kalcio, nors ir ne tiek daug, kiek karvių piene. Kokosų pienas – puikus ir natūralus kalio šaltinis. Šio mikroelemento net keletą kartų daugiau nei karvių piene.

 

Kanapių pienas. Kanapių pienas – dar viena gera alternatyva tiems, kurie alergiški karvių pienui arba dėl kitų priežasčių nenori vartoti gyvulinių produktų. Juose yra nemažai baltymų ir riebalų rūgščių, yra kalcio, nors vėlgi ne tiek daug, kiek karvių piene.

 

Kitos alternatyvos. Gali būti bolivinių balandų, avižų, bulvių, kelių rūšių grūdų (avižų, ryžių, kviečių, miežių, sorų ir kt.) ir saulėgrąžų augalinio pieno rūšys.