Dabar visi tiek kalba apie klastingąjį Zika virusą, žalojantį kūdikius. Tačiau kas iš tikrųjų yra šis virusas žino tikriausiai nedaugelis. Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė tarptautinio masto ekstremalią visuomenės sveikatai situaciją, dėl sparčiai plintančios Zika infekcijos. Ypač šis virusas pavojingas nėščiosioms, nes gali sukelti kūdikių apsigimimus. Prognozuojama, kad šių metų pabaigoje šiuo virusu gali būti infekuoti daugiau nei 4 milijonai pasaulio gyventojų. Ligų kontrolės ir prevencijos centrų tarnautojai ragina nėščias moteris atsisakyti kelionių į keliasdešimt valstybių, daugiausiai išsidėsčiusių Karibų jūros regione ir Lotynų Amerikoje. Mat šioje pasaulio dalyje fiksuojamas šios ligos proveržis.

 

"zika"

  • Zika infekcija siejama su sutrikusiu kūdikių vystymųsi motinos įsčiose, dėl kurios jie gimsta su neįprastai mažomis galvomis ir įvairaus laipsnio smegenų pažeidimais. Pasaulio sveikatos organizacija įspėja, kad moterys, kurios pastaruoju metu lankėsi šiuose regionuose, turėtų pasitikrinti sveikatą.
 
  • Zika virusas – tai uodų platinama infekcija, panaši į Dengės, geltonąją ir Vakarų Nilo karštliges. Nors virusas buvo aptiktas 1947 metais Zika tropiniuose miškuose Centrinės Afrikos valstybėje Ugandoje ir buvo paplitęs Afrikoje bei Azijos šalyse, tačiau Vakarų pusrutulyje nebuvo pastebėtas iki 2015 metų gegužės mėnesio, kai Brazilijoje prasidėjo Zika infekcijos protrūkis. Iki tol nebuvo beveik nė vieno atvejo, kad šia liga užsikrėstų toje pasaulio dalyje. Labai mažai žmonių turi imunitetą šiam virusui, todėl infekcija gali labai sparčiai plisti. Milijonai žmonių tropiniuose Amerikos regionuose gali būti infektuoti.
 
  • Zika infekcija dažniausiai yra besimptomė arba simptomai būna labai švelnūs, tačiau ji daro ilgalaikę žalą organizmui. Ypač pavojingas virusas moterims, kurios buvo infekuotos nėštumo metu ir tiems, kurie užsikrėtę Zika virusu, patyrė laikiną paralyžių.
 
  • Zika virusą platina uodų rūšis Aedes genus, kurie gali veistis stovinčiame vandenyje, net tokiame plote kaip butelio kamštelis. Šios rūšies uodai kanda dienos metu. Agresyvūs geltonosios karštligės uodai (Aedes aegypti) išplatino daugelį Zikos virusų, tačiau šios rūšies uodai Vakarų pasaulyje aptinkami tik Floridoje, Meksikos įlankoje ir Havajuose. Dar viena uodų rūšis, platinanti Zika virusą – Aedes albopictus.
 
  • Zika virusas gali būti perduodamas lytiniu būdu, nors tokių atvejų pasitaiko retai. Dažniausiai Zika virusu užkrečia uodai, o ne lytiniai partneriai. Iki šiol žinomi tik trys atvejai, kai žmonės Zikos virusu užsikrėtė per lytinius santykius. Pirmasis atvejis nutiko 2008 metais, kai mokslininkas, tyrinėjantis maliariją Afrikoje, grįžo į Kolorado valstiją ir užkrėtė žmoną, prieš pasireiškiant ligos simptomams. Abu sutuoktinius kamavo aukšta temperatūra, bėrimai ir galvos skausmai. Po metų kraujo, kuris iki tol buvo užšaldytas, tyrimai parodė, kad jie abu buvo užsikrėtę Zikos virusu. 2013 metais virusas buvo rastas 44 metų vyro, kilusio iš Taičio salos, sėkloje. Tačiau tai, ar jis ką nors užkrėtė, nėra žinoma. 2016 metų vasario pradžioje sveikatos darbuotojai Teksase pranešė, kad keliautojas, grįžęs iš Venesuelos į Dalasą, galimai užkrėtė partnerę lytinių santykių metu.
 
  • Kaip Zika infekcija pažeidžia naujagimių smegenis? Įdomu tai, kad ekspertai iki šiol nežino, kaip tiksliai tai įvyksta ir ar tikrai dėlto kaltas virusas. Pradėta manyti, kad Zika virusas sukelia mikrocefaliją, dėl kurios naujagimiai gimsta su neįprastai mažomis galvomis ir pažeistomis smegenimis, tik praėjusių metų spalį, kai šiaurės Brazilijos gydytojai pastebėjo kūdikių, su šia anomalija, antplūdį. Neatmetama galimybė, kad šiuos pažeidimus galėjo sukelti kiti faktoriai, pavyzdžiui, kelios infekcijos vienu metu. Tyrėjai kol kas nenustatė, kad Zika virusas yra pagrindinė mikrocefalijos priežastis, nors tai ir rodo netiesioginiai įrodymai.
 
  • Nėščioms moterims rekomenduojama vengti keliauti į Karibų jūros regioną, Centrinę Ameriką bei Pietų Ameriką.
 
  • Zika vadinama tyliąja infekcija, nes pacientai arba visai nejaučia simptomų arba jaučia labai švelnius, todėl ją labai sunku diagnozuoti. Dažniausiai pasireiškiantys simptomai: aukšta temperatūra, bėrimai, sąnarių skausmas ir paraudusios akys. Infekuotieji paprastai nėra guldomi į ligonines. Visiems prieinamų Zikos infekcijos tyrimų nėra. Tyrimai neretai būna netikslūs, nes Zika yra glaudžiai susijusi su kitomis uodų platinamomis infekcijomis. Zika virusas nustatomas tik atlikus laboratorinius molekulių tyrimus.
 
  • Zika infekcijai gydymo nėra. Jeigu simptomai švelnūs arba jų iš viso nėra, paprasčiausiai rekomenduojama daug ilsėtis, gerai maitintis ir kitaip rūpintis savimi.