Žvynelinė yra lėtinė odos liga, kuriai būdingi uždegiminiai bėrimai ir odos lupimasis. Daugeliu atveju žvynelinė arba psoriazė nėra pavojinga gyvybei. Išimti galėtų būti tik labai reti atvejai, kai dėl psoriazės atsiranda sunkūs inkstų pažeidimai. Dažniausiai liga pasireiškia tik bėrimais ir gausiu pleiskanojimu. Tačiau kai kurios sunkios žvynelinės formos (paprastoji arba sąnarių psoriazė) gali sukelti stiprų skausmą.

 

zvyneline

Nepaisant to, kada liga prasidėjo, žvynelinė gali trukti daugelį metų, tačiau šiuolaikiniai gydymo metodai gali padėti pacientui pasijusti geriau, nepriklausomai nuo to, kokia yra ligos stadija. Teigiama, kad, laikantis gydytojų nurodymų, sergantieji šia odos liga gali gyventi visiškai normalų gyvenimą!

 

Odos liga, psoriazė, buvo žinoma nuo antikos laikų, todėl jos gydymo metodai pagrįsti ilgalaikiais pacientų stebėjimais. Nustatyta, kad dozuojamas saulės poveikis, tinkama mityba, streso mažinimas, savalaikis infekcijų gydymas ir didelių ligos židinių reabilitacija, prisideda prie būklės pagerinimo. Šie duomenys buvo pritaikyti, kuriant įvairių rūšių terapiją.

 

Medikamentinis gydymas. Paprastai trunka apie 6 savaites ir dažniausiai yra išorinis. Iš esmės psoriazei skirti vaistai yra stiprūs ir turi nemažai šalutinių poveikių. Pajutus pykinimą, vėmimą, pablogėjus regėjimui, pajutus galvos svaigimą ir kitus nemalonius simptomus, reikėtų nedelsiant kreiptis į gydytoją.

 

Vitaminų D3, A ir E preparatai. Tepalai, turintys dermatotropinį ir psoriazinį poveikį ir turintys vitamino D analogų, yra kalcipotriolis, takalcitolis, kalcitriolis, taip pat A vitaminus primenantys produktai – retinolis. Šių tepalų vartoti vaikams ir nėščioms moterims draudžiama. Jų negalima naudoti ant daugiau nei 25 – 30 % odos paviršiaus. Vaistų derinimas su vitaminais gali sustiprinti j poveikį.

 

Spa gydymas. Sanatorinis gydymas šiltu jūros ar kalnų klimatu saulėtais metų laikais daro teigiamą poveikį psoriaze sergančių žmonių odos būklei. Populiariausi kurortai tarp sergančiųjų yra prie Negyvosios jūros pakrantės (Izraelis, Jordanija), Pamyro kalnai (Tadžikistanas). Ypač efektyvus yra palankaus klimato ir terminių vonių derinys.

 

Dietos terapija. Antsvoris yra vienas iš veiksnių, galinčių paskatinti žvynelinės atsiradimą. Labai dažnai sergančiųjų kepenų būna suriebėjusios. Rekomenduojama dieta, kurios laikantis patariama atsisakyti alkoholio, riebaus ir aštraus maisto, sumažinti miltų ir konditerinių gaminių suvartojimą. Mitybos pagrindą turėtų sudaryti pieno produktai, mėsa, daržovių produktai, įvairios žuvys. Jei pacientas per visą savo gyvenimą yra patyręs bent pavienių alerginių reakcijų į tam tikrus maisto produktus (pavyzdžiui, šokoladą, citrusinius vaisius, medų), tų produktų taip pat patariama vengti. Natūraliosios medicinos atstovai sergantiesiems žvyneline ir kitomis odos ligomis dažnai rekomenduoja gerti didžiųjų varnalėšų šaknų arbatą.

 

Gyvenimo būdo pokyčiai. Sergantiesiems žvyneline nepriimtini jokie žalingi įpročiai: rūkymas, chemikalų naudojimas. Reikėtų reguliariai valyti patalpas, stebėti, kad dulkės ar naminių gyvūnų odos pleiskanos nesukeltų alergijos. Taip pat rekomenduojama mažinti streso lygį, pakankamai miegoti, laiku pailsėti, dažniau pasivaikščioti lauke ir pakvėpuoti grynu oru. Visa tai yra labai naudinga sergantiesiems žvyneline.