Kefyras – gerųjų bakterijų šaltinis ir, ko gero, geriausia, ką galima duoti kūnui. Šį rauginto pieno gaminį reguliariai vartoti sveika dėl daugybės priežasčių. Mitybos specialistų nuomone, jį vartoti net sveikiau nei pieną, nes jame yra labai mažai laktozės. Kefyras, kuris, kaip manoma, pradėtas gaminti Kaukaze, kai jo gaminimo paslaptį atskleidė musulmonų pranašas Mahometas, yra visiškai natūralus produktas, kuris atgaivina ir stiprina sveikatą.

 

kefyras

Legendos byloja, kad kefyras pradėtas gaminti Kaukazo kalnuose. Piemenys pirmieji pastebėjo, kad pienas, kurį jie nešdavosi susipylę į odinius maišelius kai kada susifermentuodavo į gaivų, rūgštoko skonio gėrimą. Ilgaamžių Kaukazo kalnuose daugiau nei kitur, todėl manoma, kad kefyras yra būtent tas produktas, kuris padeda taip ilgai išsaugoti sveikatą ir jaunystę.

 

Kefyre yra daugiau nei piene B grupės vitaminų, tarp jų ir B12, kurio dažniausiai trūksta nevalgantiems mėsos ir biotino. Taip pat gausu kalcio, magnio, vitamino K, folio rūgšties, fermentų ir probiotikų. Kefyro maistinė vertė gali kisti, priklausomai nuo to, kuo šeriamos karvės, jų laikymo sąlygų, regiono.

 

Mitybos specialistai kefyrą vertina dėl septynių priežasčių:

 
  • Stiprina imuninę sistemą;
  • Padeda gydyti uždegimines žarnyno ligas;
  • Didina kaulų tankį;
  • Gali padėti, jei kamuoja alergijos ir astma;
  • Gerina laktozės įsisavinimą;
  • Naikina mieliagrybį Candida albicans;
  • Detoksikuoja.
 

Šios priežastys – ne vienintelės. Tikriausiai tik nedaugelis žino, kad kefyras gali slopinti potraukį saldumynams ir nesveikam maistui. Jis švelniai ramina nervų sistemą, todėl rekomenduojamas vartoti asmenims, kuriuos kamuoja depresija, miego, dėmesio sutrikimai, hiperaktyviems vaikams.

 

Kefyras gali būti gaminamas iš gyvulių (karvių, ožkų, avių) arba augalinio (sojų, kokosų) pieno ir kefyro grybelių raugo. Jis tirštos konsistencijos, kuri teigiamai veikia žarnyno mikroflorą. Kefyras yra gana nekaloringas produktas. Vidutiniškai jame būna riebalų 2,5 %.

 

Kefyrą sveika vartoti tiek vaikams, tiek suaugusiems, tačiau jis gali slopinti kai kurių vaistų veikimą. Vartojant antibiotikus, kefyro geriau nevartoti.

 

Kefyras gerina odos būklę, tačiau jį galima ne tik gerti, bet ir daryti veido, plaukų kaukes. Kefyre esančios medžiagos naikina spuogus ir odos riebumą. Kefyras gerina medžiagų apykaitą ne tik žarnyne, bet ir odoje. Nuo virškinimo sistemos priklauso, ar oda bus skaisti ir lygi. Spuogai, inkštirai ir kitos odos problemos paprastai atsiranda, sutrikus virškinimui. Kefyras tada tampa pirmoji pagalba.

 

Kefyras kai kuriems žmonėms gali pakenkti. Jo reikėtų atsisakyti, jei kamuoja virškinimo trakto ligos, ypač gastritas, padidėjus skrandžio rūgštingumui, taip pat sergant kai kuriomis inkstų ligomis. Geriau vengti rauginto pieno gaminių, jei vargina viduriavimas ir dujų kaupimasis. Kefyre yra apie 0,2 % alkoholio, todėl jis nerekomenduojamas kūdikiams. Daug jo gerti neturėtų ir maži vaikai. Užtenka stiklinės per dieną. Kefyras turi būti labai šviežias, tokiame alkoholio koncentracija yra mažesnė.

 

Mitybos specialistų nuomone, kefyras nedera su paprastaisiais angliavandeniais: duona, bandelėmis, bulvėmis. Jį geriau vartoti atskirai. Ajurvedoje kefyrą rekomenduojama pagardinti prieskoniais: maltais kmynais, kalendromis. Tada jis įgyja gydomųjų savybių. Tai vaistas virškinimo trakto veiklai gerinti.

 

Keksas su kefyru

 
  • 240 ml kefyro
  • 220 g miltų
  • 200 g cukraus
  • 100 g sviesto
  • 3 kiaušiniai
  • 2 šaukšteliai kepimo miltelių
  • Šaukštas vanilinio cukraus
  • Miltelinio cukraus puošti
 

Gaminimas

 

Kiaušinius išplakti su cukrumi ir vanile. Supilti jogurtą, tirpintą sviestą ir išmaišyti. Supilti miltus, sumaišytus kepimo milteliais ir išminkyti tešlą. Masę sudėti į riebalais išteptą arba kepimo popieriumi išklotą skardą. Kepti orkaitėje, įkaitintoje iki 180 laipsnių, apie 50 minučių. iškepusį pyragą pabarstyti milteliniu cukrumi. Patiekti su kava arba arbata.

 

100 g apie 295 kcal

Paruošimo laikas: apie 70 min

8 porcijos

Spausdinti