Tradicinėje kinų medicinoje maistas klasifikuojamas pagal tai, kokį poveikį organizmui daro. Tam didelę reikšmę turi jo skonis: kartus, aitrus, sūrus, rūgštus ir saldus. Kartūs maisto produktai (smidrai, salierai, kavos pupelės, greipfrutai, kaliaropės, kai kurios salotos, brokoliniai kopūstai ir kt.) mažina karščiavimą ir padeda pašalinti skysčių perteklių iš organizmo. Kitų skonių maistas turi kitokių gydomųjų savybių. pavyzdžiui, saldūs ir sveiki produktai neutralizuoja į organizmą patekusias kenksmingas medžiagas, o rūgštus maistas nuo seno naudojamas viduriavimui ir gausiam prakaitavimui gydyti.

 

kartūs žalumynai

Nereikia manyti, kad kartus maistas yra geresnis nei kitų skonių. Žmogaus organizmui reikalinga kiekviena maisto grupė. Kartūs maisto produktai sveika širdžiai ir plonosioms žarnoms, saldūs – skrandžiui ir blužniai, kiti skoniai – dar kitiems organams. Maitintis reikėtų taip, kad organizmas gautų visų reikalingų medžiagų.

 

Ne tik kinai, bet ir kitų tautų žmonės kartumą naudojo kaip vaistą įvairioms ligoms gydyti. Europoje karčios žolelės būdavo naudojamos virškinimo veiklai gerinti, ypač vertintos gencijonų šaknys. Sėjamosios gražgarstės, garbanotosios trūkažolės, kiaulpienių lapai gali būti vartojami kaip apetitą skatinantys augalai. Iš šių žalumynų gali būti ruošiamos vitaminingos salotos. Norint sumažinti kartumą, žalumynus galima pašlakstyti citrinų sultimis. Kartaus skonio žalumynai gerina virškinimą ir padeda įsisavinti daugiau maistinių medžiagų.

 

Ajurvedoje teigiama, kad kartaus skonio maistas gali padėti numesti svorio, slopinti tukinančių maisto produktų potraukį. Mokslininkai nustatė, kad kasdien su maistu statistinis žmogus suvartoja 5 – 8 % kalorijų. Tačiau tokiame maiste gausu organinių junginių, kurie yra labai naudingi sveikatai (karatenoidų špinatuose ir lapiniuose kopūstuose, polifenolių žaliojoje arbatoje, spanguolėse). Karčiose daržovėse gausu naudingų maistinių medžiagų, tarp jų vitaminų A, C, K, kalcio, kalio ir magnio mineralų. Kartumynuose yra nemažai folio rūgšties ir skaidulų, beveik nėra riebalų ir natrio.

 

Lietuvoje, kaip ir Vakarų pasaulyje, kartus skonis nėra pats mėgstamiausias. Išimtis taikoma nebent alui, kavai ir šokoladui, bet ir šie produktai vartojami su daug priedų bei cukraus. Daugelis karčių produktų yra nuodingi, todėl ilgainiui pasąmonė tarytum liepia tokių produktų vengti. Tačiau reikėtų nepamiršti, kad kai kurie kartūs produktai sveikatai yra labai naudingi.

 

Kartumo ypač nemėgsta kūdikiai ir vaikai. Vėliau jautrumas šiam skoniui gali kisti. Jeigu šis skonis labai nepatinka, prie jo reikėtų pratintis pamažu. Pavyzdžiui, pietaujant viešojo maitinimo įstaigose užsisakyti naujų, puikiai pagamintų patiekalų. Gali būti, kad ilgainiui skonio receptoriai apsipras su neįprastu skoniu ir tokių produktų valgymas pradės teikti malonumą. Mokslininkų nuomone, skonio receptorius galima išmokyti mėgti sveikesnį maistą. Kartaus skonio daržovės ir vaisiai nebus tokio intensyvaus skonio, jei bus vartojami kartu su šilauogėmis, datulėmis, braškėmis ar kitokio skonio ir konsistencijos produktais.

 

Kai kurie natūraliosios medicinos šalininkai teigia, kad norint gyventi sveikai, reikia valgyti karčiai. Galima išbandyti tokį receptą: ruginę arba juodą duoną pamirkyti alyvuogių aliejuje, pabarstyti linų sėmenimis, uždėti smulkinto česnako 1 – 2 skilteles ir užberti šaukštelį maltų, džiovintų rozmarinų. Tai skanus ir sveikas užkandis vakarui. Teigiama, kad toks maistas gali padėti išvengti onkologinių ligų, valo kraujagysles nuo cholesterolio, sumažina insulto ir širdies priepuolių riziką.

 

Organizmą valantis kartaus skonio gėrimas: 1 – 2 šaukštus maltos cikorijos, pusę šaukštelio tarkuoto imbiero užpilti 240 ml verdančio vandens, palikti minutes. Galima paskaninti šaukšteliu medaus. Cikorija valo kepenis nuo toksinų ir druskos pertekliaus. Medus ir imbieras malšina kasos uždegimą, mažina kraujo spaudimą.

 

Kenčiantiems nuo įvairių alergijų bei priklausomybės nuo alkoholio rekomenduojama vartoti pelyną – vaistažolę, valančią kepenis. Antpilą paruošti taip: šaukštelį pelyno užpilti 150 ml verdančio vandens, palikti, kad pritrauktų, nukošti ir išgerti.

 

Prieš vartojimą kartaus skonio žalumynus rekomenduojama gerai nuplauti po tekančiu, šaltu vandeniu nuo smėlio ir kitų priemaišų ir nusausinti. Valgyti žalius, virtus ar troškintus su šlakeliu alyvuogių aliejaus. Aliejuje esantys riebalai padės geriau įsisavinti vertingąsias kartumynų medžiagas.