Šiuolaikinio etiketo taisyklės smarkiai pasikeitusios nuo tų, kurios buvo prieš keletą dešimtmečių. Dabar požiūris į gerą elgesį viešoje erdvėje yra kur kas liberalesnis, tačiau tai nereiškia, kad nereikia laikytis etiketo taisyklių. Pasisveikinimas gali būti žodžiu, rankos paspaudimu, galvos linktelėjimu, apkabinimu arba rankų bučiavimu (nors pastarasis sveikinimosi būdas baigia išnykti). Kada sveikintis vienu ar kitu būdu spręsti pagal situaciją, tačiau visada reikėtų nepamiršti šypsenos, kuri sušildo ir pakelia nuotaiką.

 

labas

Svarbiausia žinoti, kaip mandagiai pasisveikinti, nes pasisveikinimu parodoma pagarba kitam asmeniui. Pirmas turėtų pasisveikinti su viršesniu asmeniu (užimančiu aukštesnes pareigas, vyresniu) arba moterimi. Jaunesnis, žemesnes pareigas užimantis pasisveikinti turėtų neutraliai žodžiu. Paduoti ranką ar ne turi apsispręsti „aukščiau“ esantis žmogus. Būtina atsiminti, kad nespausti ištiestos rankos yra nemandagu.

 

Jeigu sveikinamasi su žmogumi, kuris neturi dešinės rankos, pirmas ranką, kurią reikia paspausti, ištiesti turi neįgalusis. Aptarnaujančiam personalui rankos nespaudžiamos.

 

Jeigu susitinka dvi poros, pirmiausiai turėtų pasisveikinti moterys, tada jas pasveikinti vyrai ir galiausiai vienas kitam rankas paspausti vyrai. Jeigu prie suaugusiųjų yra vaikų, pirmiausiai dėmesys skiriamas jiems, o po to sveikinamasi anksčiau minėta tvarka. Sveikindamasis su mažu vaiku, suaugęs asmuo turi sulenkti kelius, kad abu atsidurtų viename lygyje.

 

Anksčiau vyrai, gatvėje prasilenkdami su moterimis, turėdavo nusilenkti ir kilstelėti kepurę. Dabar etiketo taisyklės lankstesnės, todėl mandagu būtų tiesiog nežymiai linktelėti, o kai asmuo prieis arčiau pasisveikinti žodžiu, tačiau jokiu būdu nešaukti per visą gatvę.

 

Labintis reikėtų ne tik su draugais, bet ir nepažįstamais žmonėmis, jei kreipiamasi į juos su konkrečiu klausimu ar prašymu. Gero tono ženklas sveikintis su visais kieme, lifte ar kavinėje. Tokia pati taisyklė galioja bendraujant su kaimynais, paštininkais, parduotuvių pardavėjais ir t. t. Be to, pasisveikinti reikėtų draugiškai ir su šypsena. Pasveikinimo žodžius ištarti aiškiai, ne per greitai ir ne per lėtai.

 

Ar susitikimo metu apsikabinti ir pasibučiuoti priklauso nuo nacionalinių tradicijų ir nuo, kiek artimi yra susitikę asmenys.

 

Pagal etiketo taisykles sėdintis vyras turėtų atsistoti, kai sveikinasi su vyresne ar aukštesnes pareigas užimančia moterimi. Sveikinantis su kolega galima sėdėti, tačiau, jei šalia yra moteris arba vyresnis ar aukštesnes pareigas užimantis vyras, sveikinantis atsistoti nebūtina tik tada, jei jie taip pat sėdi.

 

Pirmiausiai reikėtų pasiūlyti atsisėsti namų šeimininkei, tik tada sėstis patiems. Įėjęs į kambarį, kuriame daug žmonių, pagal etiketą reikia pasilabinti su visais iškart, o ne su kiekvienu individualiai. Būtina atsiprašyti tų žmonių ir pasisveikinti asmeniškai, jei jie nebuvo pastebėti iš pradžių arba yra nepažįstami.

 

Sutikęs grupę žmonių, net jei tarp jų yra nepažįstamų, asmuo turi pasisveikinti su visais šalia esančiais. Tada galima pasitraukti į šalį ir trumpai pasikalbėti su draugu, tačiau ne per ilgai, nes reikia atsiminti, kad kiti žmonės laukia, kol sugrįšite.

 

Vyrams, sveikinantis su moterimis privaloma nusimauti pirštines, moterims ir vyrams pirštines nusimauti, jei sveikinamasi su vyresniu ar aukštesnes pareigas užimančiu asmeniu.

 

Restorane ar kavinėje sveikinamasi tik galvos linktelėjimu. Stipriosios lyties atstovas šiek tiek kilsteli nuo kėdės ir atsistoja, jeigu prie jo prieina moteris.