Idealiu atveju moteris įkūnija įvairius vaidmenis: kartais tampa globėja, retkarčiais jai pačiai reikia globos, vienais atvejais ji elgiasi kaip aistringa meilužė, kitais – kaip rūpestinga motina. Gyvenimas įvairialypis, todėl iš žmogaus reikalauja skirtingų vaidmenų. Visgi kartais atliekamas tik vienas vaidmuo. Kas lemia moters santykio su vyru modelį ir ar įmanoma jį pakeisti, pasakoja psichoterapeutas, seksologas Olegas Lapinas.

 

kas jus jam

Skiriami keli moterų tipai pagal tai, kaip elgiasi užmezgusios santykius su vyrais, t. y. atlieka žmonos, meilužės, motinos, dukros vaidmenis ir kt. Nuo ko priklauso, kuris moters vaidmuo dominuoja santykiuose?

 

Tam tikru gyvenimo momentu dauguma dailiosios lyties atstovių patiria visas stadijas: būna dukros, meilužės, žmonos, motinos. Tai – tarsi moterų gyvenimo ciklai. Tačiau kai kurios dailiosios lyties atstovės tarsi užstringa tam tikrame iš jų, tarkime, ilgai atlieka mergaitės vaidmenį. Tokios moterys turi vaikišką požiūrį į santuoką, seksą, jos nesijaučia pasiruošusios gimdyti, kurti šeimą, joms stinga pasitikėjimo savimi. Tokiame vaidmenyje dažnai užstringama dėl netinkamo auklėjimo, tam tikrų ją sukrėtusių patirčių. Pavyzdžių, jeigu prasidėjus brendimo laikotarpiui mergaitės tėvas pradeda su ja mažiau bendrauti, jie vienas nuo kito nutolsta, mergaitė pasąmoningai gali stengtis likti vaikystėje net suaugus, nes brendimas jai reiškia meilės ir šiltų santykių praradimą.

 

Kitos dailiosios lyties atstovės labai anksti tampa atsakingos, pernelyg brandžios. Taip gali nutikti motinos netekusioms ir globėją šeimos nariams atstojusioms vyriausioms dukroms. Jos įpranta rūpintis kitais ir tokį vaidmenį atlieka sukūrusios savo šeimą, užmezgusios santykius su vyrais. Tokios moterys jaučia pasąmoningą troškimą kažką globoti, gelbėti.

 

Yra moterų, ilgai ieškančių meilės ir mėgstančių naujoves. Joms nepatinka žmonos arba motinos vaidmuo. Net ištekėjusios trokšta ko nors naujo, gali būti linkusios į neištikimybę.

 

Kokią įtaką moters vaidmeniui santykiuose daro vyras?

 

Vaidmuo atsiranda anksčiau nei sukuriami santykiai. Viską lemia moters šeima, auklėjimas, gyvenimiškos patirtys. Ieškodama partnerio i pasąmoningai renkasi tokį, kuris atitiktų jos vaidmenį ir galėtų jį papildyti. Dailiosios lyties atstovė, kuri santykiuose elgiasi kaip motina, ieško vyro, galinčio įkūnyti sūnaus vaidmenį, t. y. tokio, kuris nori būti globojamas, yra silpnesnis, paklusnus. Moteris-mergaitė ieškos priešingybės – stipraus, autoritetingo, vyresnio vyro. Taip santuokoje nesąmoningai sukuriami tam tikri vaidmenys, kuriuos palaiko abu partneriai.

 

Ar ta pati moteris gali skirtingose situacijose atlikti vis kitokį vaidmenį, tarkime, vienaip elgtis bendraudama su vyru įprastoje aplinkoje ir visai kitaip intymiuose santykiuose?

   

Jeigu moteris turi galimybę atskleisti įvairias savo asmenybės puses, tai labai gerai, bet tam būtinas itin lankstus partneris. Juk net pats tikriausias vyras-tėvelis gali tapti vyru-vaiku arba lygiaverčiu partneriu, jeigu geba prisitaikyti prie skirtingų situacijų. Jei žmogus to negeba, priima tokį partnerį, kuris atlieka tik vieną vaidmenį. Jeigu dailiosios lyties atstovė labai bijo būti silpna, ji budriai stebi, kad jos vyras netaptų už ją stipresnis. Jam pabandžius tai padaryti, jį tiesiog nusodina. Tokia dailiosios lyties atstovė bijo būti su lygiaverčiu arba stipriu vyru, nes jai tai simbolizuoja silpnumą. Lankstus vyras netoleruos tam tikro jam primesto vaidmens ir išsiskirs su partnere, o nelankstus stipriosios lyties atstovas palaikys moterį ir elgsis pagal nusistovėjusį santykių modelį. Dažnai (ne)lankstumas yra abipusis: pasirenkamas toks partneris, kuris padeda išlaikyti vaidmenį.

 

Testas

 

Kas esate savo vyrui?

 

Iš žemiau išvardytų teiginių grupių reikia pasirinkti tą, kurioje yra daugiausia jums tinkančių teiginių.

 

A

  • Nesijaučiate pasiruošusi santuokai arba rimtiems santykiams.
  • Vien mintis apie galimybę susilaukti vaikų kelia šiurpą.
  • Savo interesus laikote svarbesniais nei vyro.
  • Neplanuojate bendros ateities, vadovaujatės principu – pagyvensim, pamatysim. Apskritai santykių pagrindą sudaro fizinis, o ne dvasinis ryšys.
  • Dievinate seksą ir dažnai tampate jo iniciatore.

B

  • Santuoka neatsietina nuo laimingos moters gyvenimo.
  • Vyro interesai yra tokie pat svarbūs kaip ir jūsų, o gal netgi svarbesni.
  • Žavi mintis susilaukti vaikų, bet jei vyras tam prieštarautų, paklustumėte jo valiai.
  • Santykiuose trokštate lygiaverčių santykių, kur kiekvienas partneris turi savo nuomonę, bet prieš priimant sprendimus visuomet atsižvelgiama ir į partnerio poreikius.
  • Net jeigu seksas su partneriu nesuteikia didelio malonumo, niekuomet jo neatsisakote – tai žmonos pareiga!

C

  • Žavi autoritetingi, stiprūs, pasitikintys savimi ir valdingi vyrai.
  • Dažnai žavitės už save vyresniais stipriosios lyties atstovais.
  • Norite, kad vyras būtų šeimos galva ir jums nereikėtų spręsti jokių esminių klausimų.
  • Trokštate globos, palaikymo, švelnumo.
  • Į seksualinius santykius žiūrite kaip į žaidimą, elgiatės naiviai, trokštate, kad vyras pelnytų jūsų prielankumą. Niekuomet nesiimate iniciatyvos.

D

  • Rūpinatės ne tik buitimi, bet ir tvarkote vyro reikalus, tarkime, užregistruojate jį pas gydytoją, primenate, kad jo rytoj laukia svarbus susirinkimas, netgi jam perkate drabužius.
  • Neįsivaizduojate šeimos be vaikų.
  • Trokštate, kad partneris jums paklustų. Esate tikra, kad tik moteris gali teisingai sukioti šeimos vairą.
  • Dažnai susižavite už save jaunesniais stipriosios lyties atstovais.
  • Intymūs santykiai jums svarbūs tik dėl to, kad tai būdas naujai gyvybei pradėti. Mylitės tik tada, kai pati to norite, nebent pagailsta to trokštančio vyro.
 

Jeigu labiausiai tinka teiginiai iš grupės:

 

A – esate meilužė. Ilgai renkatės partnerį, dažnai juos keičiate, vengiate įsipareigojimų. Neretai išsirenkate gerai materialiai apsirūpinusį vyrą. Net susituokus saugote nepriklausomybę, savo interesus laikote svarbiausiais, o vyrui ir vaikams laiko lieka mažai. Daug dėmesio skiriate savo grožiui puoselėti. Santykius grindžiate fiziniu, o ne dvasiniu artumu: nėra to, ko negali išspręsti geras seksas. Esate linkusi į neištikimybę. Intymiuose santykiuose elgiatės tarsi karalienė, pasitikite savimi, nestokojate fantazijos.

 

B – esate žmona. Jums santuoka – gyvenimo tikslas. Trokštate, kad jūsų šeima būtų pavyzdinė, stengiatės būti ideali žmona. Jums svarbūs jūsų interesai, bet juos galite paaukoti dėl vyro poreikių. Gebate suderinti įvairias gyvenimo sritis: puikiai atliekate namų ruošos darbus, siekiate karjeros, rūpinatės savo išvaizda, stengiatės būti nepriekaištinga intymiuose santykiuose. Kartais tai vargina, bet to nepripažįstate. Lygiai taip pat niekuomet vyrui nesakote „ne“, kai jis kviečia jus į meilės guolį. Intymiuose santykiuose stengiatės įtikti partneriui, net jeigu kai kurie jo įgeidžiai jus trikdo.

 

C – esate dukra. Net sulaukusi brandaus amžiaus negebate pasirūpinti savimi, juolab už kažką prisiimti atsakomybę. Ieškote tvirto ir jus globoti galinčio vyro. Perleidus visą valdžią ir atsakomybę partneriui galite elgtis tarsi maža mergaitė, kuriai reikia daug meilės, švelnumo, globos. Galite būti labai kaprizinga, jeigu nepateisinami jūsų lūkesčiai. Tiek emociniuose, tiek fiziniuose santykiuose trokštate būti iškelta ant pjedestalo. Intymiame gyvenime elgiatės tarsi nebrandi jaunuolė – būnate aikštinga, siekiate, kad vyras jumis rūpintųsi labiau nei savimi.

 

D – esate motina. Įprastai santykius kuriate su jaunesniu už save ar bent mažiau pasiekusiu vyru. Jis privalo būti ramus ir paklusnus. Jaučiatės šeimos galva. Šeimą trokštate sukurti anksti, nes norite kažką globoti, netgi intymiuose santykiuose trokštate viskuo rūpintis pati – ir savo, ir vyro malonumu. Jeigu partneris išsako savo poreikius, stengiatės į juos atsižvelgti, kad tik jūsų vyrui-sūneliui būtų kuo geriau. Pati nesate labai aistringa asmenybė, į seksą žiūrite kaip į priemonę šeimai pratęsti.