Cigunas – tai sveikatos stiprinimo menas, kilęs iš Kinijos. Teigiama, kad jis gali užkirsti kelią ligoms ir net išgydyti jas, palaikyti stabilią sveikatos būklę, sustiprinti kūną, sulėtinti organizmo senėjimo procesus ir išsaugoti jaunystę. Praeityje cigunas taip ir buvo vadinamas, kaip būdas ligoms pašalinti ir prailginti gyvenimą.

 

cigunas

Gyvybinė Či energija visą laiką buvo siejama su oro stichija, nors apima savybes ne vien tik būdingas šiam elementui. Žmogaus kūne taip pat teka ši energija. Cigune Či energija reiškia ne tik įkvėpimus ir iškvėpimus, bet ir tam tikros rūšies substanciją, kuri skleidžia ypatingą signalą ir energiją.

 

Rytiečiai tiki, kad žmogiškoji Či energija priklauso nuo dangiškosios ir gimimo energijos, kurios lemia likimą. Žemiškoji energija skirstoma į du tipus: pagrindinė, gyvybinė energija, taip pat originali arba primityvi. Pagrindinė energija – tai tokia energija, kurią kiekvienas žmogus gauna iš savo tėvų pradiniame etape, kai po apvaisinimo pradeda formuotis embrionas.

 

Pirminė Či – tai pagrindinė varomoji medžiaga, skatinanti organizmo fiziologines funkcijas. Ši energija atsiranda dar motinos įsčiose esančio kūdikio inkstuose.

 

Po gimimo Či energija skirstoma į dvi rūšis: dangiškąją ir žemiškąją. Dangiškąją energiją mes įkvepiame ir iškvepiame. Či Žemės energija vadinami vanduo ir grūdai. Tai Žemės elementai, nes iš jos (dirvos) jie pasiima reikalingas medžiagas (energiją). Šią energiją sudaro visos pagrindinės ir subtiliosios energijos, kurios per virškinimo organus sugeria į save maistines medžiagas ir taip palaiko gyvybę. Žmogaus kūnas gali egzistuoti tik tada, jei jį palaiko dangiškosios ir žemiškosios energijos. Abi energijos palaiko viena kitą ir kartu sudaro tikrąją Či energiją.

 

Atliekant ciguno pratimus pradeda tekėti tikroji Či energija. Žmogus ilgainiui išmoksta, ką reikia daryti, kad suvaldytų energiją ir ją sustiprintų. Šiems pratimams reikia didelių valios pastangų, ryžto ir atkaklumo. Jeigu to nėra, ciguno praktika bus bevaisė. Ciguno kokybė tiesiogiai priklauso nuo judesių tikslumo.

 

Kaip jau minėta, cigunas gali būti raktas į geresnę sveikatą. Tikrosios Či energijos stiprinimą apima:

 
  • Či gyvybinis kvėpavimas;
  • Psichikos būklės pusiausvyros išsaugojimas;
  • Kūno funkcijų harmonijos išsaugojimas.
 

Šie veiksmai yra skirti išmokti valdyti, sukoncentruoti mintis per laikyseną ir kvėpavimą. Skirtingų ciguno mokyklų mokymo metodai skiriasi. Kinijoje egzistuoja budizmo, daoizmo, medicininis, bokso ir konfucianizmo ciguno mokyklos.

 

Daoizmo mokykla didžiausią dėmesį skiria minčių ir kūno stiprinimui. Ji vadovaujasi pagrindiniais ciguno principais.

 

Budizmo mokykla lavina protą, mintis ir aplenkia fizinius dalykus.

 

Konfucianizmo mokykla akcentuoja minčių kontrolės svarbą, tokius asmenybės vystymosi aspektus kaip nuoširdumas ir moralė. Tikslas yra pasiekti tokią būseną, kurioje egzistuoja tyla, ramybė ir taika.

 

Medicinos mokyklos atstovų tikslas su ciguno pagalba išgydyti ligas, sustiprinti sveikatą ir pailginti gyvenimą.

 

Bokso mokykloje mokoma, kaip įveikti psichologinę ir fizines priešų atakas. Taip pat daug dėmesio skiriama sveikatai ir gyvenimo pailginimui. Ši mokykla labai skiriasi nuo prieš ją išvardintų.