Nepavyksta numesti svorio? Šeimos istorijoje yra asmenų, kurie mirė nuo nepagydomų ligų? Homeopatinio gydymo šalininkai pateikia versiją, kad lėtinių ligų atsiradimas gali priklausyti nuo sieros trūkumo žmogaus organizme. Homeopatijoje naudojama siera gali padėti išvengti lėtinių ligų (vėžio, širdies ligų, diabeto, virškinamojo trakto sutrikimų, Alzheimerio, autizmo ir kitų).

 

kryzmaziedziai

Šiuolaikiniai ūkininkavimo metodai kelia mineralinių medžiagų trūkumo organizme epidemiją. Pagal tradicinės sveikos mitybos principus, norint gyventi sveikai reikia maitintis tokiu maistu, kuriame būtų gyvybiškai svarbių vitaminų ir mineralų. Tačiau kiekvienais metais alinama dirva, naudojami milžiniški kiekiai sintetinių trąšų ir genetiškai modifikuotų produktų atsiradimas lėmė, kad maisto produktai neteko savo pirminės vertės ir kokybės.

 

Gyvename perdirbtų, pakeistų savybių maisto produktų amžiuje, todėl esame priversti papildyti maistinių medžiagų atsargas, vartodami sintetinius maisto papildus, vitaminus. Tačiau jie, pasirodo, taip pat nėra nekalti.  Vis dažniau pasaulio žiniasklaidoje pasigirsta nuomonių, kad maisto papildai yra visiškai nenaudingi.

 

Natūralios medicinos šalininkai teigia, kad norint išvengti lėtinių ligų, gali padėti natūrali Saulės šviesa ir sieros cheminis elementas.

 

Norint išvengti įvairių formų vėžio, reikia ne tik vengti cheminių medžiagų, vartoti daug antioksidantų turtingų maisto produktų, papildomai vartoti C ir D vitaminų. Tik nedaugelis žino, kad siera yra vienas svarbiausių mineralų, randamų žmogaus kūne. Jis reikalingas ląstelių kvėpavimui, regeneracijai ir detoksikacijai ir aminorūgščių įsisavinimui. Kai organizmas gauna užtiktinai šio gyvybiškai svarbaus elemento, sulėtėja natūralūs organizmo senėjimo procesai, todėl žmogus tarsi atjaunėja.

 

Geriausia profilaktinė priemonė prieš sunkias, lėtines ligas – tai maisto produktai, kuriuose yra sieros. Šio mikroelemento yra baltymingame maiste. Itin daug jos augaliniu maistu šeriamų galvijų mėsoje ir ekologiniuose ūkiuose užaugintose daržovėse bei vaisiuose. Taip pat labai svarbu vengti toksinių cheminių medžiagų, kurių yra asmeninės higienos, namų valymo priemonėse ir pramoniniu būdu gaminamuose maisto produktuose. Šios cheminės medžiagos neleidžia organizmui įsisavinti sieros ir kitų naudingų mikroelementų. Organizmas, praradęs gebėjimą įsisavinti sierą, tampa nebe atsparus ligoms. Pirmieji nusilpusio imuniteto simptomai (silpni plaukai, lūžinėjantys nagai ir sausa oda) taip pat gali įspėti apie sieros elemento trūkumą organizme.

 

Daugiausiai sieros mikroelemento yra kryžmažiedėse daržovėse (brokoliniuose, briuseliniuose, lapiniuose, baltagūžiuose kopūstuose, ropėse). Šios gamtos gėrybės turtingos gliukozinolatų, kuriuose yra sieros. Šie cheminiai junginiai suteikia pikantišką kvapą ir karstelėjusį skonį. Naudingi cheminiai junginiai išsiskiria maisto gaminimo, kramtymo ir virškinimo metu.

 

Nemažai sieros junginių yra svogūninėse daržovėse, pavyzdžiui, svogūnuose, česnakuose, poruose, laiškiniuose česnakuose. Manoma, kad organiškose svogūninėse daržovėse aptinkami sieros junginiai neleidžia formuoti vėžio ląstelėms virškinamajame trakte.

 

Ne tik augaliniame maiste gausu sieros junginių. Jų daugiausiai baltyminguose produktuose: žuvyse, paukštienoje, įvairių rūšių mėsose, riešutuose ir ankštinėse daržovėse. Siera yra sudedamoji cisteino ir metionino dalis. Šios aminorūgštys labiausiai reikalingos baltymų sintezei ir fermentų veiklai.