Daugybė žmonių kiekvienais metais su nekantrumu laukia pavasario ir šiuo metų laiku prasidedančių sodo ir daržo darbų. Jei nepersistengiama, ši veikla veikia geriau nei atpalaiduojančios terapijos ir sporto klubai. Žemės darbai mažina stresą. Tai mankšta gryname lauke, kuri suteikia neapsakomą malonumą, kai pavyksta, ką nors užauginti, pastatyti ar sutaisyti savo rankomis. Dirbant sode ar darže kartais pasitaiko traumų. Kaip jų išvengti?

 

  • Rekomenduojama prieš darbą sode ar darže 10 – 15 minučių pasivaikščioti ar kitaip lengvai pasimankštinti, kad pagerėtų kraujotaka ir būtų išvengta traumų, pradėjus sunkiau dirbti.
  • Norint išvengti nugaros ir kelių traumų ravint ir kasant, tai reikėtų darytų atsiklaupus ant žemo suoliuko. Kas penkias minutes reikėtų atsistoti ir ištiesti kojas, kad netrauktų mėšlungis. Kasant su kastuvu, nesukioti kūno. Kastuvą laikyti arčiau kūno, kelius šiek tiek sulenkti ir kasti judesiu į priekį.
  • Žemės pureninimas ir augalų sodinimas stiprina rankas ir pirštų lankstumą, apsaugo nuo riešo kanalo sindromo. Dirbant žemės darbus būtina mūvėti pirštines, kurios apsaugo nuo kenksmingų mikroorganizmų. Jie patekę per smulkias odos žaizdeles į kraujotaką, gali sukelti infekcijų.
  • Nepersidirbti. Iš pradžių sode ir darže kapstytis 30 – 45 minučių. Vėliau galima dirbti ilgiau, tačiau vis tiek dažnai daryti trumpas pertraukėles.
  • Žmonės, kurie patys užsiaugina daržovių ir vaisių, dažniau maitinasi sveikiau negu tie, kurie to nedaro. Sveika mityba stiprina imuninę sistemą, todėl rečiau puola infekcijos, ligos ir greičiau nuo jų pasveikstama.