Tikras vardas – George Washington

Gimimo metai ir vieta – 1732 m. vasario 22 d. Virdžinija (JAV)

Mirties metai ir vieta – 1799 m. gruodžio 14 d. Virdžinija

SutuoktinėMartha Dandridge Custis

 

vasingtonas

Georgeʼui Washingtonui amerikiečiai amžinai liks dėkingi už trylika žvaigždučių, simbolizuojančių nepriklausomas valstijas, pirmoje JAV vėliavoje. Ne veltui jo vardu pavadinta šalies sostinė, jo atvaizdas yra ant vieno dolerio banknoto, o ant vienos Pietų Dakotoje esančios uolos puikuojasi 5 km2 jo veido monumentas. Vaikams sekamos pasakos, kad šis žmogus niekada nemelavo. Tad koks iš tikrųjų buvo pirmasis JAV prezidentas?

 

Palaikė vergvaldystės idėją?

 

XVIII a. viduryje, kai gimė G. Washingtonas, buvo itin išnaudojami juodaodžiai. Jo tėvas turėjo nemažai tabako plantacijų, kuriose dirbo būrys vergų – juos būsimasis prezidentas paveldėjo būdamas vos 11 m. po tėvo mirties. Per visą savo gyvenimą G. Washingtonas pardavė ir įsigijo apie 1 000 vergų. Visus juos pirkdavo ir parduodavo neardydamas šeimų. Jo namuose visuomet buvo daugiau juodaodžių darbininkų. Be to, atsisakydavo juos parduoti sakydamas: „Jeigu jie galėtų, man sumokėtų dvigubai tiek, kiek gaučiau juos pardavęs, kad tik liktų čia gyventi.“ Klausimas dėl vergijos buvo iškeltas ir per Amerikos revoliuciją. Vergvaldystę G. Washingtonas vadino tironija ir teigė, kad niekada su tuo nesitaikstys. Tačiau tai buvo tik viešai skelbiamos vertybės, nes pats taip pat išnaudojo vergus: jie dirbo nuo aušros iki sutemų šešias dienas per savaitę. Tikras skandalas kilo tuomet, kai iš G. Washingtono namų pabėgo viena vergė su savo vaikais. Supratęs, kad šio įvykio paviešinimas sukompromituotų jo deklaruojamas moralines vertybes, prezidentas sumanė vergę pagroti. Ši greitai viską išsiaiškino ir pasakė, kad sutiks grįžti tarnauti G. Washingtonui, jeigu jos vaikai liks laisvėje. Vis dėlto šio plano vyras atsisakė. Galiausiai prieš mirtį G. Washingtonas parašė testamentą, reikalaujantį po mirties visiems jo vergams suteikti laisvę ir pasirūpinti, kad įgytų pradinį išsilavinimą.

 

Brolio netektis ir karjera

 

Mirus G. Washingtono tėvui jo pareigas perėmė vyriausias brolis Lawrenceʼas Washingtonas. Sulaukęs 15 m. Gerogeʼas panoro stoti į karinį britų laivyną, bet Lawrenceʼas, kuris buvo Virdžinijos policijos vadas, pasiūlė jam dirbti leitenanto pasiuntiniu. Savo pasiekimais pastarasis būtų nenusileidęs G. Washingtonui, tačiau susirgo sunkia liga. Tikėdamasis, kad jūrinis klimatas broliui padės, G. Washingtonas jį nusivežė į Barbadosą. Būsimas prezidentas buvo pripratęs prie prabangos, todėl nuvykęs į šią valstybę išsinuomojo didelį dviaukštį namą bei pasisamdė keletą tarnaičių, nuo kurių, manoma, ir užsikrėtė raupais. Liga sukėlė rimtų komplikacijų – vyras tapo nevaisingas. Nepaisant visų pastangų, G. Washingtono brolis mirė. Po Lawrenceʼo mirties policijos vado postas buvo padalytas keturiems Virdžinijos gubernatoriams. Vienu jų tapo ir G. Washingtonas. Taip būsimasis prezidentas pradėjo politinę ir karinę karjerą.

 

Vizija apie JAV nepriklausomybę

 

Vienam savo bendražygių G. Washingtonas papasakojo, kad 1777 m. gruodžio mėnesį, kai jo armija pralaimėjo ir anglams užleido Filadelfiją bei vos išvengė visiško sutriuškinimo, jo kambaryje pasirodė graži moteris, o pats kambarys tiesiog nušvito. Tuomet ji tarė: „Respublikos sūnau, žiūrėk ir mokykis!“ – moteris ranka parodė į Rytus. Ten per miglą G. Washingtonas išvydo žemynus, miestus ir šalis, kurių fone regėjo angelą, semiantį vandenį iš vandenyno bei šlakstantį visą Europą ir Aziją, matė laimingų bei besišypsančių žmonių apsuptą Ameriką. Ir galiausiai išvydo, kaip tarpusavyje kariauja Azijos, Amerikos, Europos ir Afrikos armijos. G. Washingtonas šią viziją aiškino, kaip nacijos gimimą, vystymąsi ir likimą.

 

Santuoka ir mylima moteris

   

G. Washingtonas buvo vedęs tik vieną moterį, tačiau jo širdis visada priklauso kaimynystėje gyvenusio geriausio draugo žmonai Sally Cary Fairfax. Netgi planuodamas vestuves su turtinga našle Martha Dandridge Custis, G. Washingtonas nuolatos siuntė meilės laiškus S. C. Fairfax. Pastarosios vyras, išsiaiškinęs apie jų romaną, savo žmoną išsivežė į Didžiąją Britaniją. Tuomet G. Washingtonas liko su žmona ir dviem jos vaikais iš pirmos santuokos. Juos vyras nuoširdžiai mylėjo. Manoma, kad būsimas prezidentas M. D. Custis vedė tik dėl to, kad norėjo paveldėti jai priklausiusias derlingas žemes. Tik susituokęs su šia moterimi tapo turtingiausiu žmogumi Virdžinijoje. G. Washingtonas buvo nevaisingas, todėl su žmona vaikų nesusilaukė. Nepaisant to, labai mylėjo vaikus ir rūpinosi ne tik žmonos atžalomis, bet ir jų anūkais. Net sulaukęs senyvo amžiaus jų garbei rengdavo šokius, kartu lošdavo kortomis ir kviesdavo į lapių medžioklę. Visuomet mėgęs aristokratišką gyvenimą stengėsi tokį suteikti ir anūkams – savo tabako gaminius nuolatos keitė į iš Didžiosios Britanijos parvežtas prabangias prekes.

 

„Gyvasis masonų akmuo“

 

XXI a. G. Washingtono namuose rasta molinė pypkė, ant kurios pavaizduoti masonų simboliai – liniuoti ir skriestuvas – padėjo atskleisti intriguojančių faktų apie jo gyvenimą. Paaiškėjo, kad būdamas 21 m. G. Washingtonas tapo masonų organizacijos nariu. Ši slapta vyrų draugija pasižymėjo išskirtiniais moralės, brolybės ir teisingumo principais. Įstojęs į masonų ložę rado daug įtakingų draugų. Manoma, kad būtent jų dėka būsimajam prezidentui skirta daug svarbių užduočių per Septynerių metų karą. G. Washingtonas tapo tokiu aktyviu masonu, kad priklausė net kelių valstijų ložėms. Galima teigti, kad tapimas masonų nariu buvo tik puikiai apgalvotas manevras, padėjęs palypėti keliais socialiniais sluoksniais aukščiau. Vis dėlto brolijos nariai patikėjo G. Washingtono nuoširdumu ir prieš mirtį jam suteikė „Gyvojo masonų akmens“ – žmogaus, daugiausia nusipelniusio šaliai ir organizacijai – titulą.

 

Uolus katalikas

 

G. Washingtonas priklausė net kelioms parapijoms ir dažnai lankėsi mišiose. Rėmė net skirtingų religijų bažnyčias – anglikonų ir baptistų. Taip elgėsi dėl to, kad propagavo religinę toleranciją, siekdamas savo valdomoje šalyje kuo aukštesnio demokratijos lygio. Viešai kalbėdamas dažnai minėdavo Jėzų Kristų ir teigdavo, kad ne amerikietiškos svajonės išsipildymas, o nuoširdus tikėjimas padarys žmones tikrai laimingus.

 

Įdomu

 
  • Nepriklausė jokiai politinei partijai.
  • JAV populiari istorija apie tai, kaip G. Washingtonas sąžiningai ir drąsiai prisipažino, jog nukirto vyšnią tėvo sode, yra sukurta istorikų.
  • Buvo raudonplaukis ir 188 cm ūgio.
  • Paskelbtas Prancūzijos garbės piliečiu.
  • Buvo aistringas šokėjas.
  • Sulaukęs 57 m. neturėjo nė vieno danties, todėl nešiojo plokštelę, pagamintą iš dramblio kaulo.
  • Augino daug šunų, kuriems buvo davęs neįprastus vardus: Paleistuvė, Tikroji Meilė ir Saldžiosios Lūpos.