Bakchanalijos arba Dionizijos – tai senovės graikų ir romėnų religinė šventė, skirta pagerbti graikų vyno dievą Dionizą ar romėnų – Bakchą. Buvo manoma, kad dievai padeda išsilaisvinti žmogaus sielai per ekstazę ir vyną. Senuosiuose raštuose pasakojama, kad šventės metu vynas liedavosi laisvai, vykdavo nežabotos orgijos, neišvengta net nusikalstamų veiksmų.

 

Bakchanalijos kasmet pradėtos rengti pietų Italijoje. Maždaug II amžiuje švenčių papročiai prigijo ir Romoje. Šventė turi ypatingai gilias tradicijas, nes pradėta minėti dar tada, kai žmonės garbino kitokius gamtos ir vaisingumo dievus. Religinės apeigos buvo neįsivaizduojamos be vyno ir ritualinių šokių, kurių metu būdavo pasiekiama transo būsena. Manoma, kad šventės metu būdavo vartojamos ir kitokios psichotropinės medžiagos. Pirmą kartą į šventę atvykusieji turėdavo dalyvauti tam tikruose ritualuose ir prisiekti laikyti paslaptyje viską, kas šventės metu įvyksta.

 

Iš pradžių Bakchanalijos buvo švenčiamos tik tarp žemesniojo luomo žmonių. Tris dienas per metus vykstančiose šventėse dalyvaudavo tik moterys. Vėliau leista prisijungti ir vyrams. Tuomet festivalis pradėtas rengti net penkis kartus per mėnesį. Romoje Bakchanalijų šventė beveik prarado pirminį religinį atspalvį. Orgijos būdavo rengiamos atvirai. Naujokų priėmimo į šventę ritualai tapo nepaprastai šiurpūs, simbolizavimo nusileidimą į pragarą ir atgimimą. Neva Bakcho garbei būdavo tvirkinami vaikai ar atliekamos ritualinės žmogžudystės. Apie šventės metu rengiamas orgijas pasklido kalbos po visą šalį. 186 m. pr. Kr. Romos senatas išleido įstatymą, draudžiantį Bakchanalijų šventes visoje Italijoje, išskyrus ypatingomis progomis. Nepaisant draudimo, pietų Italijoje siautulingos šventės buvo rengiamos dar ilgai.

 

50 m. pr. Kr., valdant imperatoriui Julijui Cezariui, Bakchanalijų tradicijos buvo vėl atgaivintos. Entuziastingai švęsdavo ir Markas Antonijus, todėl šventė netruko išpopuliarėti. Orgijos vykdavo iki 400 m. pr. Kr., tačiau jos nebeturėjo tos mistiškos auros, kuri šventę gaubė pačioje pradžioje. Tuo metu Bakchanalijų programoje atsirado naujovių: gatvėmis žygiuodavo šventinės procesijos.