Pasakykite, kas yra penki jums artimiausi žmonės ir mes pasakysime, kas jūs esate! Pasirodo, kad žmogus yra tarsi vidurkis tų penkių asmenų, su kuriais praleidžia daugiausiai laiko! Šis penketas, kurį sudaro šeimos nariai, kolegos ir draugai, mums duoda daugiausiai patarimų, išmoko svarbiausių pamokų, padeda suformuoti gyvenimiškas vertybes ir pan.

 

artimieji

Dauguma žmonių naiviai tiki, kad gali apsupti save žmonėmis, kurie neturi gerų įpročių ir kad pavyks ignoruoti jų nepatinkančias savybes ir sukoncentruoti dėmesį į geras savybes, kurių norėtų ir patys turėti. Tačiau tiesa yra ta, kad mes negalime to padaryti. Tai per daug sunku. Galiausiai jūs įgysite tų pačių blogų įpročių, kaip ir gerų, kurių turi žmonės, su kuriais praleidžiate daugiausiai laiko.

 

Šis psichologinis reiškinys yra gana nuodugniai ištirtas. Amerikiečių verslo konsultantas Bradas Stulbergas viename savo straipsnių rašė apie tai, kad geros emocijos yra užkrečiamos. Straipsnyje jis aiškina apie tai, kaip mūsų emocijos pasklinda toliau, negu mes manome ir apie tai, kad emocijos, kurias skleidžia artimiausi mums žmonės (laimė, skausmas, liūdesys), gali būti užkrečiamos. Štai, pavyzdžiui, vienas bendradarbis, kuris visą dieną skundžiasi, gali sugadinti nuotaiką, o kitas žmogus, su kuriuo dalijatės vienu darbo stalu, ir, kuris nuolat yra geros nuotaikos, gali pagerinti ir jūsų nuotaiką.

 

2017 metais Šiaurės Vakarų universitete (JAV) atliktas tyrimas parodė, kad sėdėjimas 7,6 metrų atstumu nuo labai produktyvaus darbuotojo, gali padidinti ir kito darbuotojo produktyvumą iki 15 %. Kita vertus, sėdėjimas beveik 8 metrų atstumu nuo neproduktyvaus darbuotojo, kito darbuotojo produktyvumą gali sumažinti net 30 %.

 

Gali būti, kad tai paaiškins jūsų dabartinę situaciją darbe. Ar jūs sėdite šalia žmogaus, kurio produktyvumo lygis žemas? Ar pastebite, kad jūsų darbų kokybė dėlto nukenčia? O gal jūs dirbate šalia ypač produktyvaus asmens? Ar darbas šalia tokio žmogaus jus įkvepia, suteikia motyvacijos padaryti dar daugiau ir geriau? Be abejo, mūsų produktyvumą lemia ne tik tie penki žmonės, kurie mus supa. Taip pat tai priklauso nuo knygų, kurias skaitome, tinklalaidžių, kurių klausomės ir net nuo socialinių tinklų paskyrų, kurias sekame. Vadinasi, kiekvieną kartą, kai prisijungiame prie socialinių tinklų, mes lyg kempinė sugeriame kitų žmonių emocijas savo naujienų sraute ir tai daro įtaką tam, kas mes esame realiame gyvenime. Taigi, reikia labai atsakingai pagalvoti, prieš pradedant ką nors sekti socialiniuose tinkluose, nes tai formuoja mūsų realybę ir veikia lygiai taip pat stipriai kaip ir penki artimiausi mūsų aplinkos žmonės.

 

Prieš pradedant sekti tam tikrus žmones socialiniuose tinkluose, rekomenduojama pirmiausiai sau atsakyti į keletą klausimų, ar jie tikrai yra verti būti jūsų stebimi ir ar neprieštaraujate, kad jų nuomonė, jums to beveik net nesuvokiant, darys jums didesnę ar mažesnę įtaką. Pradėjus sekti kitokius žmones, galima net labiau paaugti kaip asmenybei.