Paskutinį kovo sekmadienį laikrodžio rodykles pasukus valanda pirmyn, daugeliui kyla natūralus nerimas. Prie laiko pokyčių vieni prisitaiko greičiau, kiti lėčiau, tačiau daugiau ar mažiau jie veikia kiekvieną.

 

laikas

Miegas – vienas iš svarbiausių kokybiško gyvenimo elementų. Žmogus vidutiniškai pramiega trečdalį gyvenimo. Daugybę žmonių visame pasaulyje vargina miego sutrikimai. Greitai užmigti ir atsibusti gerai pailsėjus šiais laikais sugeba toli gražu ne kiekvienas. Todėl kartais gali imti pyktis, kad kažkas pavogė vieną tokio brangaus miego valandą. Kai kurie psichologai pataria ruoštis sezoniniam laiko keitimui prieš mėnesį ir nueiti miegoti 15 minučių anksčiau kiekvieną vakarą. Tačiau, ką daryti, jei tą daryti jau per vėlu? Mokslininkai pažeria daugybę patarimų, kuriais pasinaudoti gali kiekvienas.

 

20 patarimų, padėsiančių greičiau prisitaikyti prie pasikeitusio laiko:

 
  • Greičiau pabusti padeda ryški (saulės ar dirbtinė) šviesa, todėl pirmas dalykas, kurį reikėtų atlikti išlipus iš lovos – tai įjungti šviesą arba atitraukti užuolaidas, kad kambarį užpildytų tekančios saulės spinduliai.
 
  • Rytą pabusti gali padėti vėsus dušas ir citrusinių vaisių kvapo prausimosi priemonės. Odą nušveitus su šveitikliu arba šiurkščia kempine, suaktyvinama kraujotaka, todėl žmogus pradeda jaustis žvalesnis.
 
  • Pagrindinius dienos valgymus planuoti šiek tiek anksčiau nei prieš laiko pakeitimą.
 
  • Vengti alkoholio, nes jis trikdo natūralų miegą. Be to, alkoholis varo skysčius iš organizmo, todėl naktį reikia kelis kartus keltis ir eiti į tualetą.
 
  • Po 12 valandos nebevartoti kavos, arbatos ar kitų produktų su kofeinu. Moksliškai įrodyta, kad kofeinas kraujotakoje išlieka iki 12 valandų, todėl po pietų išgertas puodelis kavos gali būti nemigos naktį priežastimi.
 
  • Nerūkyti. Nikotinas stimuliuoja smegenų veiklą ir kelia kraujo spaudimą, todėl neleidžia ramiai miegoti naktį. Įvairių tyrimų rezultatai parodė, kad rūkaliai, metę šį sveikatai žalingą įprotį, pradėdavo miegoti geriau.
 
  • Neiti pogulio po 15 valandos.
 
  • Mankšta gali pagerinti miego kokybę, išskyrus tada, jei sportuojama likus 3 valandoms iki miego. Sportas suteikia energijos ir kelia kūno temperatūrą. Geriausia, kad treniruotė būtų arba rytą, arba vėlyvą popietę.
 
  • Prieš miegą atlikti įvairių ritualų, padedančių užmigti. Tai gali būti šiltas dušas ar vonia, atpalaiduojanti muzika ar gera knyga.
 
  • Miego kokybė labai priklauso nuo pagalvės. Ją reikėtų rinktis pagal tai, kaip dažniausiai miegama (ant nugaros, pilvo, šono), pagal dydį (maža, didelė ir vidutinė) ir kitus asmeninius kriterijus.
 
  • Šilkinė pagalvė vėsina galvą šiltuoju metų laiku ir šildo – šaltuoju ir taip padeda palaikyti optimalią miegui kūno temperatūrą. Be to, šilkinis pagalvės užvalkalas teigiamai veikia odą ir plaukus.
 
  • Miegas ant senos lovos dažnai būna nekokybiškas. Jeigu lova senesnė nei 8 metų, metas įsigyti naują. Naujoje lovoje galima išmiegoti net valanda ilgiau negu paprastai.
 
  • Miegamajame kambaryje turėtų būti vėsu, tamsu ir ramu. Optimali miegamojo temperatūra turi svyruoti nuo 16 iki 18 laipsnių. Kambarys turėtų būti neapkrautas nereikalingais daiktais.
 
  • Eiti miegoti ir keltis tuo pačiu metu eilinėmis dienomis, savaitgaliais ir per atostogas. Rekomenduojama eiti miegoti likus kelioms valandoms iki vidurnakčio – tada aplankantis miegas būna pats kokybiškiausias.
 
  • Prie lovos nelaikyti telefonų, nešiojamų kompiuterių ir kitų elektroninių prietaisų. Jų skleidžiama melsva švieselė trikdo natūralų miego ritmą.
 
  • Miegamajame kambaryje ne vieta ir naminiams gyvūnams, kurie naktį neretai būdrauja, triukšmauja, vaikšto. Norint gerai išsimiegoti, miegamasis turėtų būti skirtas tik poilsiui, miegui ir seksui.
 
  • Prieš miegą valgyti maisto produktus, kurie padeda užmigti. Tai šiltas pienas, avižos, bananai, kalakutiena, migdolai, ramunėlių arbata.
 
  • Pusryčiams rinktis tokius maisto produktus, kurie suteikia žvalumo ir energijos visai dienai. Tai baltymai ir įvairios daržovės arba vaisiai. Pusryčiams galima suvalgyti omletą ir kokį nors vaisių, pietums – vištienos salotų, o vakarienei – žuvies su daržovėmis.
 
  • Po nemigos nakties vaizdas veidrodyje gali nedžiuginti. Akių patinimą gali sumažinti ledo kubelių masažas, prausimas mineraliniu arba žolelių nuoviru, taip pat greito poveikio kaukės. Veidui skaistumo suteiks kremai su spalva ir baltas akių pieštukas, kuriuo reikėtų paryškinti vidinius akių kampučius.
 
  • Kai kuriems žmonėms lengviau susitaikyti su sezoniniais laiko pokyčiais, kai žino, kodėl taip yra daroma ir, kokios naudos tai suteikia žmonėms ir valstybei. Laiko persukimas suteikia žmonėms galimybę ilgiau naudotis šviesiu paros metu, taupyti elektros energiją. Laikas tuo pačiu metu keičiamas visose Europos Sąjungos šalyse, todėl tai palengvina naudojimąsi autobusų, traukinių, lėktuvų paslaugomis. Be to, ilgesnis šviesos paros laikas sumažina avarijų kelyje skaičių, padeda išvengti žmonių mirčių ir suluošinimo.