Europoje meduoliai kepami nuo seno. Kai kuriose šalyse tradicinis meduolis – tai minkštas pyragas su prieskoniais, kituose kraštuose dažniau kepami traškūs, plokšti sausainiai arba tamsi, minkšta „duona“ iš meduolių tešlos. Kartais meduoliai būna šviesūs, kartais tamsūs, kartais saldūs, kartais aštrūs, tačiau beveik visada jie pjaustomi į vyrų, moterų, žvaigždžių, gyvūnų figūrėles ir spalvingai papuošiami.

 

Išlikę duomenų, kad meduolį gamindavo jau senovės graikai ir egiptiečiai ir naudojo jį apeigų metu. Europoje meduolis pradėtas gaminti XI amžiuje, kai kryžiuočiai iš Viduriniųjų Rytų atvežė naujų prieskonių. Seniausias žinomas europietiškas meduolis buvo gaminamas iš žemės migdolų, duonos džiuvėsėlių, rožių vandens, cukraus ir imbiero. XVI a. anglai  džiūvėsėlius pakeitė tešla iš miltų, kiaušinių ir saldiklių, todėl meduolis tapo švelnesnio skonio. Baltai glazūruoti meduoliai būdavo pardavinėjami kalėdinėse mugėse bei tapo meilės talismanu, rašo about.com.

 

Šiandien meduoliai gardinami cinamonu, gvazdikeliais, muškatu, kardamonu ir anyžiais, saldinami ruduoju cukrumi, melasa, kukurūzų sirupu arba medumi.

 

Meduolių gamyba laikoma menu kai kuriuose Vokietijos, Lenkijos, Vengrijos, Čekijos ir Prancūzijos miestuose. Niurnbergo, Ulmo, Pulsnico, Torūnės, Pešto, Prahos, Pardubicės bei Liono miestuose meduolių kepimo gildijas vyriausybės remia nuo Viduramžių. Torūnėje ir Ulme yra meduolių muziejai, kuriuose eksponuojami senoviniai šio meno šedevrai.

 

XIX amžiuje Vokietijoje, pagal Brolių Grimų pasaką „Jonukas ir Grytutė“, išpopuliarėjo meduoliniai nameliai. 2001 metų gruodį Lenkijoje buvo siekiama pasaulio Gineso rekordo – pastatyti didžiausią meduolinį namelį. Ščecine iš 4000 meduolinių „plytų“ buvo pastatytas maždaug 3,5 metrų meduolinis namelis. Kulinarinio namelio tešlai reikėjo 6000 kiaušinių, tonos miltų ir 250 kg sviesto. Deja, lenkus pralenkė Amerika!

 

Meduolių pyragas

 
  • puodelis tirpinto sviesto arba margarino
  • 1 ½ puodelio medaus
  • Kiaušinis
  • 2 ½ puodelio miltų
  • 1 ½ šaukšto maistinės sodos
  • Šaukštas malto cinamono
  • 2 šaukštai malto imbiero
  • ¾ puodelio karšto vandens

Gaminimas

 

Įkaitinkite orkaitę iki 180 °C. Ištepkite kepimo formas sviestu arba margarinu.

 

1 mišinys: dubenyje išmaišykite sviestą ir pusę puodelio medaus. Įmuškite kiaušinį.

 

2 mišinys: vidutinio dydžio dubenyje sumaišykite miltus, imbierą, maistinę sodą ir cinamoną.

 

3 mišinys: mažiausiame dubenyje sumaišykite puodelį medaus su karštu vandeniu.

 

Elektriniu maišytuvu plakite kreminės konsistencijos mišinį (1), į kurį įdėkite trečdalį sauso mišinio (2). Kai suplaksite iki vientisos masės, įpilkite skystą mišinį (3). Kartokite vėl ta pačia tvarka, kol mišinių nebeliks.

 

Paskirstykite tešlą į lygias dalis ir sudėkite į kepimo formas.

 

Kepkite maždaug 40 – 50 minučių.

Spausdinti