JAV 1 iš 8 moterų gresia invazinis krūties vėžys. 80 % tų vėžio atvejų lemia estrogenai. Vienas iš krūties vėžio, kurį lemia estrogenai, gydymo būdų yra vartoti vaistus, kurie blokuoja estrogenų išsiskyrimą. Tačiau nereikėtų pamiršti, kad estrogenai gali būti naudingi.

 

Įdomūs faktai apie estrogenus, kuriuos turėtų žinoti visos moterys:

 

estrogenai

  • Estrogenų lygis ir poreikis organizme priklauso nuo kasdieninės veiklos. Nuo to, ką žmogus veikia visą dieną, priklauso, kaip kūnas naudoja estrogenus. Pavyzdžiui, daug energijos reikalaujanti fizinė veikla ir stresinės situacijos išeikvoja estrogenų dienos limitą greičiau. Sergant organizmui reikia daugiau estrogenų, kad kūnas greičiau pasveiktų. Svorio pokyčiai gali taip pat turėti įtakos estrogenų pokyčiams. Miegant estrogenų reikia mažiau. Paprastai kiaušidės atsiradusį estrogenų trūkumą sugeba pačios kompensuoti. Tačiau pajutus stipresnius nei įprasta menopauzės simptomus arba kardinaliai pasikeitus gyvenimo būdui, gali prireikti ir hormonų terapijos.
 
  • Nuo estrogenų lygio priklauso asmens jautrumas saulei. Dėl estrogenų pertekliaus oda gali tapti jautresnė saulės spinduliams ir soliariumų lempoms. Dėlto gali atsirasti daugiau strazdanų. Be to, gali atsirasti melazma (pigmentinės odos dėmės ant veido) ir tamsėti, kuo ilgiau odą veikia tiesioginiai spinduliai. Jei taikoma hormonų terapija, rekomenduojama vengti ilgiau būti saulėje ar soliariumuose bei visada naudoti apsaugines priemones nuo saulės.
 
  • Estrogenai daro tiesioginį ir netiesioginį poveikį širdies ir kraujagyslių sveikatai. Moteriški hormonai gali apsaugoti nuo aterosklerozės ir apnašų kaupimosi arterijose. Be to, jie gali neleisti baltiesiems kraujo kūneliams prisitvirtinti prie kraujagyslių sienelių. Estrogenai taip pat išsaugo kraujagyslių lankstumą ir pagerina kraujotaką. Estrogenai daro poveikį „gerajam“ ir „blogajam“ cholesteroliui bei trigliceridams. Per mažas estrogenų kiekis, atsirandantis pašalinus kiaušides, didina hipertenzijos ir mirties nuo koronarinės širdies ligos riziką.
 
  • Estrogenai yra svarbūs smegenų funkcionavimui. Estrogenai yra svarbūs įvairioms moterų smegenų funkcijoms. Jie dar įtaką neuronų sinapsėms, pažeistų neuronų atstatymui, smegenų kraujotakai ir kt. Nuo hormonų pusiausvyros priklauso nuotaika, emocijos, uždegiminiai pokyčiai ir smegenų informacijos apdorojimo greitis ir kt. Moksliniai tyrimai rodo, kad dėl estrogenų trūkumo, jeigu kiaušidės pašalinamos prieš prasidedant menopauzę, padidėja Parkinsono, demencijos, pažinimo funkcijų sutrikimų, depresijos, nerimo rizika. Įprasti menopauzės simptomai – karščio bangos, smegenų rūkas, nerimas – prasideda tada, kai organizmas nebepagamina arba pagamina labai mažai estrogenų.
 
  • Akims taip pat reikia estrogenų. Estrogenų trūkumas gali išsausinti akis, gali pradėti lietis akyse ir net pasikeisti regėjimas. Yra atlikta tyrimų, įrodančių, kad estrogenų terapija gali net padėti išvengti glaukomos. Kai kurių akių problemų išvengti nėra įmanoma, tačiau pastebėjus bet kokius regėjimo pokyčius, reikėtų pasitarti su akių gydytoju, kaip pagerinti akių sveikatą ir regėjimą. Be to, akis reikėtų saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių ir nešioti akinius nuo saulės.
 
  • Nuo estrogenų gali priklausyti ir seksualinio gyvenimo kokybė. Estrogenų trūkumas gali turi neigiamą poveikį seksualiniam gyvenimui. Menopauzės simptomai (smegenų rūkas, nemiga, nerimas) gali trukdyti atsipalaiduoti ir nusiteikti intymumui. Trūkstant estrogenų paprastai vargina makšties sausumas gali padaryti lytinius santykius nemalonius ir net skausmingus. Norint džiaugtis geru seksualiniu gyvenimu, reikia, kad kūnas, protas, širdis ir siela gerai jaustųsi. Estrogenų trūkumas gali neleisti būti visiškai laimingiems ir gyventi visavertį gyvenimą.