Pasaulyje populiarėja ekologiška gyvensena. Vis labiau pradedame domėtis, ką iš tiesų gauname su maistu. Prieš nusprendžiant pirkti ekologiškus produktus, natūraliai kyla klausimas: koks gi skirtumas?

 
Ekologiški produktai:pliusai Neekologiški produktai:pliusai
Tik natūralios medžiagos 

Ekologiškų produktų sudėtyje yra tik natūraliai gamtoje aptinkamų medžiagų, kurios integruojasi į natūralius žmogaus ir aplinkos medžiagų apykaitos ciklus. Be to, tokie produktai nesukelia šalutinio poveikio žmogaus sveikatai ir aplinkai.

 

Vitaminai ir mineralai

 

12 metų Vokietijoje ir JAV trukusių tyrimų duomenimis, ekologiškame maiste yra kur kas daugiau žmogui reikalingų mineralų: 63 % daugiau kalcio, 73 % – geležies, 125 % – kalio, 60 % – cinko, 27 % – vitamino C. Be to, daugiau magnio bei fosforo.

 

Antioksidantai

 

Ekologiškose daržovėse antioksidantų yra 50 % daugiau, nei neekologiškose. Ekologiškame piene – 90 % daugiau antioksidantų.

 

Draugiški aplinkai

 

Ekologiškai auginami produktai nealina dirvos, tausoja neatsinaujinančius energijos šaltinius, saugo biologinę įvairovę, mažina dirvos eroziją, dirvos ir vandens taršą chemikalais.

 

 

Ilgas vartojimo laikas 

Augalai apdorojami juos purškiant cheminėmis apsaugos priemonėmis arba jose mirkant, veikiant ozonu, dujomis, šviesomis, mikrobangomis. Medžiagos, kuriomis apdorotas vaisių ir daržovių paviršius, apsaugo juos nuo puvimo, pelėsinių grybų, ilgai išlaiko šviežiais. Tokius vaisius galima gabenti tolimus atstumus, siūlyti prekyboje bet kuriuo metų laiku.

 

Dauguma chemikalų nuo vaisių paviršiaus pašalinama geriamąja soda, druska.

 

 

Prekinė išvaizda

 

Iš genetiškai modifikuotų sėklų išauga didesni, gražesni, taisyklingos formos vaisiai ir daržovės. Juose esantys pesticidai saugo vaisius ir daržoves nuo kenkėjų, jie nekirmija, nepelija.

 

Emulsikliai, tirštikliai, maisto dažai suteikia puikią konsistenciją ir tobulą išvaizdą jogurtams, džemams, uogienėms ir t. t. Pavyzdžiui, mėsa atrodo raudonesnė, šviežesnė.

 

Taigi konservantai neleidžia produktams gesti.

Ekologiški produktai: 

minusai

 

 

Pavojus užsikrėsti parazitais ir pavojingomis bakterijomis

 

Naudojant organines trąšas, pavyzdžiui, mėšlą, padidėja produktų užkrėtimo parazitinėmis kirmėlėmis, žarnyno lazdelėmis ir pavojingomis bakterijomis rizika. 2011 m. vasarą pasaulį apskriejo žinia apie agurkus „žudikus“, kai nuo pavojingos E.coli bakterijos sukeltų ligų mirė 50 žmonių. Tikimybė užsikrėsti sumažėja, jei organinės trąšos pakankamai ilgai kompostuojamos tinkamoje temperatūroje.

 

Mikotoksinai

 

Ekologiški produktai gali būti užkrėsti mikotoksinais – pelėsinių grybelių gaminamomis nuodingomis medžiagomis. Be to, tokie produktai mažiau atsparūs aplinkos poveikiui ir parazitams, todėl yra kur kas palankesnė terpė pelėsiui veistis.

 

Kaina

 

Skaičiuojantiesiems centus iki algos (o tokių Lietuvoje dauguma) sunku apsispręsti už lyg ir tokios pat prekinės išvaizdos kruopas ar daržoves mokėti kur kas daugiau. Lietuvoje ekologiškų produktų krepšelis, palyginti su įprastiniu, kainuoja beveik 90 % brangiau. Ekologiškų produktų kaina sumažėtų, jeigu jų gamintojai būtų labiau remiami valstybės.

Neekologiški produktai: 

minusai

 

 

Pesticidai

   

Neekologiškuose ūkiuose naudojama apie 450 rūšių pesticidų. Pagal paskirtį jie skirstomi į herbicidus, skirtus kovai su piktžolėmis, fungicidus – kovai su grybeliais ir pelėsiais, insekticidus – kovai su vabzdžiais, rodenticidus – kovai su graužikais ir kt.

 

Jungtinėje Karalystėje atlikti tyrimai parodė, kad 50 % šviežių vaisių ir daržovių yra išlikę pesticidų, kurių poveikis žmogaus organizmui nėra žinomas. Manoma, kad šiandien naudojami pesticidai gali turėti neigiamą poveikį ne tik dabartinėms, bet ir ateinančioms kartoms. Žinoma, kad 45 žemės ūkiuose naudoti pesticidai sukelia hormoninius sutrikimus.

 

Danijoje atlikti tyrimai parodė, kad moterys, kurių kraujyje aptikti pesticido – dieldrino – likučiai, dažniau nei vidutiniškai serga krūties vėžiu. Šiaurės Karolinoje (JAV) ištyrus 700 moterų nustatyta, kad gyvenančios šalia laukų, kur naudojami pesticidai, kur kas dažniau patiria persileidimus.

 

Pesticidų likučių sumažėtų, jeigu vaisiai ir daržovės būtų vartojami nulupti.

 

Antibiotikai ir hormonai

 

Kad gyvuliai ir paukščiai greičiau augtų, į pašarą dedami augimą skatinantys hormonai, kurių išlieka mėsoje ir daro neigiamą poveikį žmonių sveikatai.

 

Gyvūnams gydyti dažnai naudojami antibiotikai. Per pieną ir mėsą patekę į žmogaus organizmą, jie sukelia atsparumą vaistams, o tai apsunkina žmonių gydymą. Nors mokslininkai nustatė, kad antibiotikų naudojimas gyvuliams gydyti kenkia jų mėsą valgančių žmonių sveikatai, antibiotikai vis dar plačiai naudojami.

 

Nitritai

 

Cheminėse trąšose plačiai naudojami nitratai virsta nitrozaminais, galinčiais sukelti vėžį.

 

Genetiškai modifikuoti organizmai

 

Tai organizmai, kurių genetinė medžiaga yra taip pakitusi ir įgijusi tokių savybių, kurios negalėtų atsirasti organizmui dauginantis natūraliu būdu.

 

GMO šalininkai teigia, kad per septynerius tyrimų metus nenustatyta jokia genetiškai modifikuotų organizmų daroma žala, tačiau keleri metai nėra pakankamas laiko tarpas, norint nustatyti ilgalaikes pasekmes. Be to, šiandien genetikos mokslas dar nėra tiek pažengęs, kad galėtų vienareikšmiai atsakyti į visus klausimus.

 

Genetiškai modifikuoti augalai gali kryžmintis su laukinėmis rūšimis, tokiu būdu jas išnaikindami.

 

Dažikliai, emulsikliai, konservantai

 

Dažikliai, konservantai, antioksidantai, spalvos fiksatoriai, emulsikliai, stabilizatoriai, saldikliai – tai cheminės medžiagos, naudojamos norint pagerinti produkto prekinę išvaizdą ir prailginti vartojimo laiką. Žmogaus organizmui tai – nereikalingas balastas, lėtai ardantis sveikatą.

 

Paslėpta kaina

 

Už neekologiškus produktus sumokame paslėptą kainą: tiek iš savos kišenės, tiek iš mokesčių mokėtojų pinigų, o tai kur kas didesnės išlaidos sveikatos priežiūrai ir gamtos išsaugojimui.

 

Pravartu žinoti

  • Ekologiškų ir neekologiškų produktų kaloringumas nesiskiria.
  • 5 būtiniausi ekologiški produktai: obuoliai, paprikos, morkos, salierai, braškės, salotos, bulvės.
  • Net neekologiškai augintuose svogūnuose, avokaduose, ananasuose, manguose, kukurūzuose, žaliuose žirneliuose beveik nelieka pesticidų pėdsakų.
  • Ekologiškų produktų etiketėse turi būti nurodyta: gamintojo pavadinimas, adresas, sertifikato numeris ir jį išdavusi sertifikavimo įstaiga, produkto ingredientai bei jų kilmė.
  • Argentina, Australija, Kosta Rika, Indija, Izraelis, Naujoji Zelandija ir Šveicarija – pripažįstamos turinčiomis ekologinės gamybos taisykles, lygiavertes galiojančią Europos Sąjungoje. Iš kitų šalių įvežami ekologiški produktai turi turėti importo sertifikatą.
  • Lietuvoje ekologinės gamybos sertifikavimo ir kontrolės darbus pavesta atlikti viešajai įstaigai „Ekoagros“. Šiuo metu yra apie 3 000 ekologiškų ūkių.
  • Lietuvoje yra dar viena sertifikuotų produktų rūšis – tai išskirtinės kokybės produktai. Juos auginant taikomi dar griežtesni reikalavimai: ribojamas atstumas nuo taršos šaltinių iki laukų, kuriuose auga augalai ir ganosi gyvuliai, mineralinių trąšų, pesticidų, veterinarinių vaistų naudojimo kiekis, dažnumas ir laikas.