Peršalimo ligos vasarą – ne retenybė. Gydytojai įspėja, kad daugelis bakterijų ir virusų, sukeliančių uždegiminius procesus viršutiniuose kvėpavimuose takuose, vasarą tampa aktyvūs, nepaisant to, kad tarsi šiuo metu, kai valgoma daugiau šviežių vaisių ir daržovių, gaunama daugiau natūralios saulės šviesos, imuninė sistema tarsi turėtų būti stipresnė. Norint, kad gerklės skausmas ar varvanti nosis nesugadintų atostogų, reikia žinoti keletą dalykų.

 

gerkle

Geri patarimai, kaip išvengti gerklės skausmo vasarą:

 
  • Vengti skersvėjų. Skersvėjai greitai sukelia hipotermiją, ypač, jei kūnas yra suprakaitavęs. Todėl vėdinant patalpas, reikėtų stengtis nebūti ten, kur pučia stipriausia oro srovė. Viešajame transporte reikėtų nesisėsti arti atidarytų langų.
 
  • Gerti ir valgyti vėsų, bet ne ledinį maistą bei gėrimus. Negalima gerti ledinio vandens dideliais gurkšniais ir valgyti šaltų ledų dideliais kąsniais. Staigus kvėpavimo organų atvėsimas sukelia kraujagyslių spazmus, sutrinka kraujotaka į gleivinės membraną ir sumažėja išskiriamų imunoglobulinų (apsauginių antikūnų) koncentracija gleivinėje. Visa tai yra peršalimo ligų rizikos faktoriai, nes susidaro idealios sąlygos patogenams daugintis.
 
  • Stengtis nepiktnaudžiauti oro kondicionierių teikiamais privalumais. Reikia saugotis staigių temperatūrų pokyčių. Rekomenduojama per daug neatvėsinti automobilio salono, gyvenamojo būsto ar biuro. Kambariuose, kuriuose yra vaikų, patariama apskritai nesinaudoti tokiais įrenginiais. Sveikatos specialistai pataria palaikyti optimalų temperatūrų skirtumą tarp temperatūros lauke ir uždarose patalpose, kuris vasarą neturėtų viršyti 4 – 5°.
 
  • Plauti rankas su muilu. Kad ir kaip tai skambėtų banaliai, vis tiek verta priminti, kaip svarbu laikytis geros higienos ir dažnai plauti rankas su vandeniu ir muilu. Milijonai bakterijų ir virusų knibždėte knibžda ant mūs rankų ir jie lengvai gali patekti į burnos ertmę, iš jos – į kvėpavimo traktą, kur sukelti infekcinę ligą. Norint to išvengti, reikia mechaniškai pašalinti patogeninius mikroorganizmus. Tai reiškia, kad reikia plauti rankas su muilu ir vandeniu kiekvieną kartą prieš valgant.
 
  • Valgyti subalansuotą maistą ir taip stiprinti imuninę sistemą. Paskutinė rekomendacija, ko gero, yra svarbiausia. Žmogaus imuninės sistemos būklė yra veidrodinis atspindys jo propaguojamo gyvenimo būdo ir mitybos įpročių. Jeigu dienos mityba neaprūpina organizmo reikalingais vitaminais ir mineralais bei kitomis būtinosiomis maistinėmis medžiagomis, tai nereikėtų stebėtis, kad netrukus atsiranda sveikatos problemų.
 

Ką daryti, jei vasarą užpuola angina? Gali padėti burnos skalavimas, iš vaistinės pirkti purškalai, tinktūros, piliulės. Skiriami priešuždegiminiai ir antiseptiniai preparatai, aspirinas. Liaudies medicina rekomenduoja gerti žolelių arbatas (putinų uogų, ramunėlių, medetkų, citrinų, mėtų, aviečių). Rekomenduojama valgyti daugiau priešuždegiminėmis savybėmis pasižyminčių česnakų arba pagardinti patiekalus aitriąja paprika. Naudinga gerklę skalauti sodos tirpalu (šaukštelis sodos 1 l vandens). Sodą galima pakeisti druska. Taip pat gerklės skausmą mažina ir naktinį kosulį slopina natūralus medus. Iš natūralių augalų nuo gerklės skausmo gali padėti svilarožių, saldymedžio šaknų, raudonųjų guobų ekstraktai.