Pagoniška keltų šventė – Samhainas (Lietuvoje geriau žinoma kaip Helovinas arba Šiurpnaktis), švenčiama naktį iš spalio 31-osios į lapkričio 1-ąją. Šventę pirmieji švęsti airiai. Prieš kelis šimtmečius tai buvo savotiška apsauga nuo tamsiųjų jėgų, taip pat derliaus šventė. Tačiau šiais laikais Helovinas – tai dar viena proga smagiai praleisti laiką. Štai keli patarimai, kaip jį švęsti!

 

Helovinas

Helovino dekoracijos ir kostiumai

 

Pagrindinis Helovino atributas yra žibintas iš moliūgo. Rekomenduojama pirkti vidutinio dydžio moliūgą. Nupjauti moliūgo viršūnėlę, išskobti minkštimą su sėklomis, išpjauti akis, nosį ir burną. Tada į moliūgo vidų įstatyti žvakutę, uždegti ir uždengti viršūnėle. Tai vadinamasis Džeko žibintas. Pasak legendos, senas kalvis vardu Džekas klaidžiojo po pasaulį, pasišviesdamas žvakele, ir niekaip negalėjo numirti, nes jo nepriėmė nei į dangų, nei į pragarą. Žibintus statyti kambaryje, kuriame vyks „šabašas“. Vieną moliūgą pastatyti ant palangės. Kitą padėti prie kitos žvakės ir padėklo su užkandžiais (mėsa ir daržovėmis) – jis bus skirtas išėjusiems protėviams paminėti. Helovinas švenčiamas Visų Šventųjų išvakarėse, todėl laikomas ir mirusiųjų pagerbimo švente. Be moliūgų žibintų, namuose galima uždegti dar daugiau paprastų žvakių, pakabinti lempučių girliandų, kad patalpa būtų pakankamai apšviesta. Tai išgąsdins piktąsias dvasias.

 

Puoškite kambarį taip, kaip norite arba pagal pasirinkti temą. Jei norite praleisti „Vaikštančių numirėlių“ naktį, paverskite kambarį į kriptą – su šikšnosparniais, karstų atvaizdais, vorais ir ant grindų ir stalų išsibarsčiusiais kaulais. Jei planuojate vampyrų vakarėlį, tada visur pripilti pomidorų sulčių, uždengti veidrodžius ir apdengti baldus juodu audeklu.

 

Apskritai, kuo tamsesnis kambarys, tuo geriau. Todėl galima pridėti dar keletą vaiduoklių, pagamintų iš baltų paklodžių. Ant jų nupiešti vaiduokliškus veidus, pavyzdžiui, panašius į Edvardo Munko paveikslą „Klyksmas“. Ant šviestuvų ir durų rankenų pakabinti pakaruoklių virvių. Virves galima surišti į kilpas ir pritvirtinti prie sklandančių ore juodų balionų.

 

Dabar laikas pagalvoti apie savo pačių įvaizdį. Geriausia rengti teminius kostiumų vakarėlius: paprašyti, kad svečiai apsirengtų vienu stiliumi: raganomis ir burtininkais, vampyrais ir vilkolakiais, velniais ir demonais, troliais ir goblinais ir pan. Bus priežastis surengti geriausio kostiumo konkursą, kuriame visi galės dalyvauti lygiomis teisėmis.

 

Beje, senovėje nebuvo jokių specialių kostiumų. Airiai tiesiog dėvėjo gyvūnų odas, kad patys atrodytų kaip piktosios dvasios; kad dvasios juos palaikytų savais ir jų neliestų.

 

Ką gaminti Helovinui?

 

Piktųjų dvasiu meniu išsiskiria ypatingu šlykštumu: kirmėlės, galvos, ausys, kelių rūšių kraujas: šaltas, skirtas kokteiliams ir pašildytas. Kraują galima keisti pomidorų sultimis, granatų ir raudonųjų vynuogių sultimis, galima pasiūlyti karšto nealkoholinio vyno. Kirmėles galima gaminti iš šokolado arba pašteto arba įsigyti jau paruoštų vartojimui kirmėlių formos guminukų parduotuvėje. „Galva“ gali būti mažas moliūgėlis, įdarytas varške, sumaišyta su plakta grietinėle. Kiaulių ausys gali simbolizuoti žmonių ausis, jų paprastai galima įsigyti turgavietėse.

 

Karštam patiekalui siūloma patiekti keptas stambiais gabalais supjaustytas veršienos kepenėles. Iš pitos duonos, minkšto tepamojo grietinėlės sūrio ir alyvuogių galima pagaminti akis. Taip pat akis galima pagaminti iš mocarelos rutuliukų, į kuriuos reikia įsmeigti po alyvuogę.

 

Iš sausainių tešlos galima nulipdyti lavonų rankas ir, kad atrodytų įspūdingiau, kai sausainiai iškeps, papuošti žalumynais arba aptaškyti raudonais arba mėlynais maistiniais dažais. Galų gale, reikėtų nepamiršti pagaminti bent vieno patiekalo iš moliūgų – tai ne tik sveikas maistas, bet ir apsaugo nuo piktųjų dvasių. Jei nesinori daug vargti, tam labiausiai tinka moliūgų sriuba.