Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) vadovas Valius Serbenta teigia, kad auga Lietuvos gyventojų bendruomeniškumas. Tai atskleidė tyrimų bendrovės „Spinter“ atlikta apklausa, kuri parodė, jog gatvės kiemai ir netoli jų esančios erdvės vis labiau rūpi daugiabučių gyventojams.

 

betos-klausimai-2

 

Susidomėjimo kompleksine renovacija augimas

 

Namų aplinką kaip svarbią ir labai svarbią nurodė net 93 proc. respondentų: 52 proc. respondentų namo aplinka yra labai svarbi, o 41 proc. – svarbi.

 

„Prieš 15 ir daugiau metų galėjome matyti kitokius rezultatus, kadangi gyvenamąja erdve buvo laikomas tik pats butas. Laiptinei bei kiemui nebuvo skiriama dėmesio, tai buvo niekam nepriklausanti aplinka. Tačiau laikui bėgant žmonių mentalitetas keičiasi, pradėta suprasti, kad ne tik namų erdvė, bet ir aplinka lemia gyvenimo kokybę“, – teigia BETA vadovas.

 

Remiantis BETA turimais duomenimis, pastaruoju metu padaugėjo savivaldybių, pasirenkančių kvartalinę renovaciją , kai yra tvarkomi ne tik pastatai, bet ir aplink juos esančios gatvės, kiemai, apšvietimas ir viešoji erdvė. Tai pagerina gyvenamosios erdvės kokybę – šios tendencijos atspindi Lietuvos visuomenės požiūrio pokyčius.

 

BETA_logo (2)

 

Kaimynai turi įtakos pokyčiams

 

Vykdyta apklausa parodo, kad didelė dalis gyventojų investuotų į savo daugiabučio atnaujinimą, jei matytų savivaldybės įsitraukimą. Net 76 proc. apklaustųjų, gyvenančių renovuotiname name, teigė, kad finansinė savivaldybės parama daugiabučio aplinkos tvarkymui paragintų juos atnaujinti savo daugiabutį.

 

BETA vadovas pažymi, jog kaimyninių namų pavyzdys, yra didelė paskata gyventojams renovuoti savo daugiabučius,. Daugiau nei pusė – 65 proc. – respondentų, gyvenančių renovuotiname name, pritarė šiam teiginiui.

 

„Tai, kad daugiabučių renovacijoje geras pavyzdys įkvepia, pastebėta jau seniai. Kaimynystėje renovuotas namas skatina susimąstyti visus aplinkinius gyventojus. Prie to prisideda pagražėjusi aplinka bei renovuotų namų gyventojų atsiliepimai. Žinoma, lemiamu veiksniu dažnai tampa pasklidusios kalbos apie šiltesnius namus bei mažesnes šildymo sąskaitas“, – sako V. Serbenta.

 

zenklas_2015 04 13

 

Ką keistų gyventojai?

 

Tyrimo metu dalyvių buvo paklausta, ką savo gyvenamojoje aplinkoje norėtų pakeisti. Pageidaujančių atnaujinti ar įrengti suolelius bei poilsio zonas buvo 37 proc., o 46 proc. respondentų norėtų tvarkingesnių želdinių.

 

Taip pat 51 proc. apklaustųjų teigė, kad jie norėtų tvarkingų šaligatvių, praplėstų automobilių stovėjimo aikštelių bei sutvarkytos asfalto dangos kiemuose bei aplink juos.

 

V. Serbenta teigia, jog kai savivaldybė imasi kompleksinės renovacijos ir įsitraukia į kvartalų atnaujinimo procesą visi šie poreikiai yra įgyvendinami. Džiugu, kad susidomėjimas tuo auga: 35 iš 60 savivaldybių jau yra pasirengusios kvartalų energetinio efektyvumo didinimo programas. Tačiau ko kas tai – tik pirmieji žingsniai.

 

Pastebima, kad atliekant kvartalinę renovaciją ne tik didėja energetinis efektyvumas, bet ir gerėja rajono įvaizdis. Tvarkant miesto zonas ar gatves, jose atsiranda daugiau gyvybės, auga patrauklumas verslui, gyventojams bei didėja turto vertė.