1904 metais gyveno stebuklingų savybių turintis arklys vardu Džimas Kėjus (angl. Jim Key). Jį augino savamokslis veterinaras Viljamas Kėjus. Jis buvo labiausiai išsimokslinęs tų laikų arklys: jis esą mokėjo skaityti, sudėlioti žodžius iš kortelių, mokėjo citatą iš Biblijos, suskaičiuoti iki 30, atspėti savaites dienas, naudoti kasos aparatą ir telefoną, rūšiuoti paštą ir net dalyvauti politiniuose debatuose. Visi šie gabumai Džimą Kėjų išgarsino labiau nei daug pasiekusius lenktyninius žirgus.

 

arklys

Kartu su savo mokytoju „daktaru“ Viljamu Kėjumi – buvusiu vergu, civilinio karo veteranu – arklys tapo Jungtinių Amerikos Valstijų pažiba ir judėjimo už gyvūnų gerovę simboliu. Jų šūkis „Būkite geri gyvūnams“ akimirksniu išpopuliarėjo visoje šalyje ir už jos ribų.

 

Džimo mokytojas Viljamas Kėjus buvo Afrikos amerikiečių vergas, gimęs 1833 metais Tenesyje (JAV). Nuo mažų dienų jis mokėjo bendrauti ir sutarti su arkliais ir kitais gyvūnais, nenaudodamas smurto. Matydamas nepaprastus vaiko gabumus, V. Kėjaus savininkas suteikė jam gerą išsilavinimą, dėl kurio, paleidus iš vergijos, jis galėjo tapti geru verslininku ir veterinaru. Viljamas dalyvavo daugelyje civilinio karo mūšių, o pasibaigus karui – grįžo į gimtąjį Šelbivilio miestą. Vyras gerai lošė pokerį, todėl sugebėjo sukaupti nemenką sumą pinigų. Už juos iš buvusio savininko nusipirko keletą akrų žemės ir pasistatė namą. Viljamas visada liko dėkingas daug gera jam padariusiam šeimininkui ir jo sūnums, todėl praturtėjęs jis finansiškai rėmė buvusio šeimininko sūnus net po jo mirties.

 

Nusipirkęs žemės, Viljamas Kėjus pradėjo užsiimti veterinarijos praktika, įkūrė arklių ligoninę, viešbutį ir restoraną. Tačiau daugiausiai pelno gavo iš originalaus arklių tepalo gamybos ir pardavimų. Vyras buvo vedęs 4 kartus. Visos jo žmonos buvo gražios ir protingos moterys. Trečioji žmona Lucinda Deivis Kėj Hovardo universiteto įgijo medicininį išsilavinimą. Ji buvo viena pirmųjų juodųjų moterų, kurioms buvo leista užsiimti medicinos praktika Tenesyje. Nė su viena žmona V. Kėjus nesusilaukė vaikų.

 

Kai gimė gyvenimą pakeitęs arklys, Viljamui buvo 56-eri. Kad gimtų stiprus ir sveikas kumeliukas, buvo suporuoti kilmingi žirgai (arabų veislės motina ir eržilas tėvas), bet per gimdymą arabų veislės kumelė nugaišo, o kumeliukas gimė silpnas ir nerangus. Viljamas iš pradžių ketino kumeliukui duoti gražų ir prasminą Biblijos pranašo vardą, bet pamatęs, kaip jis atrodo, persigalvojo ir pavadino jį paprasčiausiai Džimu pagal vietinį miestelio girtuoklį. Kumeliuką vyras pasiėmė į namus ir pradėjo gydyti savos gamybos vaistais. Dėl nuolatinės ir rūpestingos priežiūros paliegęs kumeliukas išaugo į stiprų ir gražų arklį. Netrukus jis pastebėjo, kad arklys turi aktorinių gabumų ir net geba atskirti raidę „A“. Todėl jis nusprendė, kad arklys gali atpažinti visą abėcėlę.

 

Septynerius metus V. Kėjus mokė arklį skaityti, dėlioti žodžius iš kortelių ir atlikti matematinius veiksmus. Mokydamas nepritrūko kantrybės, mielų ir padrąsinimo žodžių. Vėliau Viljamas Džimą išmokė atspėti laiką, savaitės dieną, atskirti skirtingų šalių vėliavas, rasti paslėptus dalykus. Duetas staigiai išpopuliarėjo. Žmonės atvykdavo į jų pasirodymus iš tolimiausių šalies kampelių. Bilietų kainos kilo kaip ant mielių. Visi norėjo pamatyti protingąjį arklį. Tačiau Viljamui teko įrodinėti, kad arklį ištreniravo daryti visus šiuos dalykus sąžiningai, o ne apgaule ar naudodamasis hipnoze. 1897 metais jo darbą pagyrė ir įvertino net tuometinis JAV prezidentas Viljamas Makinlis. Atsirado norinčių arklį nusipirkti, bet V. Kėjus pranešė, kad Džimas neparduodamas. Vienas labai turtingas Niujorko filantropas buvo atkaklus ir primygtinai siūlė parduoti jam arklį, kol galiausiai Viljamas pasidavė ir pardavė augintinį už įspūdingą tais laikais sumą (10000 JAV dolerių).

 

Viljamas Kėjus mirė sulaukęs 76-erių. Po trijų metų, šaltą rudens dieną į amžino poilsio karalystę iškeliavo iš arklys Džimas, eidamas 23-iuosius metus. Tačiau žmonių atmintyje jis gyvuos dar ilgai. Ši istorija – tai puikus pavyzdys, kiek daug galima pasiekti, dirbant su meile.

 

Pamatyti Džimo Kėjaus nuotrauką galite PASPAUDĘ ČIA ir ČIA.