Viena populiariausių pokalbių temų pasaulyje – orai. Jie daro didelę įtaką mūsų gyvenimui. Oro sąlygos lemia kur kas daugiau nei tai, kokius drabužius šiandien vilkėsime. Įrodyta, kad jie veikia fizinę ir psichinę būklę, daro įtaką elgsenai. Manoma, kad gimimo akimirką vyravę orai netgi gali lemti asmenybės bruožus.

 

oraiOrai lemia ligas?

 

Artėjant audrai pradeda skaudėti sąnarius? Keičiantis slėgiui apima sunkumo jausmas, skauda galvą? Taip dauguma reaguoja į oro permainas. Nors oras tiesiogiai nesukelia ligų, tačiau gali paūminti jų simptomus ir lėtinėmis ligomis sergančių pacientų būklę. Į orų permainas jautriausiai reaguoja vyresnio amžiaus žmonės, vaikai ir moterys. Skirtingi orai gali daryti didelę įtaką mūsų savijautai. Atslinkus ciklonui ne tik nukrinta atmosferos slėgis, bet ir sumažėja žmogaus kraujospūdis. Jeigu jis ir taip per žemas, asmuo būna mieguistas, prastai jaučiasi, jam trūksta energijos ir deguonies. Kitiems netgi gali kilti migrenos priepuolis ar net sutrikti virškinimas. Migrenos priepuoliai būdingi ir esant vėjuotam orui. Anticiklonas veikia priešingai. Jis neigiamai veikia asmenis, besiskundžiančius aukštu kraujospūdžiu, kurį dar labiau padidina. Todėl padaugėja infarkto ir insulto atvejų. Jų padaugėja ir siaučiant magnetinėms audroms. Pastebėta, kad atslinkus anticiklonui suintensyvėja alergijų ir astmos simptomai. Tai siejama su vėjo nebuvimo, nes niekas neišsklaido žiedadulkių ir ore tvyrančių teršalų. Šiuo metu nusilpsta imunitetas, dažniau sergama infekcinėmis ligomis. Karštas ir drėgnas oras gali kelti problemų sergantiesiems kvėpavimo takų ar plaučių ligomis. Jeigu oras šaltas ir drėgnas, daugėja peršalimo ligų, inkstų, šlapimo pūslės uždegimo atvejų. Pernelyg sausas oras skatina alergines reakcijas, todėl gali sudirgti oda, pasireikšti niežulys. Toks oras nenaudingas ir sergantiesiems lėtinėmis kvėpavimo ligomis. Visgi daugiausia rūpesčių kelia orų kaita. Todėl pereinamasis laikotarpis slegia netgi sveikus žmones. Kuo orų kaita staigesnė, tuo daro didesnį poveikį sveikatai. Jeigu žinote, kad į tai reaguojate jautriai, keičiantis orams derėtų daugiau ilsėtis, sveikai maitintis, atsikratyti žalingų įpročių, mėgautis SPA procedūromis arba kitaip pasilepinti.

 

Sveikatos būklė ir metų laikai

 

Nustatyta, kad žmogaus gimimo akimirką vyravęs metų laikas daro įtaką sveikatai. Pastebėta, kad gimusieji pavasarį dažniau serga infekcinėmis, peršalimo ligomis, įvairiomis alergijomis ir valgymo sutrikimais. Vasarą gimusiems žmonėms kyla didesnė traumų rizika, nes yra itin veiklūs. Jiems dažnai kyla regėjimo problemų ir turi nemažai žalingų įpročių. Gimusieji rudenį įprastai yra puikios fizinės sveikatos, bet turi jautrią psichiką. Todėl jiems dažnai kyla psichologinių problemų. Be to, jie dažnai serga psichikos ligomis ir astma. Žiemą pasaulį išvydusioms asmenybėms kyla didesnė rizika susirgti psichikos ligomis. Jos kur kas dažniau serga depresija ir šizofrenija. Šie žmonės nepaiso sveikos gyvensenos principų, todėl dažnai serga širdies ir kraujotakos ligomis bei yra alergiški tam tikriems maisto produktams.

 

Karštis + drėgmė = agresijos proveržis

 

Įrodyta, kad dėl itin karšto, tvankaus oro ir didelės drėgmės arba liūčių žmonės tampa irzlūs, ne tokie tolerantiški bei draugiški. Nustatyta, kad esant tokioms oro sąlygoms 14 % padaugėja konfliktinių situacijų ir 4 % agresijos atvejų. Manoma, kad tai lemia karšto ir drėgno oro keliamas nuovargis. Pavargęs žmogus labiau susikoncentruoja į egocentriškas savo mintis ir negalvoja, kaip jaučiasi aplinkiniai. Atlikti tyrimai parodė, kad karštomis ir lietingomis dienomis žmonės būna mažiau patenkinti gyvenimu nei lietingu bei vėsiu oru. Mokslininkai pastebi, kad karštis mažina darbingumą ir silpnina protinius gebėjimus. Neigiamas poveikis pastebimas tuomet, kai oro temperatūra pakyla iki 27–30 °C. Tuomet dirbantieji įvairias užduotis atlieka lėčiau ir daro daugiau klaidų. Įrodyta, kad karštis veikia ne tik protinius, bet ir motorinius gebėjimus. Todėl jis itin pavojingas dirbantiems fizinį darbą, kur rizikuojama sveikata ar net gyvybe, tarkime, kai dirbama dideliame aukštyje ar su daug sveriančiais daiktais.

   

Saulė įžiebia aistrą?

 

Aliaskos universiteto mokslininkės Suzanne Womack Strisik atlikti tyrimai rodo, kad saulėtomis dienomis žmonės jaučia didesnį seksualinį potraukį priešingos lyties atstovams. Saulė skatina laimės hormono serotonino gamybą. Jis padeda atsipalaiduoti ir padidina aistrą. Neatsitiktinai pavasaris vadinamas romantiškų jausmų atbudimo sezonu. Kuo daugiau saulės, tuo šilčiau ir tuo labiau prakaituojama. Su prakaitu išsiskiria ir nemažai feromonų, viliojančių priešingos lyties atstovus. Gera nuotaika ir instinktyvi trauka lemia tai, kad šiltymečiu žmonės kur kas dažniau užsiima atsitiktiniais lytiniais santykiais. Įrodyta, kad saulėtomis dienomis partneriai linkę ne tik dažniau mylėtis, bet ir drąsiau eksperimentuoti, o tai leidžia patirti stipresnį orgazmą. Tačiau jei oras itin karštas, aistra perdega ir noro mylėtis nelieka. Tuomet šį troškimą pakeičia nuovargis ir irzlumas. Jeigu ryžtamasi užsiimti seksu, jis būna grubesnis ir intensyvesnis. Šaltomis ir lietingomis dienomis norisi daugiau švelnumo, ilgesnių glamonių, todėl seksas būna jausmingesnis, daugiau dėmesio skiriama romantikai ir jaukiai aplinkai.

 

Ką atskleidžia mėgstamas sezonas?

 

Pavasaris. Jeigu patinka šilti saulėti orai, bundanti gamta ir vis ilgėjančios dienos, greičiausiai esate jaunatviški optimistai. Šiuos žmones itin paprasta pralinksminti. Be to, jie dažnai gera nuotaika užkrečia ir aplinkinius. Pastebėta, kad šį metų laiką vertina kantrios asmenybės. Joms priimtinas ramus laisvalaikio praleidimo būdas, monotonija, nes tik tuomet jaučiasi saugiai. Kartais mėgsta pabūti vienumoje, pasvajoti apie meilę, nes šie žmonės yra tikri romantikai.

 

Vasara. Kaitri saulė, vasariškos liūtys, šiltas smėlis – tai dievina aktyvios asmenybės, nė dienos neįsivaizduojančios be nuotykių. Šiems žmonėms būdingas nutrūktgalviškumas, emocingumas, jie dievina vakarėlius ir draugų kompanijas. Jiems didžiausia bausmė – vienuma ir veiklos nebuvimas. Vasaros mėgėjai vengia atsakomybės ir yra gana egocentriški.

 

Ruduo. Patinka apsisiausti šilta skraiste ir žvelgiant pro langą stebėti stiklu riedančius lietaus lašus, mėgautis gaiviais rytais, eiti paslaptingoje migloje paskendusia gatve ir stebėti už debesų besislepiančią saulę? Jeigu jus žavi ruduo ir netikėtai besikeičiantis oras, greičiausiai esate rizikuoti linkę žmonės, kurių negąsdina nežinia. Tokios asmenybės mėgsta pažinti naujus dalykus, greitai mokosi, yra smalsios ir komunikabilios.

 

Žiema. Jeigutingiai krintančios snaigės, karštas puodelis kavos, židinyje rusenanti liepsna verčia panirti į malonias svajas, turbūt esate ramūs ir šeimyniški žmonės. Tokioms asmenybėms sunku pasitikėti naujai sutiktais žmonėmis, bet užmezgusios tikrą draugystę atveria savo širdį. Žiema patinka mąsliems, supratingiems ir brandiems asmenims.

 

Asmenybę formuojantis gimimo dienos oras

 

Pastebėta, kad lietingą dienągimusios asmenybės būna kur kas emocingesnės ir jautresnės. Šie žmonės trokšta stipresnio už save asmens globos. Jie yra paklusnūs, bijo savarankiškai priimti svarbius sprendimus, jiems stinga ryžto, pasitikėjimo savimi.

 

Debesuotą ir nelietingą dieną gimsta itin egocentriški žmonės. Jiems nerūpi kitų asmenų norai, nors juos ir myli. Šios asmenybės reiklios kitiems ir sau. Taip pat yra impulsyvios, jeigu ko nors nori ar kažką sumąsto, stengiasi iš karto viską įgyvendinti. Šie žmonės geba puikiai manipuliuoti kitais, todėl aplinkiniai dažnai nė nesupranta, kad šoka pagal jų dūdelę. Negavę to, ko nori, įtūžta ir parodo visus savo jausmus.

 

Saulėtą dieną gimę asmenys yra tikri optimistai ir itin komunikabilūs. Tai draugiškos, veiklios, kupinos originalių idėjų asmenybės. Net jeigu kas nors nesiseka, ilgai nesikremta, greitai viską pamiršta ir iš naujo bando įgyvendinti užsibrėžtus tikslus. Šie žmonės yra patikimi ir paslaugūs draugai, tačiau juos įskaudinusiems asmenims būna sunku atgauti jų pasitikėjimą bei palankumą.

 

Esant rūkui pasaulį dažniausiai išvysta introvertai, kuriems itin svarbus dvasinis pasaulis. Šie žmonės labai kūrybingi, intelektualūs, bet nepasitiki savimi. Jiems trūksta bendravimo įgūdžių, ryžto, todėl juos nuolatos reikia paskatinti ir priminti, kokie yra šaunūs.

 

Sningant gimsta drąsūs, energingi, veiklūs žmonės, kurie puikiai žino savo stipriąsias puses. Jie nebijo nepritapti prie visuomenės, būti inovatoriais kokioje nors srityje. Tokios asmenybės turi stiprias lyderio savybes, geba suburti žmones. Taip pat yra labai užsispyrusios ir atkaklios. Kartais tai trukdo judėti į priekį, nes negali pamiršti savo sumanymų, kol jų neįgyvendina.

 

Siaučiant audrai arba pūgai gimę žmonės pasižymi karštu temperamentu. Jie yra labai emocingi, greitai užsidega, supyksta, bet greitai ir atleidžia. Jų nuotaika dažnai kinta. Žavisi naujomis idėjomis, trokšta patirti vis naujų įspūdžių, yra energingi ir nenustygstantys vienoje vietoje. Šios asmenybės yra empatiškos, todėl visada padeda ir gina silpnesnius už save, net jeigu jų nepažįsta.

 

Apsipirkinėjimo įpročiai

 

Remiantis Kanadoje atliktų tyrimų duomenimis, lietingomis ir šaltomis dienomis žmonės labiau linkę apsipirkinėti internetinėse parduotuvėse. Tačiau kai džiugina saulė ir šiltas oras, šių parduotuvių paradavimai sumažėja 10–12 %. Tuomet žmonės keliauja į prekybos centrus arba apskritai atideda apsipirkinėjimą vėlesniam laikui. Oras daro įtaką ne tik norui apsipirkinėti, bet ir įsigyjamų prekių įvairovei. Nustatyta, kad kai pavasarį būna 21°C, depiliacijai būtinų priemonių pardavimas išauga 1 400 %, o lauko kepsninių – 200 %. Kai bet kuriuo metų laiku oro temperatūra nukrinta bent vienu laipsniu, sriubų pardavimai kavinėse ir restoranuose išauga 2 %, o kai pakyla – alaus bei gaiviųjų gėrimų pardavimai padidėja 1,2 %. Kai rudenį orai atvėsta vienu laipsniu, vaikų drabužių paklausa išauga 4 %, o pelėkautų – 25 %. Vasarą oro temperatūrai pakilus bent vienu laipsniu apsauginių kremų nuo saulės pardavimai išauga 10 %, oro kondicionierių – 24 %. Taigi apsipirkimo įpročiams įtaką gali daryti vos vienas laipsnis, nors apie tai sąmoningai nė nesusimąstome. Tačiau pardavėjai ne tik pamąsto, bet ir į tai atsižvelgdami siūlo akcijas bei skatina dar didesnę tam tikrų prekių paklausą.

 

Specialistės komentaras

Psichologė ir psichoterapeutė Jurga Dapkevičienė

 

Įrodyta, kad žmogaus emocinei būklei svarbus šviesos kiekis. Kai jos trūksta, dažnai suprastėja nuotaika. Lietus, sniegas, rūkas ar kiti oro veiksniai dažniausiai sukelia tik trumpą reakciją arba tampa paskutiniu lašu, perpildžiusiu rūpesčių kamuojamo žmogaus taurę. Dažnai itin prastos emocinės būklės asmuo apskritai nepastebi oro sąlygų, nes būna susikoncentravęs į savo rūpesčius. Be to, skirtingų orų poveikis – itin individualus reiškinys, nes vieni mėgsta saulę ir karštį, kiti negali to pakęsti. Daug kas priklauso nuo to, kas žmogui patinka. Visgi itin karštą dieną žmonėms gali būti sunku susikaupti, jie gali jaustis pavargę. Taip pat dažnai pasireiškia agresija, kurią žmogus nukreipia ne tik prieš kitus, bet ir prieš save, t. y. tokie orai gali skatinti polinkį į savižudybę. Gražus ir saulėtas oras siejamas su švente, gera nuotaika, gamta, buvimu su draugais bei kitomis maloniomis akimirkomis, kurių taip stinga sergančiųjų depresija gyvenime. Todėl toks oras gali sustiprinti vienišumo jausmą. Žmonėms gali atrodyti, kad aplink vien vakarėliai, linksmybės, o jie yra vieni ir pamiršti. Norint išvengti orų daromos įtakos, derėtų džiaugtis gamta, besikeičiančiais orais ir harmoningai gyventi. Reikia orientuotis į tai, ką galima nuveikti tam tikru oru, o ne į tai, kokias veiklas jis riboja. Lyjant nepavyks išvykti į gamtą kepti šašlykų, todėl namie galima išgerti puodelį arbatos, paskaityti knygą ar pažiūrėti įdomų filmą. Kiekvienas oras turi savų privalumų, todėl reikia išmokti juos įžvelgti.

 

Įdomu

 
  • Jautriai į orų kaitą reaguojantys žmonės vadinami meteorolabiliais.
  • Vėlyvas pavasaris ir ankstyva vasara – metas, kai įvyksta daugiausia savižudybių.
  • Hipokratas tvirtino, kad orų kaita gali sukelti tam tikrus negalavimus.
  • Manoma, kad orams jautrūs net 60 % žmonių.
  • Orai įtaką sveikatai daro 80–90 % reumatoidiniu artritu sergančių žmonių. Tarp sergančiųjų širdies ligomis tokių yra apie 70 %.
  • 20–30 % žmonių keičiantis orams patiria migrenos priepuolius.
  • Vyrai, atsižvelgdami į pakitusius orus, dažniau keičia suplanuotą veiklą.
  • Protinį darbą dirbantys žmonės jautriau reaguoja į orų permainas.
  • Per pastaruosius 50 m. žmonių jautrumas orams išaugo 50 %.
  • J. V. Gėtė, atsižvelgdamas į orų sąlygas, rašė dienoraštį apie savo savijautą. Anot jo, jis darbingiausias būdavo tuomet, kai tvyrodavo aukštas oro slėgis. Jautrūs oro sąlygoms buvo ir Leonardas da Vinčis, V. A. Mocartas, Ž. Ž. Ruso, N. Bonapartas, Dantė Aligjeris, F. Nyčė.
  • Daugiausia kairiarankių gimsta šaltymečiu.
  • Šiltuoju metų laiku gimę žmonės turi kur kas daugiau apgamų.