Daugybė žmonių jį teisė ir smerkė. Tačiau Aleisteris Crowley (Alisteris Kraulis) iki šiol liko žmogumi legenda. Gyveno laisvą, nuotykių ir mistikos kupiną gyvenimą. Pasaulyje išgarsėjo kaip XX a. Vakarų okultizmo istoriją pakeitusio veikalo „Įstatymų knyga“ autorius ir naujos religinės filosofijos „Telema“ įkūrėjas. Tų laikų spauda skelbė, kad šis asmuo – nedoriausias žmogus pasaulyje. Visi troško jį matyti pakartą. Ironiška, tačiau neigiami atsiliepimai tik dar labiau jį išpopuliarino.

 

Aleister_Crowley_1929Gyvenimo štrichai

 

 

Aleisteris Crowley (tikrasis vardas – Edwardas Alexanderis Crowley) gimė 1875 m. kurortiniame Lemingtono mieste, geografiniame Jungtinės Karalystės centre, pasiturinčioje aludarių šeimoje. Suaugęs vardą nusprendė pasikeisti, nes nenorėjo, kad kiti žmonės į jį kreiptųsi taip pat kaip mama. Be to, jis tikėjo, kad naujasis vardas labiau padės siekti šlovės. 1895 m. A. Crowley pradėjo mokytis Kembridžo koledže. Nors visi dalykai sekėsi puikiai, tačiau mokslus metė beveik prieš pat pabaigą. Nusivylęs studijomis jaunuolis vėl atrado gyvenimo prasmę slaptoje draugijoje „Auksinė aušra“, kuri užsiėmė okultiniais ritualais, alchemija, misticizmu. Joje taip pat ilgai neužsibuvo, nes netrukus buvo pašalintas dėl homoseksualių santykių ir laisvo elgesio. Po to jis keliavo po Meksiką, užsiėmė joga Azijoje, dalyvavo mistiniuose ritualuose Sacharos dykumoje, kopė į aukščiausius kalnus ir pradėjo kurti naują religiją „Telemą“ (gr. „Valia“). Savo patirtį ir tikėjimą aprašė knygose. Naujoji religija rėmėsi prancūzų rašytojo Fransua Rablė kūriniais. Italijoje A. Crowley įkūrė pirmąją religinę bendruomenę, tačiau ji neįtiko B. Musoliniui ir A. Crowley 1923 m. buvo išvytas iš šalies. A. Crowley buvo priverstas grįžti į Angliją, kur turėjo daug pasekėjų. Gyvenimo saulėlydyje gyveno labai skurdžiai (iš to ką paaukodavo ištikimi pasekėjai), buvo itin silpnos sveikatos. Mirė 1947 metais, sulaukęs 71-erių.

   

Šeimos dramos

 

Aleisteris Crowley tėvą labai mylėjo ir idealizavo, tačiau su motina, Emily Bertha Bishop, nesutarė. Vaikystėje A. Crowley buvo toks nepaklusnus ir išdykęs, kad net tikra mama jį praminė šėtonu. Aleisteris augo labai religingoje šeimoje, tačiau jau nuo mažų dienų mėgdavo daryti viską priešingai ir išdidžiai save vadino šėtonu 666. Kai berniukui buvo 12 metų, nuo burnos vėžio mirė tėvas. Tai apvertė jo gyvenimą 180 laipsnių kampu. Globėju tapo Londone gyvenantis dėdė iš motinos pusės. A. Crowley apie jį atsiliepė kaip apie tironą ir baisų žmogų, nuolat ieškantį priekabių. Manoma, kad nelengva vaikystė suformavo ir jo kontraversišką, linkusią prieštarauti ir elgtis ne pagal visuomenės normas asmenybę.

   

Naujoji religija

 

 

Svarbiausią kūrinį, turėjusį labai didelę įtaką okultizmo formavimuisi Vakarų pasaulyje, „Įstatymų knyga“ A. Crowley išleido 1904 m. Knygą jis parašė Egipte per savo medaus mėnesį su žmona Rose Crowley. Ką rašyti jam padiktavo būtybė Aiwass, kurį jis vėliau pavadino savo angelu sargu. „Telema“ religijoje tikima, kad kiekvienas žmogus turi savo angelą sargą, kurį būtų galima sutapatinti su žmogaus valia. Tikroji valia – tai žmogaus paskirtis žemėje, jo egzistencijos tikslas, kuris yra individualus kiekvienam. Angelą sargą reikėtų suprasti kaip pasąmonę. Tikintieji turi suprasti savo pašaukimą ir gyventi pagal jį, jeigu nori gyventi pilnavertį gyvenimą. Deja, labai dažnai pašaukimas supainiojamas su egoizmu ir malonumų vaikymusi. A. Crowley tikėjo, kad savo valią galima išlaisvinti, išsiaiškinus tikruosius seksualinius troškimus pasąmonėje. Žmogaus esybė nebūtinai turi sutapti su visuomenės nustatytomis normomis, todėl nieko blogo jų nepaisyti kelyje į tikrąjį pašaukimą. Ribas nusistato kiekvienas individualiai. Vienas iš būdų, padedančių pažinti savo tikrąją prigimtį – magija, kurią A.Crowley apibūdino kaip mokslą ir meną ,ir kuri gali pakeisti įvykius, padedančius atskleisti vidinį pašaukimą. Per magiją susisiekiama su aukštesnėmis būtybėmis ir net su jomis susilyginama.

   

Įvairiaspalvė asmenybė

 

 

Aleisteris Crowley buvo nepaprastai intelektuali, talentinga, bet ir arogantiška, linkusi kitus smerkti, nestandartiškai mąstanti asmenybė. Turėjo gerą humoro jausmą. Mėgo keliauti, domėjosi meditacija ir viso pasaulio ritualais. Jis nepritarė krikščionių bažnyčios skleidžiamoms tiesoms, atstūmė savo šeimą, nekenkė moterų, dėl bjauraus, į didybės maniją linkusio charakterio prarado daug draugų. Tais laikais daugelį šokiravo jo laisvas požiūris į seksualumą. Jis neturėjo jokių tabu: miegodavo ir su moterimis, ir su vyrais. A. Crowley nuomone, žmonės neturėtų savęs varžyti ar gėdytis dėl kitokios seksualinės orientacijos. Vyras buvo vedęs du kartus, tačiau niekada nepropagavo monogamijos. Jo meilė būdavo lyg žaibo blyksnis: greitai įsižiebdavo ir pasibaigdavo. Pasak jo, lytiniai santykiai – tai lyg magiškas ritualas, panaikinantis visas ribas ir padedantis išsilaisvinti.

   

Paskutinis triukas

 

 

Magas galėjo juokauti net ir su mirtimi. 1930 metais Portugalijoje su poetu Fernando Pessoa suvaidino savo mirtį. A. Crowley paliko liūdną atsisveikinimo laišką ant stačios uolos krašto, kad visi pamanytų, kad nuo jos nušoko. F. Pessoa kitą dieną visiems papasakojo, kad matė mirusio draugo šmėklą. Spaudoje jau buvo pasirodžiusios žinutės apie mago mirtį, kai jis vėl, lyg niekur nieko, pasirodė savo kūrinių parodoje Berlyne.

   

Tačiau mirtis jo neaplenkė. A. Crowley sunkiai sirgo astma, kuri komplikavosi į plaučių uždegimą, nuo kurio jis ir mirė 1947 metais. Paskutinėmis dienomis leido laiką su antrąja žmona Patricia MacAlpine ir vaikais. Jo mirties diena buvusi labai rami, bet lemtingą akimirką pakilo vėjas ir sugriaudėjo griaustinis. Žmona įtikėjo, kad taip jį pasitiko dievai. Jo laidotuvių dieną taip pat stipriai pylė lietus, žaibavo ir griaudėjo. Artimieji, grįždami iš laidotuvių, kalbėjo, kad jam tai būtų patikę…

 

 

Įdomu

 

 

  • A. Crowley padarė didelę įtaką garsiems roko muzikantams: Jimmy Page iš „Led Zeppelin“, „The Beatles“, Ozzy Osbourne.
  • A. Crowley gydytojas mirė po paciento mirties praėjus 24 valandoms.
  • A. Crowley prarado nekaltybę 14 metų su namų tarnaite, o po trijų metų gydėsi nuo gonorėjos po santykių su prostitute.
  • 1989 m. išleido eilėraščių rinkinį „Aceldama“ ir erotinių eilėraščių rinkinį „Baltos dėmės“.
  • Dirbo britų ir amerikiečių šnipu per I ir II pasaulinius karus.
  • Suplėšė savo britišką pasą, norėdamas palaikyti Airijos nepriklausomybę.
  • Patenka į „BBC“ geriausių britų šimtuką.
   

Nuotr. Wikimedia