Ar mėgstate raštuotus drabužius? O ar kada nors susimąstė, kad audinių raštas skleidžia tam tikrą energetiką ir nuo jos priklauso, kaip jaučiatės tą dieną, kai vilkite šiais drabužiais? Šiuolaikiniame pasaulyje dauguma žmonių nelabai kreipia dėmesio į simbolių kalbą drabužiuose. Svarbiausia, kad raštas patiktų ir tiktų prie figūros. Tačiau galbūt tai ne vieninteliai dalykas, į kurį reikėtų atkreipti dėmesį, renkantis aprangą.

 

Pirmieji ornamentai istorijoje – geometriniai (banguotos linijos, apskritimai, trikampiai, kryželiai). Horizontalios linijos reiškia žemę, banguotos – vandenį, kryželiai – ugnį, deimanto forma, apskritimai, kvadratai – saulę. Anksčiau tikėta, kad tam tikri simboliai gali padėti išvengti blogio ir net suvaldyti gamtos stichijas.

 

rastai

Tautiniuose kostiumuose dažnai naudojami saulės ženklai (apskritimai, kryželiai), moterų figūros – vaisingumo simbolis, motinystė; banguotos linijos – vandens žymės; horizontalios tiesios linijos – žemė; medžių simboliai (pavyzdžiui, eglučių raštas) – amžinai žaliuojančios, gyvuojančios gamtos personifikacija, amžinybė.

 

Drabužiai anksčiau siuvinėjami įvairiais raštais būdavo ne tik dėlto, kad puošniau, gražiau atrodytų, bet ir todėl, kad siuvinėjimas, tikėta, turi magiškų, apsauginių galių. Tikima, kad tokiais drabužiais vilkintis asmuo nuo nelaimių, blogų ženklų ir visokio kito blogio. Išsiuvinėtas medis (pavyzdžiui, eglučių raštas) ant moters drabužių reiškia norą gyventi gražiai ir laimingai. Konkrečiai eglė yra gyvenimo ir visokių gėrybių simbolis. Kai šeimoje gimdavo vaikas, moterys siūdamos pirmuosius marškinėlius jam, išsiuvinėdavo tiesią liniją ryškios, džiaugsmingos spalvos siūlu. Ši išsiuvinėta linija – tai tiesus ir lengvas gyvenimo kelias, kuriuo vaikas turės eiti. Motina, siuvinėdama pirmuosius marškinius vaikui, sudeda visą savo meilę ir viltis, tikėjimą, kad jos kūdikio gyvenimas suaugus bus laimingas ir džiaugsmingas.

 

Menuose ir amatuose (taip pat ir drabužiuose) dažniausiai naudojamas saulės simbolis. Saulę simbolizuoja apskritos sagos, rombai, lygiakraščiai kryžiai. Rombai dažnai naudojami kaip vaisingumo simbolis. Rombo viduje gali būti vaizduojama saulė.

 

Labiausiai įvairiapusiški simboliai yra iš augalinio pasaulio (gėlės, medžiai, įvairios žolelės). Senovės Egipte dažnai būdavo naudojamas lotuso gėlės arba žiedų simbolis (deivės Izidės atributas). Tai dieviškos gamtos galios, atgimimo, aukštos moralės, tyrumo, psichinės ir fizinės sveikatos ir laidotuvių kulto simbolis. Manoma, kad lotusas turi magiškų savybių prikelti gyvenimui mirusiuosius. Ši gėlė personifikuoja saulę, o jos žiedai – saulės spindulius. Lotuso gėlių motyvas iš senovės Egipto išplito po Tolimuosius Rytus (Kinija, Japonija, Indija ir kt.).

 

Rožės simbolizuoja dangišką tobulą ir žemišką aistrą, laiką ir amžinybę, gyvenimą ir mirtį, vaisingumą ir skaistumą. Rožė – taip pat širdies simbolis, visatos centras, kosminis ratas, dieviškumas, romantiška ir jausminga meilė. Rožė – tai tobulumas, meilės sakramentas, kažkas nežinomo, grožis, grakštumas, laimė, bet ir aistra ir apsvaigimas. Rožių spygliai – skausmas ir kančia.

 

Gyvūnų raštai taip pat turi simbolinę prasmę aprangoje, avalynėje, aksesuaruose, rankšluosčiuose ir kituose namų apyvokos daiktuose. Paukščių simboliai reiškia vėją, debesis, šviesą, audrą, laisvę, svajingumą, didelius lūkesčius, romantizmą. Žirgų simboliai reiškia judėjimą, linksmybes. Vaikiški drabužiai, dekoruoti arklių pasagomis ar kitais simboliais, susijusiais su žirgais, turi stiprių apsauginių galių. Voro simbolis aprangoje reiškia likimą, kūrybingumą. Voratinklis – tai visatos simbolis. Voras – sėkmės, turto simbolis.