Dažniausiai žmonės kalėdinių (ir kitų progų) dovanų pirkimą atidėlioja, kol galiausiai beveik nebelieka laiko, iki šventės. Natūralu, kad tada gali net kilti panika. Tiems, kurie ieško dovanos paskutinę akimirką, gali praversti keli patarimai.

 

Paskutinės minutės dovana

Rasti gerą dovaną – ne pati lengviausia užduotis net, jei yra daug laiko. Regis, tai neturėtų būti taip sunku, jei būtų remiamasi savo gyvenimiška patirtimi. Juk per savo gyvenimą žmogus gauna ir įteikia tiek daug dovanų. Vis dėlto dovanos rinkimas daugeliui – tikras galvos skausmas. Juk visi nori išrinkti šeimos nariams ir draugams tokias dovanas, kad jos patiktų ir būtų naudojamos.

 

Ruošiantis šventėms didžiausią įtampą kelia būtent dovanų rinkimas. Labai dažnai daroma klaida – manymas, kad pradžiugins tik brangios dovanos. Iš tikrųjų tokios dovanos gali padaryti kaip tik priešingą poveikį ir nuliūdinti tiek dovanotoją, tiek tą, kuriam ji buvo skirta. Kad taip nenutiktų, reikia laikytis 6 svarbiausių dovanos rinkimo taisyklių.

 

Renkant dovaną, niekada nepamiršti kam ji skirta.

   

Galbūt tai skamba kaip savaime suprantamas dalykas, tačiau, psichologų nuomone, žmonės yra labiau linkę rinkti dovanas, kurios patinka mums patiems ir pamiršti tai, kas iš tikrųjų galėtų patikti tam, kuriam skirta dovana. Neretai pirkti tokią dovaną yra nepatogu ir nesmagu. 2011 metai amerikiečiai atliko tyrimą, kuriame paaiškėjo, kad asmenys, pirkdami dovanas, kurios neatitinka jų suvokimo apie tai, kas yra gera dovana, bet patinka tiems, kuriems tos dovanos skirtos, jautė nerimą, pasipriešinimo jausmą ir diskomfortą.

 

Geriau rinktis universalias dovanas, o ne labai specifines.

   

Atsiminti, kad gera dovana yra tokia, kokia patinka tam, kam ji skirta, bet neapibūdina, koks jis yra. Renkant labai specifinę, labai asmeninę dovaną nepaprastai lengva suklysti ir nepataikyti. Universalios dovanos patinka daugeliui. Beje, universalus – tai ne tas pats, kas banalus.

 

Prieš atveriant piniginę, paklausti savęs: „Ar šią dovaną lengva panaudoti?“.

 

Koncertas ar kitas renginys kitame mieste, kavos aparatas – iš pirmo žvilgsnio atrodo kaip puikios dovanos. Tačiau tik ne tiems, kurie dėl vienokių ar kitokių priežasčių, nenori leisti į ilgą kelią. Ir ne tiems, kurie nelabai susigaudo technikoje, todėl modernus aparatas vis tiek dulkėtų spintoje. Daugelis norėtų gauti praktiškas, panaudojamas dovanos. Kad ir kaip keista, bet jos dažniausiai nebūna iš geidžiamiausių dovanų sąrašo internete ar spaudoje. Visada verta pagalvoti du kartus, prieš perkant dovaną, ar ji tikrai reikalinga šiems žmonėms.

 

Dovanoti tai, ko jie norėtų gauti.

 

Kartais žmonės, rinkdami dovaną galvoja, kad jų draugai ar giminaičiais labiau džiaugsis gavę dovaną, kurios neminėjo dovanų sąraše. Įvairiais tyrimais įrodyta, kad netikėtos dovanos džiugina kur kas mažiau negu tos, kurių jie prašė padovanoti. Dovana turi džiuginti, o jei siurprizai džiaugsmo neteikia, tai kam juos daryti? Geriau gražiai paklausti, ką jie norėtų gauti dovanų.

 

Negalvoti apie tai, kad dovana nebus pakankamai įvertinta to, kuriam ji skirta.

 

Neretai žmonės mano, kad dovanos gavėjai jausis labiau dėkingi, jei jiems padovanos brangesnę dovaną iš dviejų galimų. Pasirodo, tai taip pat – mitas. Nepriklausomai nuo dovanų vertės, žmonės jaučiasi vienodai dėkingi.

 

Vietoj materialių dovanų dovanoti įspūdžius ir naujas patirtis.

 

Materialios dovanos sukelia tik akimirką trunkantį laimės jausmą. Paskui gyvenimas stoja į savo vėžes – laimės jausmas stabilizuojasi. Džiaugsmas ir malonus netikėtumas, gavus dovaną greitai nuslūgsta, todėl geriau dovanoti potyrius, kurie sukelia ilgalaikį laimės jausmą. Po įdomių patirčių lieka prisiminimai, kurie maloniai sušildo sielą kiekvieną kartą, vartant nuotraukų albumus arba tiesiog nuklystant į savo svajonių ir minčių pasaulį.