Sauja juodųjų serbentų gali būti pirmoji pagalba, jei kamuoja nuovargis, nervingumas, artrito skausmai, širdies negalavimai ar slenka plaukai. Gydomosiomis savybėmis pasižymi ir juodųjų serbentų lapai. Ypač vertingas ir koncentruotas veikliųjų medžiagų yra juodųjų serbentų aliejus.

 

Kodėl šios nedidelės juodos uogos, augančios Šiaurės ir Centrinėje Europoje tokios ypatingos? Todėl, kad jos – lyg natūrali multivitaminų tabletė (juose yra didelis kiekis C, A, B6, B12, E vitaminų, kalio, kalcio, geležies, magnio ir cinko). Juodieji serbentai naudingesni už daugelį kitų uogų, pavyzdžiui, juose du kartus daugiau antioksidantų nei šilauogėse bei daugiau vitamino C nei apelsinuose.

 

Teigiama, kad uogos palengvina menopauzės simptomus, ramina, mažina nuovargio jausmą, padeda, sergant artritu, vilklige, venų varikoze, egzema, žvyneline, dantų ir dantenų ligomis, kai retėja plaukai, jei yra sutrikusi virškinimo trakto veikla. Peršalus ir kosint greičiau pasveikti gali padėti juodųjų serbentų uogos.

 

Juodųjų serbentų sezonas prasideda nuo liepos mėnesio. Nuskintas uogas būtina greitai suvartoti arba paruošti. Iš juodųjų serbentų verdamos uogienės, spaudžiamos sultys, daromi vynai. Tačiau daugiausiai naudingų medžiagų išlieka šaldytose uogose. Juodieji serbentai dažnai naudojami konditerijoje. Tai dažna sudėtinė dalis pyraguose, leduose, kokteiliuose ir pan.