Praėjus šventiniam laikotarpiui, kai alkoholio vartojimas buvo norma (juk šventės!), po švenčių tapo – plačiai eskaluojama jo žala, tarsi visa ko kaltininkas. Kodėl, aš, sveikatai palankaus maisto technologė Raminta Bogušienė, rašau Jums apie alkoholį? Neatsitiktinai. Mes, mokydamiesi Kauno technologijos universitete chemijos fakultete maisto technologijos gudrybių, neapsiėjome ir be alkoholio technologijų studijų. Taip, Jūs gerai supratote, maisto technologija mokoma chemijos fakultete, o į maisto technologijos studijas įeina ir alkoholinių gėrimų gamybos mokslas. Tai juk norma, maistas su chemija, o alkoholis irgi maistas, ar ne taip? O jei dar ekologiškas, gal net sveikatai palankus?!

   

alkoholis

Kodėl alkoholis gali būti ekologiškas?

 

Pagal Europos sąjungos ir nacionalinius teisės aktus, keliamus ekologinei gamybai, ekologiškas produktas turi būti žemės ūkio kilmės, ką tai reiškia? Alkoholis gaminamas iš grūdų, o grūdai, kaip žinote, žemės ūkio produktas. Perdirbimo technologijoms nėra numatyta specifinių reikalavimų, kad pavyzdžiui, iš ekologiškų grūdų negalima būtų gaminti alkoholinių gėrimų.

 

Ne paslaptis, kad vienokiu ar kitokiu būdu, šiame alkoholio sertifikavimo procese teko dalyvauti ir pačiai. Žinoma, pasipriešinimo iš kontrolės įstaigos buvo. Siekėme įrodyti, kad alkoholis neįeina į ekologiškų produktų gamybai, keliamų teisės aktų ribas, bet patys skaityti mokame. Europoje, tai nebuvo naujiena. Supratome, kad tokia spraga ar tiesiog niša palikta tų, kas kuria Europos sąjungos teisės aktus. Tai padaryta specialiai, ar tiesiog nesusimąstant, kad pro šio teisės akto ribas bandys patekti ir alkoholio pramonė, negaliu atsakyti. Įdomu ir tai, kad Europos sąjungos fondai remia ekologiškų produktų plėtrą, visuomenės informavimą apie tokius produktus, žinoma, alkoholis ne išimtis. Visumoje turime tai, ką turime.

 

O turime tikrai, bent man vieną geriausių reklamų, kurią teko matyti – gamtos vaizdai, paukščių čiulbėjimas, nuostabus oras ir dar žodžiai, kuriuos cituoju: „stebėkite ženklus, jie padės suprasti, kas tikra…Iš ekologiškų grūdų…Tyro vandens…Filtruota per liną…Nepaprastai švelnaus skonio…Paženklinta…”. Kas tai? O gi sertifikuota ekologiška degtinė. Ar gi neviliojančiai skamba? Juk švenčių laikotarpiu vartojant ne bet kokią, o ekologišką degtinę, gal ne tik kad nieko tokio, bet sveikatai palanku?! Juk grūdai – ekologiški, vanduo – tyras ir dar filtruota ne per šiaip medžiagos skiautelę, o – liną! Būkite budrūs, tai taip pat degtinė.

 

Kodėl alkoholio ir maisto pramonės specialistai ruošiami po vienu stogu?

 

Raminta Bogusiene

Kaip ir minėjau maisto technologų studijos ruošia ne tik duonos ir konditerijos, mėsos, pieno, žuvies ar kitų maisto pramonės šakų technologus ir viešojo maitinimo specialistus, ne išimtis ir alkoholio technologų rengimas. Pirmus tris metus mokoma aukštosios matematikos, fizikos, chemijos, o prie maisto technologijų prieinama ketvirtame kurse. Jei pasirinkai alkoholio t.y. fermentacijos studijas (užvadinta labai jau subtiliai), skiriasi tuo, kad baigiamasis darbas turi būti susijęs su alkoholinių produktų gamyba.

 

Mano manymu yra dvi priežastys, kodėl alkoholis ir maistas, drįstu sakyti, sutapatinamas? Juk prekybos centruose, kur parduodamas maistas, taip pat šalia yra alkoholinių gėrimų skyriai. Jau nekalbu apie saldainius su alkoholiu, kurie net vaikams prieinami. Juk bendri maisto saugos ir kokybės reikalavimai taip pat keliami alkoholio pramonei kaip maisto pramonei. Pirma priežastis, mano manymu, etilo alkoholio pirminė žaliava yra maisto produktas – grūdai. Antra priežastis, alkoholis ir maistas sujungtas nuo neatmenamų laikų, tai ne tik, kad Sovietinis palikimas, bet manau, kad dar ankstesnių laikų pasekmės. Tai tiek natūralu, kaip duona kasdieninė ant mūsų stalo.

 

Jei sveikatai palankų maistą užgeriama alkoholiu, kas iš to?!

 

sveikos mitybos standarto zenklas

Liūdina, kad visais laikais alkoholis buvo norma. Daugelis šeimų neįsivaizduodavo mažesnių ar didesnių švenčių be alkoholio. Bet neatrodo Jums, kad mes ne šventes švenčiame, o organizuojame kultūringas alkoholio vartojimo iškilmes? Juk dar ir proga! O išeina, kaip jau išeina. Moterys dažnai skundžiasi savo vyrų polinkiu į alkoholizmą, tačiau nežino išminties, kurią tiksliai negaliu pasakyti, kur esu skaičiusi, bet lyg tai rytų išmintis, kuri skamba taip: „vienas lašas alkoholio, išgertas moters, leidžia vyrui gerti visa gyvenimą”. Gal tai skamba per stipriai, bet nepaneigsime yra tiesos.

 

Taip, aš alkoholio nevartoju pastaruosius penkis metus ne dėl to, kad atėjo laikas vaikams, kad buvau besilaukianti, ar vis dar maitinanti mama, bet dėl to, kad atėjo žinojimas, kur alkoholis veda – o jis veda į niekur!

 

Tiems, kurie rūpinatės, ką dedate į burną, kuriems ne tas pats ką, kaip ir kiek valgyti, kviečiu atsigręžti į tai, ką geriate…Alkoholio vartojimas ir sveikatai palanki mityba nieko bendro neturi, bet svarbiausia, kad žalojant iš vienos pusės savo organizmą, tikrai to nekompensuosime sveikatai palankiais mitybos įpročiais. Žinoma, kad alkoholis nėra priežastis visų blogybių, tai tik pasekmė…Priežastys glūdi, kur kas giliau!

 

Žinojimas ateina ne per dieną. Alkoholis vartojamas, juk taip pat ne nuo šiandien ir tikrai ne iš laimės. Juk tai perduota iš kartos į kartą. Nutraukus tą seką, gerai tau ir tiems, kurie tuo keliu eina, o kiti tiesiog pripranta arba išnyksta. Taip, nutraukus alkoholio vartojimą keičiasi ne tai, kad daug, bet labai daug. Sistemai, tai nėra patogu, bet tu sugrįžti prie savo pojūčių ir savęs, o kiekvienas lašas vis tolina nuo savęs…Kaip toje reklamoje „stebėkite ženklus…”, o kaip tau juos stebėti, jei akys migla aptemtos?! Taip matomi ženklai, tik ant pakuočių, o ne tikrieji. Rinktis Jums!

 

Mūsų ne pelno siekianti organizacija „Tikra mityba“, kuri siekia suteikti ne tik žinių apie sveikatai palankią mitybą, bet inicijuoti vartotojų pokyčius rinktis sveikatai palankų maistą, o maisto pramonę gaminti sveikatai palankius maisto produktus.