Tikriausiai visi bent kartą skaitė Antoine‘o de Saint-Exupéry „Mažąjį princą“. Tačiau ar daug žinote apie patį autorių, kuris, sakoma, savo gyvenimo istoriją užkodavo šios magiškos istorijos puslapiuose. „Mažasis princas“ pirmą kartą išleistas 1943 metais, vykstant antrajam pasauliniam karui.

 

princas

Įdomūs faktai apie „Mažojo princo“ autorių:

   
  • Antoine‘as de Saint-Exupéry yra pats patyręs aviakatastrofą. „Mažojo princo“ pradžioje rašoma apie Sacharos dykumoje sugedusį lėktuvą. Prieš II pasaulinį karą būsimasis rašytojas skraidė pašto maršrutu Afrikoje ir Pietų Amerikoje, ir net dirbo pilotu testuotoju. Bandydamas pasiekti rekordą, skrisdamas iš Paryžiaus iki Saigono, A. de Saint-Exupéry lėktuvas nukrito dykumoje, daugiau nei 200 km nuo Kairo (Egipto).
 
  • Manoma, kad Antoine‘ą de Saint-Exupéry parašyti „Mažąjį princą“ įkvėpė Christiano Anderseno pasaka apie undinėlę. Tačiau tai tik viena iš daugelio teorijų. 1940-ųjų pradžioje būsimasis rašytojas daug laiko praleido ligoninėje, besigydydamas traumas ir sužeidimus, likusius po aviakatastrofų. Pasakojama, kad jo draugė Annabella nusprendė jam paskaityti pasaką apie undinėlę, kuri sukėlė Antoine‘ui norą parašyti kažką panašaus ir pačiam.
 
  • Antoine‘as de Saint-Exupéry rašė būdamas savanoriškoje tremtyje JAV per II pasaulinį karą. A. Saint-Exupéry buvo prancūzų oro pajėgų lakūnas iki tol, kol 1940 metais tarp Vokietijos ir Prancūzijos buvo sudarytos paliaubos. Po paliaubų visi prancūzų karininkai buvo paleisti. Būsimas rašytojas buvo prastos nuomonės apie tuometinė Prancūzijos ministrą pirmininką Šarlį de Golį, todėl atsisakė prisijungti prie karališkųjų oro pajėgų ir išvyko į JAV, kur nesėkmingai bandė priversti vyriausybę įsitraukti į kovą su Vokietiją.
 
  • Antoine‘o de Saint-Exupéry žmona, Consuelo, gyveno lyg mažojo princo rožė. Antoine‘o ir Consuelos santykiai didžiąją gyvenimo dalį buvo nepastovūs, bet ši moteris visada išliko žymaus rašytojo mūza. A. Saint-Exupéry visada širdyje saugojo atminimą apie žmoną, saugojo ją kaip rožę, laistė ir dengė, kad apsaugotų nuo gamtos stichijų. Nors Antoine‘as, kaip ir mažasis princas, vėliau pamato daug kitų gražių rožių, bet lapė jam visada primindavo, kad jis turi savo, todėl neturėtų dairytis į kitas.
 
  • Antoine‘as de Saint-Exupéry pats parašė ir iliustravo „Mažąjį princą“. Autorius visą istoriją iliustravo paprastais piešiniais akvarele. Jis savęs niekada nelaikė dailininku, nors visą gyvenimą piešdavo žmonių eskizus ant popieriaus skiaučių.
 
  • Baigęs pirmąją knygą Antoine‘as de Saint-Exupéry paslaptingai dingo. Kai Prancūzijoje jau buvo galima įsigyti jo knygą, Saint-Exupéry buvo laikomas mirusiu, nors mirties aplinkybės buvo keistos ir paslaptingos. Nuvykęs į Alžyrą Antoine‘as buvo priimtas į laisvąsias oro pajėgas ir jam buvo leista pilotuoti lėktuvą, nepaisant to, kad jo fizinė ir psichinė sveikatos būklė buvo labai abejotina. 1944 metais, žvalgybinės misijos metu, jo lėktuvas dingo ir niekas jo niekada nematė. Gali būti, kad lėktuvą nušovė priešas arba tai galėjo būti tyčinė savižudybė.
 
  • „Mažasis princas“ išvertas į 250 pasaulio kalbų. Tai viena iš labiausiai skaitomų ir verčiamų knygų. „Mažojo princo“ istorija dažnai pasakojama mokykloje kaip ugdomoji priemonė arba kaip medžiaga, skirta mokytis kalbų. Aiški, glausta knygos kalba leidžia ją gana nesunkiai išversti į įvairias pasaulio kalbas, net į nykstančias. 2005 metais ji išversta į Argentinos teritorijoje gyvenančių indėnų genties, tobų, gimtąją kalbą. Tai antroji knyga išversta į tobų kalbą (pirmoji – Biblija).