Aliejinis masažas ajurvedoje yra svarbi sveikos gyvensenos dalis. Reguliarus masažas valo organizmą, drėkina giliuosius odos sluoksnius ir plaukus. Kasdien atliekamas masažas turi ilgalaikį, regeneruojantį poveikį organizmui. Jis padeda jaustis ir atrodyti jauniems, gyvybingiems, gražiems ir sveikiems.

 

plauku grozis

Labai svarbi aliejino masažo, indiškai vadinamo „Abhyanga“, dalis – galvos masažas. Galva yra viena iš pačių svarbiausių kūno dalių. Jos masažas padeda palaikyti sveiką nervų sistemą. Indijoje jis praktikuojamas ne vieną šimtmetį.

 

Galvos odos ir plaukų masažas su šiltu aliejumi, kuris papildomai praturtintas įvairių žolelių esencijomis, yra geriausias būdas išoriškai puoselėti galvos odą ir plaukus. Specialiuose ajurvediniuose mišiniuose paprastai yra žolelių, stiprinančių plaukus, kad galvos masažo poveikis būtų dar didesnis. Laikantis tradicijų vaistiniai augalai verdami aliejuje ant lėtos ugnies, po to nukošiami ir paruošiami naudojimui. Toks masažas atgaivina silpnus plaukus, suteikia jiems energijos ir dar atpalaiduoja protą ir nervų sistemą.

 

Aliejus galvos masažui parenkamas, atsižvelgiant į plaukų tipą. Jeigu plaukai yra Vata tipo (ploni, sausi, linkę garbanotis, lūžinėja galai), rekomenduojama kaip bazinį aliejų rinktis migdolų arba sezamų. Abu šie aliejai yra labai maitinantys, todėl jie šalina galvos odos sausumą.

 

Jeigu plaukai yra Pita tipo (ploni, linkę į priešlaikinį žilimą ir plonėjimą) – geriausias variantas yra vėsinantis kokosų riešutų aliejus. Jeigu plaukai yra Kapha tipo (stori ir riebūs) tinkamiausi aliejai yra sezamų ir alyvuogių. Alyvuogių aliejus pasižymi valomosiomis savybėmis ir padeda atverti poras.

 

Norint atlikti ajurvedinį galvos masažą, nebūtina vykti į grožio saloną. Jį daryti galima ir namuose. Į dubenėlį įpilti šiek tiek aliejaus, jį įdėti į didesnį su karštu vandeniu. Aliejų švelniai ir lėtais sukamaisiais judesiais pasiskirstyti po visą galvos odą, jei reikia plaukus perskirti į kelias dalis. Paskui švelniai sudrėkinti plaukus aliejumi per visą ilgį. Aliejumi ištepti visą galvos odą ir šonus nuo ausų iki kaklo.

 

Su kumščiais švelniai patapšnoti viršugalvį. Tai suaktyvins kraujotaką ir nusiųs signalą nervų sistemai. Tada pirštais patrinti galvos odą, švelniai patraukti plaukų kuokštelius, kad atsipalaiduotų raumenys.

 

Aliejų palikti 30 – 60 minučių arba ilgiau. Kad aliejus dar labiau suminkštintų plaukus ir suteiktų jiems daugiau gyvybės, po masažo galvą apvynioti karštame vandenyje suvilgytu rankšluosčiu. Aliejų ant plaukų galima palikti ir per naktį. Tada ant pagalvės reikėtų pakloti storą rankšluostį, kad aliejus neištepti patalynės. Paskui plaukus ištrinkti su natūraliu, švelniu šampūnu.

 

Masažas stimuliuoja galvos odą, aprūpina maistinėmis medžiagomis plaukų šaknis ir visus plaukus, mažina protinį nuovargį, padeda susikoncentruoti, nuraminti jausmus. Kai kurie masažo judesiai yra atpalaiduojantys, kiti – suteikia energijos ir gerina kraujotaką. Žolelių ekstraktai gerina plaukų struktūrą, skatina augimą ir taip pat gerina emocinę būklę (gelbsti nuo nemigos, streso, nerimo, net gerina atmintį).

 

Ajurvedoje plaukų priežiūrai naudojamos žolelės:

 
  • Brami augalas, kuris puoselėja Vata tipo plaukus, ramina protą ir nervų sistemą. Suteikia plaukams storumo ir apimties.
  • Amalaki (arba amla) vėsina, puoselėja ir valo. Tinka visiems plaukų tipams, ypač Pita. Ji padeda išvengti priešlaikinio plaukų žilimo ir plonėjimo. Padeda atsikratyti pleiskanų.
  • Dagiai (indiškai – „Bhringaraj“) išvertus iš indų kalbos reiškia „Garbanų karalių“. Puoselėja Pita tipo plaukus.
  • Kinrožė vėsina, suteikia energijos, padeda palaikyti plaukų spalvą.
  • Nimbamedis tinka Kapha tipo plaukams, nes turi valomųjų savybių.
  • Rozmarinas ir levanda tinka visiems plaukų tipams. Rozmarinas stiprina plaukų svogūnėlius ir skatina jų augimą, apsaugo nuo priešlaikinio žilimo ir plonėjimo, ramina ir kondicionuoja galvos odą. Levanda stimuliuoja plaukų augimą, reguliuoja riebalinių liaukų veiklą ir gerina galvos odos bei plaukų būklę.
  • Jazminų ekstraktas padeda sumažinti stresą.