Visi žino, kad nauja – tai seniai pamiršta sena. Dabar madinga ieškoti sveikatos, grožio receptų prosenelių skryniose. Žmonės vis dažniau prisimena natūralius dalykus ne tik dėl sentimentų praeičiai, bet ir dėl nepakeičiamų jų savybių. Pavyzdžiui, iš natūralių audinių pasiūti drabužiai ne tik puošia, šildo ar vėsina, bet ir turi gydomųjų savybių.

 

audiniai

Anksčiau drabužiai atlikdavo ne tik praktinę paskirtį, bet ir buvo neatsiejami nuo tautos tradicijų. Prie pat kūno žmonės nuo seniausių laikų dėvėdavo lininius, balintus ir nebalintus, apatinius drabužius, ant kurių vilkdavosi įprastą aprangą.

 

Viršutiniai moterų drabužiai būdavo ilgi ir laisvi. Dažniausiai tai būdavo tiesios, sujuosiamos suknelės, gobtuvai, apsiaustai. Puošnūs tautiniai drabužiai būdavo išausti iš brokato, siuvinėti aukso ar sidabro spalvos siūlais. Populiarios spalvos: mėlyna, žalia, ruda, geltona. Itin mėgstama visų socialinių klasių drabužių spalva – raudona. Tikėta, kad ji nešiotoją saugo nuo nelaimių.

 

Kai orai atšaldavo, žmonės pradėdavo vilkėti gyvulių kailius. Kilmingieji dabindavosi kailiniais iš šermuonėlių kailio. Kuo ilgesni kailiniai, tuo svarbesnis socialinis statusas. Kailiniai iš kiaunių, bebrų, sabalų, voverių, lapių kailio ir odos būdavo perduodami iš kartos į kartą.

 

Svarbi moterų aprangos dalis būdavo įvairūs galvos apdangalai. Tradicija slėpti plaukus gyvuoja nuo pagonybės laikų, kai buvo manoma, kad galvos dangalai apsaugo nuo blogio jėgų. Moters plaukai buvo laikomi pavojingais kitiems. Tikriausiai todėl atsirado draudimas eiti į bažnyčią plaukų neprisidengus skarele ar skrybėlaite. Šis paprotys kai kuriuose kraštuose išliko iki šių dienų.

 

Šukuosena rodė moters socialinį statusą. Netekėjusios merginos plaukus pindavo į kasas, o ištekėjusios moterys – galvą ir plaukus dengdavo nuometu. Paprastai nuometų galai būdavo išsiuvinėjami simbolinę prasmę turinčiais raštais.

 

Skirtingų natūralių audinių savybės:

 
  • Vilna turi šildančių savybių. Teigiamai veikia kepenis, inkstus, esant nuovargiui. Vilna išlaiko naminių gyvulių kailio struktūrą, todėl teigiamai veikia žmogaus organizmą ir net jį stiprina. Kuo storesnis ir šiurkštesnis vilnos audinys tuo daugiau jame yra energijos. Vilnos audiniai tinka neryžtingiems, nesaugiems, silpniems ir sergantiems asmenims. Naudinga dėvėti vilnonius drabužius, mūvėti kupranugarių vilnos kojines ir miegoti po tokia antklode. Vilna padės išsaugoti energiją dieną ir naktį.
 
  • Medvilnė taip pat šildo. Saulėtoje aplinkoje auginama medvilnė būna nepaprastai švelni ir minkšta, todėl dažnai naudojama apatiniams drabužiams siūti. Medvilnė tinka visiems. Ji suteikia ramybės, sugeria neigiamą organizmo energiją, sergant ar dirbant sunkų, fizinį darbą. Nebūtina rengtis nuo galvos iki kojų medvilniniais drabužiais, kad pasijustų teigiamas poveikis sveikatai, užtenka dėvėti medvilninius apatinius, dažnai juos keisti, skalbti ir skalauti šaltame vandenyje.
 
  • Lininėse drobėse sukaupta gyvybinė Saulės, Žemės ir Vandens energija. Nuo žilos senovės linas naudojamas apatiniams drabužiams ir patalynei siūti. Mokslininkai nustatė, kad linas apsaugo nuo daugelio ligų, nes pasižymi unikaliomis antibakterinėmis savybėmis – ant jo nesiveisia jokios bakterijos ir grybeliai. Tai vienas iš ekologiškiausių audinių, natūralus antiseptikas. Linas naikina bakterijas, infekcijas, kenksmingą mikroflorą. Lininiai tvarsčiai padeda žaizdoms greičiau užgyti. Linuose yra silicio dioksido, kuris neleidžia daugintis bakterijoms. Miegant ant lininių paklodžių kraujyje padaugėja imunoglobulino, kuris reikalingas stipriai imuninei sistemai. Taip pat lininiai audiniai gerina nervų sistemos veiklą. Gali padėti nuo depresijos, neurozių, psichinių sutrikimų, streso. Dėl šios priežasties lininiai drabužiai tinka ne tik namie, bet ir darbe, viešose vietose.
 
  • Šilkas į Europą pateko iš Tolimųjų Rytų, iš vidutinio klimato juostos. Legendose kalbama, kad šilkas stiprina širdį, apšviečia protą ir aštrina regėjimą. Ši medžiaga teigiamai veikia žmogaus nervų sistemą ir veiklumą. Gerina protinę veiklą, todėl tinka tiems, kurie dirba kūrybinį darbą, medituoja, meldžiasi. Tikėta, kad šilkas apsaugo nuo nužiūrėjimo, blogos įtakos. Senovės Kinijoje iš šilko būdavo gaminami amuletai, apatiniai ir viršutiniai drabužiai, dažniausiai skirti dirbantiems su žmonėmis. Kinės po maudynių visada nusišluostydavo veidą ir kaklą šilkine skepetaite ir miegodavo ant pagalvių su šilkiniais užvalkalais. Šilkiniai drabužiai ir aksesuarai rekomenduojami tiems, kuriuos dažnai vargina angina, artritas, dermatitas, alergijos.
 
  • Kanapių pluošto audiniai net po daugelio skalbimų nepraranda formos ir tvirtumo. Šie audiniai leidžia odai kvėpuoti, greitai išgarina drėgmę, šalina toksinus ir veikia antibakteriškai. Be to, nepraleidžia kenksmingų ultravioletinių spindulių (atspindi 95 %). Vasarą su šiais drabužiais vėsu, o žiemą šilta.