Daug žmonių Lietuvoje vylėsi, kad 2019 metų kovo 31 dieną paskutinį kartą persuksime laiką ir bus visam laikui įvestas vasaros laikas. Tačiau Europos Sąjunga nusprendė šį sprendimą atidėti iki 2021 metų, kada gali būti paskutiniai metai, kai visa Europa du kartus per metus sukinėja laikrodžių rodykles. Kol to nėra, reikia būti kantriems ir žinoti, kaip pagerinti savijautą, kai laikrodžių rodyklės pasukamos į priekį ir vargina energijos stoka, mieguistumas, didesnis nei įprastai nuovargis.

 

laikas

Geri patarimai, kaip prisitaikyti prie laiko pokyčių:

 
  • Šeštadienį nueiti anksčiau miegoti ir atsispirti pagundai savaitgalį pamiegoti ilgiau nei įprastai. Jeigu sekmadienį atsikelsite sau įprastu laiku, bus lengviau užmigti sau įprastą valandą sekmadienio naktį. Tokia praktika padės nesijausti lyg praradus kažkur vieną papildomą valandą ir pirmadienį atėję į darbą nesijausite taip, lyg siaubingai trūktų miego.
 
  • Kiek įmanoma daugiau laiko praleisti ryškioje šviesoje. Net, jei pabudus ryte, už lango yra apsiniaukę, patariama netingėti ir išeiti į lauką kuo greičiau. Natūrali dienos šviesa, net, jei neatrodo labai ryški, organizmą veikia teigiamai ir padeda sureguliuoti organizmo biologinius ritmus bei greičiau prisitaikyti prie laiko pokyčių.
 
  • Po pietų nebegerti kavos. Norint gerai išsimiegoti, rekomenduojama po 14 val. nebegerti kavos. Ypač tai svarbu, kai įvedamas naujas laikas ir reikia sureguliuoti savo bioritmus iš naujo. Jei labai norisi šiuo metu kavą galima gerti tik rytą, ką tik pabudus, o po rinktis kitus, netonizuojančius gėrimus: žolelių arbatas, gryną ar mineralinį vandenį.
 
  • Pirmą savaitę po to, kai įvedamas vasaros laikas, neplanuoti svarbių susitikimų anksti ryte. Pasikeitus laikui net viena valandas į priekį ar atgal, mūsų smegenims reikia laiko prisitaikyti, todėl pirmosios dienomis po laiko pokyčių anksti rytais smegenys gali dar būti apsimiegojusios, neveikti visus pajėgumu, todėl skirti svarbiu verslo susitikimus yra netikslinga ir nelabai išmintinga. Juos geriau planuoti pirmąją savaitę po naujo laiko įvedimo viena valanda vėliau nei įprastai.
 
  • Pasiimti bent vieną laisvą dieną. Atrodo šiek tiek keista imti laisvą dieną ar trumpas atostogas vien dėl laiko pokyčių, bet, jeigu prisitaikyti prie naujo laiko labai sunku, tai gali būti puiki išeitis. Tą laisvą dieną reikėtų leisti kūnui pailsėti. Dar geriau, jei galite pasiimti ne vieną, o kelias laisvas dienas.
 
  • Būti ypač atidiems kelyje. Yra duomenų, kad įvedus vasaros laiką padaugėja avaringų situacijų keliuose, todėl tiek vairuotojams, tiek pėstiesiems šiuo metu reikia būti itin atsargiems ir budriems. Jeigu prieš tai galėjote šiek tiek labiau atsipalaiduoti prie vairo ar eidami per perėją, pirmąją savaitę po naujo laiko įvedimo, turite būti 100 kartų atidesni. Reikia ne tik atidžiai vairuoti, bet ir stebėti kelią, kitus automobilius, pėsčiuosius.
 
  • Žiūrėti į šviesiąją laiko persukimo pusę. Laiko persukimas turi ir teigiamų dalykų. Daugeliui juk patinka, kai temsta vėliau, ilgi pavasario ir vasaros vakarai, kai galima daugiau laiko praleisti lauke – vaikščioti, plaukioti, važinėti dviračiu, iškylauti. Žmonės, dirbantys nuo 8 iki 17 val., grįžę vakarais dar gali šiek tiek padirbėti darže ir sode, paspardyti kamuolį su vaikais po darbo kieme ar užsiimti kita laisvalaikio veikla, o ne sėdėti namuose, nes išlįsti į lauką jau yra per tamsu.