Bendraudami su augintiniais dauguma pastebi, kad gyvūnai daugiau ar mažiau protingi. Mokslininkai ir gyvūnų augintojai vis bando išsiaiškinti, kur gyvūnų sugebėjimų ir intelekto ribos.

 

gyvunai

Kas protingesnis – katė ar šuo?

   

Daugelį metų netyla diskusijos, kurie gyvūnai protingesni, katės ar šunys. Iš tiesų šie gyvūnai tokie skirtingi, kad juos labai sunku lyginti. Ne tik šunys, bet ir katės gali daug ko išmokti. Tai patvirtina kačių pasirodymai cirko arenose. Tiesa, mokyti kates nelengva. Tai lemia jų prigimtis. Katės yra nekantrios, vienoda veikla joms greitai atsibosta.

 

Šunys gerai prisitaiko prie aplinkos

 

Manoma, kad šunų intelekto ir sugebėjimų paslaptis – neuroplastiškumas. Tai smegenų savybė augti ir keistis. 2014 m. britų mokslininkai pastebėjo, kad šunų smegenų neuroplastiškumas didesnis nei vilkų. Manoma, kad vykstant evoliucijai išlikdavo tie šunys, kurie geriau pristaikydavo prie žmogaus, būdavo protingesni.

 

Perima žmonių sugebėjimus

 

Šunys, kaip ir daugelis gyvūnų, mokosi mėgdžiodami. Jie mėgdžioja kitus šunis, gyvūnus ir netgi žmones. Jeigu mėgdžiojimas duoda norimą rezultatą, šunys veiksmus mielai kartoja. Štai kodėl prijaukinti šunys taip prisitaikė prie žmonių – jie mėgdžiojo žmonių elgesį. Kai kurie mokslininkai spėlioja, kad šunys prieš pat pradėdami gyventi su žmonėmis galėjo būti dar protingesni, o gyvendami su žmonėmis prarado kai kuriuos sugebėjimus. Pastebėta, kad laukiniai šunys, pvz., Australijos šunys dingai, kai kuriais sugebėjimais lenkia naminius šunis. Manoma, taip yra todėl, kad naminiai šunys, vykdydami užduotis, vadovaujasi tuo, ką išmoko gyvendami su žmonėmis. Vilkai ir laukiniai šunys, atlikdami testus, vadovaujasi tik savo patirtimi, todėl kai kurias užduotis įveikia daug sėkmingiau.

 

Šunys suvokia kalbą

 

Tyrinėjant šunų smegenis magnetinio rezonanso aparatu buvo pastebėta, kad šunų smegenyse yra kalbos atpažinimo centras. Vadinasi, šunys gali skirti kalbėjimą nuo kitų garsų, įsidėmėti tam tikrus žodžius. Manoma, kad šios smegenų dalys susiformavo tūkstančius metų gyvenant su žmonėmis. Taigi faktas, kad šunys tikrai supranta, kas jiems sakoma, tačiau nebūtinai žodžius suvokia taip, kaip žmonės.

 

Įdomu

   
  • Vieni protingiausių paukščių – varnos. Pvz., jos išmoksta ant važiuojamosios kelio dalies numesti riešutų, kad automobiliai sutraiškytų kevalus. Paskui varnoms telieka sulesti branduolius.
  • Manoma, kad patys protingiausi gyvūnai yra šimpanzės. Šimpanzės skaičių sekas įsimena geriau negu žmonės. Jos gali išmokti gestų kalbą, šiek tiek žodžių, moka naudotis įrankiais.
  • Šimpanzės – vieninteliai gyvūnai, be žmonių, kurie naudoja ginklus. Kai kurios Vidurio Afrikos šimpanzių grupės pasidaro iečių ir jomis medžioja smulkius gyvūnus.
  • Kiaulės intelektas yra kaip dvejų metų vaiko.
  • Drambliai gedi mirusių savo gentainių, juos laidoja. Jie taip pat moka naudotis kai kuriais įrankiais.
  • Delfinai taip pat stebina intelektu. Jų smegenys netgi sudėtingesnės negu žmonių. Delfinai gali atpažinti save ir kitus delfinus veidrodyje ir vaizdo įrašuose.
 

Šuns intelektas priklauso ir nuo jo protėvių

 

Specialisto komentaras.

Vytautas Gustaitis, šunų dresavimo instruktorius

 

Kokių veislių šunys patys protingiausi?

   

Protingas šuo gali adekvačiai bendrauti su žmogumi, priimti daugiau informacijos. Vieni protingiausių – belgų aviganiai. Jų intelektą galima lyginti su šešerių metų vaiko intelektu. Protingi ir pudeliai, tiek didieji, tiek mažieji. Jie ypač gerai sugeba išmokti naujų triukų, todėl dažniausiai demonstruoja gebėjimus cirke. Labai protingi vokiečių dogai, škotų ir vokiečių aviganiai, koliai. Tokie šunys geriausiai moka bendrauti su žmonėmis, supranta, kas norima jiems pasakyti. Per trisdešimt darbo su šunimis metų pastebėjau, kad žemiausias intelektas yra kurtų, ypač afganų kurtų. Ne patys protingiausi ir čiau čiau, šarpėjai, basetai.

 

Vyrauja įsitikinimas, kad mišrūnai, arba kiemsargiai, yra protingesni negu grynaveisliai šunys. Ar tai tiesa?

   

Kiemsargiai gali būti labai protingi, nes jie daug bendrauja su žmonėmis. Kartais veislių maišymas duoda teigiamą rezultatą. Skirtingų veislių tėvai gali susilaukti tikrai išskirtinių ir protingų jauniklių. Bet ne visada.

 

Nuo ko dar priklauso gyvūnų intelektas?

 

Gyvūnų protiniai gebėjimai ir net patirtis gali būti paveldimi. Teko susidurti su įdomiu atveju. Prie turgaus gyveno kalė. Ją žmonės paprastai šerdavo nuo prekystalio ištiesę ranką arba vaikydavo su šluota. Vėliau ji pateko į gyvūnų prieglaudą ir atsivedė šuniukų. Prieglaudos darbuotojai pastebėjo, kad jeigu prie šuniukų žmogus eina ištiesęs ranką, jie visada vizgina uodegą, bet jei pasiima šluotą, tai jie iš karto pabruka uodegas ir sprunka. Vadinasi, kai kurie išmokti dalykai perduodami palikuoniams iš kartos į kartą.

 

Turėjau labai protingą šunį iš Olandijos. Jo tėvai, seneliai ir kiti protėviai pastaruosius penkiasdešimt metų buvo policijos šunys. Jį reikėjo mokyti labai nedaug, atrodė, kad jis viską moka pats. Kartą kolegos instruktoriai manęs paklausė, ar šis šuo moka ieškoti didelių objektų. Didelių objektų paieška – kai tarybiniai šunys ieško nusikaltėlio išmestų didelių daiktų, pvz., lagaminų. Padarėme eksperimentą – miške paslėpėme dėžę. Nors šuo to nė karto nebuvo daręs, tačiau išsyk miške surado paslėptą dėžę, užšoko ant jos ir ėmė loti. Tai dar kartą įrodo, kad gyvūnai perima sugebėjimus ir informaciją iš savo protėvių. Ypač svarbu, kaip žmogus bendrauja su gyvūnais, nuo to priklauso ir jo palikuonių sugebėjimai. Paprastai veisliniai šunys būna parodiniai arba tarnybiniai. Šios linijos labai skiriasi – parodiniai šunys pasižymi grožiu, o tarnybiniai – intelektu ir gebėjimais. Tokias genetines linijas reikia labai saugoti. Dažnai pasitaiko, kad žmonės turi labai gabų tarnybinį šunį, tačiau neugdo jo, neišnaudoja visų jo gebėjimų.

 

Ar galima sakyti, kad šunys supranta žmonių kalbą?

 

Šunys žmonių kalbos nesupranta. Jie gali įsidėmėti žodžius pagal skambesį, bet pačių žodžių prasmės nesupranta. Šuo suvokia veido išraišką, gestus, kūno kalbą.

 

***

 

Imlesnės aktyvesnių, judresnių veislių katės

 

Specialistės komentaras

Jurgita Gustaitienė, Felinologų draugijos prezidentė

 

Kurių veislių katės yra protingiausios?

 

Katės labai protingos. Yra netgi posakis: gudri kaip katė. Neišskirčiau pagal veislę, kuri protingesnė arba kvailesnė. Skirčiau pagal tai, koks temperamentas vyrauja. Kai kurių veislių katės ramesnės, gana flegmatiškos, kai kurių aktyvesnės, choleriško būdo. Be abejonės, imlesnės yra aktyvesnės, karštesnio charakterio katės. Tiesa, nors jos greičiau priima informaciją, bet greičiau ir pamiršta.

 

Kaip bendrauti su kate, kad atsiskleistų visi jos sugebėjimai?

   

Katės ir šunys ugdomi skirtingai. Šunis reikia auklėti, jiems nurodinėti, siekti, kad jie ką nors padarytų. O katės yra individualistės. Katę reikėtų stebėti, rasti, kas jai labiausiai patinka. Vėliau galima toliau mokyti to, ką jai patinka daryti. Bet tik tuo atveju, jeigu ji pati to nori. Katės negalima priversti ką nors daryti.

 

Daugelis pastebi, kad katės murkia, tarsi bando kalbėtis. Teko skaityti, kad katės gali išmokti apie šimtą ženklų ir juos naudoti kaip žodžius.

   

Jeigu katės kalbą išverstume į žmonių kalbą, galėtume visko išgirsti. Katė moka ne tik murkti ar miaukti, bet ir skleisti įvairiausius kitokius garsus. Ypač melodingai katės kalbasi su savo kačiukais, visai kitaip bendrauja su į jos teritoriją atklydusiu gyvūnu. Katės gali kalbėti ne tik garsais, bet ir labai išraiškinga kūno kalba.

 

Kokie dar namų augintiniai pasižymi geru intelektu? Teko girdėti, kad žiurkės labai protingos.

   

Žiurkės tikrai protingos. Tai žino ne vienas, kuris bandė jas išnaikinti. Jų bendruomenė labai sudėtinga, turi vadovus, skirstosi vaidmenis. Šie gyvūnai yra protingi, bet tikrai ne tokie protingi kaip katės ar šunys. Dažnai tėvai nuperka vaikams mažą gyvūnėlį, pvz., triušiuką, jūrų kiaulytę ar paukštelį. Tai tikrai ne pats geriausias pasirinkimas. Su tokiu gyvūnu bendrauti, jį suprasti daug sunkiau. Jis dažniausiai laikomas narvelyje, todėl menkai gali parodyti gebėjimus, jį sudėtinga prižiūrėti. Katė ir šuo – daug geresnis pasirinkimas. Jie laisvai bendrauja, reiškia emocijas. Kiti labai protingi gyvūnai – arkliai, delfinai. Deja, bute jų laikyti neįmanoma.